Kategorie:Katalog rostlin

+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Holubinka celokrajná a štítovka jelení patří mezi vytrvalce aneb Houby rostou jak kde a jak které

Příroda, či spíše podhoubí, si právě v suchých letních obdobích (na rozdíl od přirozeně vlhčích zbývajících částí roku) dokáže dlouze pohrávat s houbařovou trpělivostí. Jsme na tom podobně jako rybáři, také nevíme, co se děje pod „hladinou“ povrchové vrstvy půdy, pod kořáním jehličnatých či listnatých stromů. Mapky, sledující místa zvýšeného růstu jedlých hub, se během tohoto léta příliš neproměnily. Stále platí, že o štěstí mohou mluvit ti, kdo bydlí, rekreují se, či se mohou za houbami vypravit do „epicenter výskytu“ v blízkosti našich severních hranic, poblíže měst Náchoda, Chomutova, Rumburku a Chebu.

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Zdena Nováčková Zdena Nováčková

Rozmarýn lékařský nemá chybu: Zlepšuje náladu, rozehřívá tělo, zvýrazňuje chuť a krásně voní

Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis) je hustý keřík, silně vonící a kvetoucí drobnými bílými nebo modrými kvítky. Divoce roste ve Středomoří. Sice se zpívá „Na tom pražském mostě rozmarýnka roste“, ale neroste… v našich podmínkách se bylina pěstuje v nádobách, protože není mrazuvzdorná. V létě může být venku, ale zimu na zahradě by s největší pravděpodobností nepřežila.

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Ivana Kropáčková  Ivana Kropáčková

Jak v houbách zvýšit obsah vitaminu D aneb Houbaření posiluje zdraví

Vitamin D potřebujeme k životu všichni. V zimě ho ale můžeme mít nedostatek – zásoba z léta, kdy ho máme šanci čerpat ze slunečních paprsků, prostě nemusí stačit. Pak přicházejí na řadu potraviny, které tuto důležitou látku obsahují. Moc jich není. Ale dobrá zpráva je, že třeba houby jím dokonce můžeme pěkně nadopovat! A úplně zadarmo…

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Jaroslav Vanča Jaroslav Vanča

Hřib borový versus čechratice černohuňatá: Houby na první pohled zaměnitelné

To že v tomto čase rostou rozmanité druhy hub, je jak důvodem k radosti, tak příležitostí k poznávání všelijakých zvláštností, a někdy snad i schválností světa přírody. Neříkejte, že jste někdy nadšeně nesáhli po přímo výstavním hříbku, a on se z něj vyklubal odporně chutnající „hořčák“, neboli hřib žlučník.

Zahrada > Katalog rostlin
+26
. Jan Prášil Jan Prášil

Kopr vonný je zelenina, koření i léčivka aneb I v srpnu ještě máme čas, abychom ho začali pěstovat

Aromatický kopr na zahrádkách našich babiček zdobil okraje zeleninových záhonů a později pak sklenice s naloženými okurkami... V české kuchyni se mu daří, vždyť kdo by neznal koprovku nebo kulajdu, že ano? A kopr dokonce i léčí. Od nepaměti je nedílnou součástí lidového léčitelství při dýchacích potížích a bolestech hlavy. Kopr je nenáročný a jeho pěstování zvládne i začínající zahrádkář.

Zahrada > Katalog rostlin