reklama

Pěstování kaktusů: Tipy pro bezpečné a úspěšné přesazování bez rukavic

O kaktusech se říká, že jsou to ideální rostliny pro líné a zapomnětlivé pěstitele. Ale není to pravda, i pichlaví krasavci mají své nároky. Nejvhodnější dobou na přesazování je velmi časné jaro nebo zase pozdní léto – tedy vždy doba stagnace růstu. Poradíme vám, jak přesazovat kaktusy, abyste si zbytečně nepopíchali prsty, i když nemáte po ruce rukavice!

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Co budete na přesazování kaktusů potřebovat

  • kaktus
  • keramzit (štěrk, hrubý písek)
  • kvalitní substrát na kaktusy
  • sázecí lopatku
  • pracovní rukavice
  • nový květináč
  • ostrý nůž nebo nůžky

Jak při přesazování kaktusů postupovat

Navlékněte si rukavice. Kaktus vyjměte z původního květináče. Aby se lépe uvolnil, zasuňte do odvodňovacího otvoru tužku a rostlinu nadzvedněte. Kořeny a spodní část těla kaktusu očistěte od starého substrátu. Jsou-li kořeny příliš dlouhé, zkraťte je ostrým nožem nebo nůžkami.

Do nového květináče o zhruba 1 cm většího dejte keramzit (štěrk nebo hrubý písek) a kaktus vložte tak, aby kořeny splývaly rovně dolů a nebyly pokroucené. Pomalu dosypejte suchý substrát. Po přesazení kaktus nechte v teple a v suchu, aby se drobná poranění na kořenech, která vždy při přesazování vzniknou, zahojila.

Do nového květináče vložte kaktus tak, aby kořeny nebyly pokroucené
i (Zdroj: Publishers)
Do nového květináče vložte kaktus tak, aby kořeny nebyly pokroucené

Tip:

Jak přesadit kaktus bez rukavic

Pichlavé kaktusy snadno přesadíte, když nemáte rukavice, s pomocí proužku tvrdého papíru  – ustřihněte pruh papíru, omotejte ho kolem kaktusu a rostlinu uchopte, ochráníte tak své prsty před poraněním. Kaktus vložte do většího květináče pomocí proužku papíru, přidržte v požadované výšce a nasypte zeminu kolem kořenů.

Zdroj informací: Publishers

Publikováno: 28. 4. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce