reklama

Jak vyčistit ucpaný odpad

V každé domácnosti se čas od času ucpe odpad. Nevábný pach, voda buď odtéká stále pomaleji, nebo se druhým odtokem vrací… To je klasický scénář ucpaného nebo ucpávajícího se odpadu. Často si ucpaný odpad můžeme zprůchodnit sami. Poradíme vám, jak na to.

I když jsou odpady po konstrukční a mechanické stránce v pořádku, cesta od odtoku v umyvadle nebo dřezu do stoupačky se zanáší zbytky tuku, vousů, na stěnách se dokonce mohou usazovat i nerozpuštěné zbytky pracích prášků. Drobné problémy řeší sítko, které napasujeme do výlevky. Tam se nám zachytí všechny vlasy, kousky látek a jiné hrubé nečistoty.

Jak vyčistit ucpaný odpad: můžeme vyzkoušet domácí čističe odpadů, pomůže nám ocet nebo citron (kyselá báze) a jedlá soda, sůl nebo prášek do pečiva (zásaditá báze).
i (Zdroj: istock.com)
Jak vyčistit ucpaný odpad: můžeme vyzkoušet domácí čističe odpadů, pomůže nám ocet nebo citron (kyselá báze) a jedlá soda, sůl nebo prášek do pečiva (zásaditá báze).

Různé postupy čištění ucpaného nebo ucpávajícího se odpadu

  • Nejprve zjistíme příčinu špatného odtoku. Často stačí použít obyčejný gumový zvon - ucpeme otvor přepadu a silně zapumpujeme.
  • Další fází je vyšroubovaní sifonu a jeho mechanické vyčistění – například v koupelně bývá zanesený chuchvalci vlasů, zbytků vousů nebo mýdla. Před demontáží nesmíme zapomenout postavit pod vyšroubovaný sifon kbelík, kam vytečou zbytky vody. Je také vhodné očistit horní část výtoku umyvadla. 
  • Po odstranění nejhorších nečistot v sifonu je vhodné použít některý z chemických prostředků, které dokážou vyčistit nejen zbytky vrstev na stěnách sifonu, ale i odpadového potrubí. Mezi přípravky na bázi louhu (hydroxidu sodného) po dlouhá léta platil za osvědčenou hvězdu přípravek krtek, dnes je podobných pomocníků k dostání mnoho - jejich účinnost se liší jen koncentrací louhu, obvykle se ale blíží 100 %. Do odtoku nasypeme odměrku přípravku a zalijeme horkou vodou. Reakce je prudká, doporučuje se absolvovat tuto operaci s gumovými rukavicemi a brýlemi  - voda často vystřikuje ze sifonu ven, takže hrozí poleptání. 
  • Můžeme vyzkoušet také domácí čističe odpadů, zvláště vhodné je to v kuchyni. Pomůže nám ocet nebo citron (kyselá báze) a jedlá soda, sůl nebo prášek do pečiva (zásaditá báze). Například půl šálku sody nasypeme do sifonu a nalijeme stejné množství octa, až opadne pěna ještě zalijeme  vroucí vodou.
  • Pokud je odpad tak ucpaný, že neodtéká vůbec, pomůže jen mechanická cesta. V případě takto silně zaneseného potrubí je nutné špunt „prošťouchnout“. K tomu slouží instalatérské péro neboli čistící pružina, které lze koupit v hobby prodejně nebo prodejně potřeb pro instalatéry. Zvolit můžeme buď ruční spirálu, nebo s elektrickým pohonem. Odšroubujeme sifon a do potrubí zavedeme pružinu až k ucpanému místu. Krouživým pohybem ji postupně posouváme potrubím, dokud se ucpávka neuvolní nebo neprorazí.
  • Teprve když uvedené postupy nepomůžou, je potřeba zavolat odborníky.

Publikováno: 15. 1. 2019, Autor: Jaroslav Beran , Profil autora: Jaroslav Beran

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.