reklama

5 tipů pro malíře začátečníky: Jak vymalovat na jedničku

I když jste malíř začátečník, můžete si sami vymalovat byt na jedničku. Poradíme vám, jak na to. Nechte strach i pochyby stranou a pusťte se do malování!

1. tip: nepodceňte přípravu na malování 

Věřte, že řádná příprava je mnohdy důležitější než samotné malování. Pokud se vám nábytek nechce vystěhovávat z místnosti úplně pryč, přemístěte jej do jejího středu. Usnadníte si tak přístup ke stěnám i stropu. Všechen nábytek pak překryjte zakrývací fólií. Nepodceňte ani zakrytí všech zásuvek, vypínačů či podlahových lišt, které ve většině případů postačí oblepit krycí páskou. Pokud jste nepodcenili přípravu, úklid po malování vám nezabere tolik času. Stačí pouze sundat ochranné fólie a lepicí pásku a vrátit nábytek na původní místo. Nebo naopak malování využít ke změně a nábytek v pokoji si přestavět.

Jak vymalovat na jedničku: rozhodně nepodceňujte přípravu
i (Zdroj: primalex.cz)
Jak vymalovat na jedničku: rozhodně nepodceňujte přípravu

2. tip: při malování nešetřete na barvě

Pořekadlo, že nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit levné věci, platí i v případě malování. Použití sice dražší, ale omyvatelné barvy se vyplatí v místnostech, kde je zvýšená šance jejich otření nebo ušpinění a kde je předpoklad vyššího zatěžování nebo příležitostného kontaktu s vodou a párou – tedy zejména v kuchyni, dětském pokoji a koupelně. Některé barvy dokonce dokážou odolat skvrnám od kečupu, hořčice, čokolády, slazených nápojů, oleje nebo vodou ředitelných fixů. Na odstranění čerstvých skvrn je pak zapotřebí jen navlhčená houbička a běžný saponát.

3. tip: přečtěte si návod, jak s barvou pracovat

Barev na malování je spousta a každá často vyžaduje jinou přípravu. Je proto nutné si vždy pozorně přečíst, jak s danou barvou pracovat. Se špatně připravenou barvou se často nevalně pracuje a může vám pokazit celý výsledek. Mějte vždy na paměti, že některé barvy není nutno ředit, jiné však ano, a to v závislosti na povrchu, který se chystáte malovat.

Jak vymalovat na jedničku: přečtěte si návod, jak s barvou pracovat
i (Zdroj: primalex.cz)
Jak vymalovat na jedničku: přečtěte si návod, jak s barvou pracovat

4. tip: rozmíchejte barvu před i během malování 

Pokud vám tohle zní banálně, věřte, že špatně rozmíchaná barva je jedním z nejčastějších důvodů, proč výsledek malování není takový, jaký jste si přáli. Barvu je důležité rozmíchávat nejen před malováním, ale i v jeho průběhu, jelikož barevné pigmenty mají tendenci se usazovat na dně.

5. tip: nezapomeňte na penetraci stěn

Neopomenout při malování penetraci je velice důležité. Penetrace se používá převážně na zpevnění různorodých podkladů a k sjednocení savosti. Zda je nutné penetrovat, vám ukáže jednoduchý test – několikrát přejeďte jedno místo válečkem, pokud na něm ulpívá původní barva, penetrace je nutná! Pokud se však i přesto rozhodnete penetraci vynechat, riskujete, že se vám nový nátěr bude loupat a budou na něm viditelné mapy. Univerzální penetrace je nejvhodnější pro nové omítky či omítky v dobrém stavu, ty nové by se však měly penetrovat vždy. Ty starší a zvětralé je vhodnější natřít penetrací hloubkovou a stěny s výskytem plísní pak speciální fungicidní penetrací.

Jak vymalovat na jedničku: nezapomeňte na penetraci
i (Zdroj: primalex.cz)
Jak vymalovat na jedničku: nezapomeňte na penetraci

Publikováno: 14. 1. 2019, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.