Vlhkost v interiéru s sebou většinou nese vznik plísní. S nimi se pak bohužel začnou vyskytovat i zdravotní obtíže u lidí či domácích mazlíčků. Ideální je vzniku vlhkosti v interiéru předcházet, a pokud se už objeví, umět si s ní včas a účinně poradit.
Vlhkost v interiéru – problém, který nese další problémy
Vlhkost v interiérech se tvořila, tvoří a tvořit bude už proto, že my lidí podceňujeme příčinu jejího vzniku. Nejčastější příčinu spatřujeme ve špatném odvětrávání interiérů, vzniku tepelných mostů nebo je problém přímo ve stavbě. V takovém případě je potřeba povolat odborníka, který zjistí příčinu vzniku vlhkosti v interiéru a navrhne nejlepší (a většinou také ne zcela levné) řešení.
Pokud se vyskytla chyba při stavbě, bude její odstranění velmi nákladné a není zcela jisté, že se chybu podaří odstranit zcela. Pokud je příčina v tepelných mostech, máte reálnou šanci se vlhkosti zbavit, pokud přistoupíte k zateplení budovy tak, aby se již tepelné mosty nevytvářely.
Nejsnazší je pak naučit se správně a dostatečně větrat. Málokdo totiž ví, že běžným užíváním bytu člověk sám vyprodukuje určitý objem vlhkosti svým dýcháním, při sprchování a koupání nebo při vaření. U průměrné rodiny je to až 5 litrů vody denně. K tomu je nutno připočíst pokojové rostliny a domácí mazlíčky.
Nadměrná vlhkost v interiéru se prvotně začne projevovat na oknech, dveřních výplních a zrcadlech. Po ránu můžeme vidět, jak se na okrajích okenních tabulí tvoří kapičky vody, a to samé pozorujeme při koupání na zrcadlech v koupelně. Tato vlhkost se sice stihne během dne odpařit, ale část se jí vsakuje do stěn interiéru, nábytku, čalounění a oblečení. Pokud máme v chladnějších dnech pocit, že je naše oblečení vytažené ze skříně jakoby zavlhlé, měli bychom urychleně zbystřit. To je neklamné znamení, že se v interiéru nashromáždilo nadměrné množství vlhkosti. A to je už jen krok k tomu, aby se na stěnách začala tvořit plíseň.
Ovšem, než si povíme, jaké důsledky může přinést rozvoj plísní v našem interiéru, je potřeba zdůraznit, že jisté procento vlhkosti v interiéru je normální. Je to 40 –60 % a tuto hodnotu je možné změřit pomocí vlhkoměru.
Plísně vytvářejí spory stejně jako houby, a tyto spory se usazují téměř na každém povrchu. Můžeme je i vdechovat nebo spolykat, a pokud se toto děje často, nebo dokonce pravidelně, můžeme na sobě pozorovat zhoršení zdravotního stavu. Většinou se projeví respiračními obtížemi, nevolnostmi, ale také nejrůznějšími alergiemi. Zdravotní problémy spojené s rozvojem plísní se pak nevyhýbají ani našim domácím mazlíčkům.
Větráme správně?
Optimální je, pokud každé 3 hodiny kompletně vyvětráme. To znamená, že otevřeme v celém bytě okna dokořán a cca 5 minut je necháme otevřená. Větrat je potřeba i v zimě. Za takto krátkou dobu se teplota v bytě nesníží nijak markantně, ale zato se kompletně vymění všechen vzduch. Jsou ovšem místa, kde větrat nejde. Jedná se o sklepní prostory, kde je obecně více vlhkosti, zvlášť je-li sklep pod úrovní chodníku.
Také v hustě zastavěných místech, poblíž průmyslových center nebo máme-li u domu frekventovanou silnici, prostě nejde větrat tak, jak bychom potřebovali. Většinou nám to podmínky venku nedovolí. Potom musí ke slovu přijít další způsoby, jak vlhkost v interiéru eliminovat. Jsou to především nejrůznější vysoušeče a odvlhčovače. Vysoušeče lze používat jen krátkodobě (např. při povodních), ale odvlhčovače si můžeme instalovat třeba do každé místnosti.
Odvlhčovače jsou většinou malé a nenápadné, v příjemném designu. Fungují na fyzikálním principu a ke svému chodu nepotřebují ani elektrickou energii ani naši přítomnost. Do jejich těla se usadí pouze tableta, která do sebe pohlcuje vlhkost v interiéru a zkapalňuje ji v nádobce, kterou stačí čas od času vylít.
Odvlhčovače lze použít nejen v obytných prostorách, ale také v nejrůznějších výrobních centrech, kancelářích či obchodech. Stejně tak je můžeme použít na chatách a chalupách, pokud je na zimu opouštíme a chceme se na jaře vrátit do příjemného a suchého prostředí. A dokonce je možné je za stejným účelem používat i v karavanech a obytných autech.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Parťáci do fochu, Henkel ČR s.r.o. (Ceresit)
Publikováno: 23. 4. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová