Ať už dáváte přednost červené, nebo bílé variantě, věřte, že léčivé zelí skrývá mnohem víc, než jen bohatou porci vitaminu C. Zkuste ho použít i zevně na některé kožní problémy a neduhy, díky obsahu prospěšných látek může být pomocníkem i zde.
Co umí léčivé zelí?
Zkuste využít léčivé zelí nejen jako přílohu, ale také k zevním obkladům. Pokud vás trápí artritida, ekzémy, vyrážky nebo jste se poranili, zkuste to s listem. Nejdříve pečlivě zploštěte zelný list pomocí svých dlaní, můžete ho i trochu pomačkat, a dejte ho buď na hodinu do lednice, nebo na chvíli na mírně rozehřátou pánev. Poté jednoduše aplikujte zelný obklad na postižené místo a pozorujte účinky – uvidíte, jak bolest a otok okamžitě ustupují. Tento tradiční léčebný postup je překvapivě účinný a příjemný. Namletý zelný list smíchaný s bílkem pak může pomoci i při popáleninách.
Léčivé zelí má i další prospěšné účinky
Využít můžete léčivé zelí i jinak. Ne nadarmo se totiž nazývá také lék chudých – působí pozitivně na trávicí i močové ústrojí, podporuje dobré zažívání i metabolismus. Šťáva ze zelí je pak prostředkem, který má pozitivní vliv při léčbě žaludečních i dvanácterníkových vředů a hraje svou roli také při zácpě, říká MUDr. Zbyněk Mlčoch.
A co v zelí najdete?
Zelí je výborným zdrojem vitaminů, minerálů a dalších prospěšných látek. Obsahuje vysoké množství vitaminu C, K a B komplexu, které podporují imunitu, nervový systém a celkovou energii. Z minerálů najdeme v zelí draslík pro zdravý krevní tlak, vápník a hořčík pro kosti a svaly, a železo. Navíc obsahuje vlákninu pro dobré trávení, antioxidanty, které chrání buňky, a v kysaném zelí probiotika působící pozitivně na střevní mikroflóru. Zelí tak celkově posiluje obranyschopnost, trávení, snižuje riziko některých nemocí a prospívá kostem. Jak ho můžete konzumovat, a využít tak jeho účinků?
Syrové:
- jemně nakrouhané do salátů s mrkví, jablkem, ořechy a jogurtovým dresinkem
- listy zelí jako obal na plnění masové, sýrové nebo zeleninové směsi
- strouhané do smoothie s ovocem a zeleninou
Tepelně upravené:
- kysané zelí jako příloha k masu, do salátů, do polévek
- pečené na plechu s masem a bramborami
- dušené s cibulkou, kmínem a kořením
- vařené v polévkách i omáčkách
Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky, bylinkyprovsechny.cz
Publikováno: 3. 4. 2024, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová