Výluh z tabáku se jeví jako neužitečná záležitost a přeci dokáže hotové zázraky. Čaj si z něj sice neuděláme, ale pomůže nám v boji proti mšicím. Zdá se vám to jako fantazie? Je to přitom velmi účinný insekticid, který na rozdíl od těch chemicky vyrobených nezatíží životní prostředí a mšicím nebude vůbec chutnat.
Babské rady - k čemu je výluh z tabáku?
Jaro patří k nejkrásnějšímu období roku. Rostou nové rostlinky, rozkvétají květiny, keře a stromy a lákají do našich zahrad další návštěvníky v podobě ptáků. No a také ty návštěvníky, které na svých rozkvetlých růžích a pivoňkách vidíme opravdu velmi neradi - mšice.
Mšice vidíme na zahradě asi tak rádi jako morovou ránu ve středověku. Nepřiletí jedna, ale celé hejno, obsadí naše rozkvetlé rostliny, nakladou vajíčka a založí rod. Sají z rostlin šťávy a tak poškozují jejich růst a způsobují deformace rostlin. A my si jen tiše zoufáme a hledáme pomoc, jak se těch malých zelených, žlutých a černých bestií zbavit. Problém je, že ne vždy chceme a může použít insekticidy - chemické přípravky proti škůdcům. Navíc se spousta mšic již naučila být vůči chemii rezistentní a pokud na ně insekticidy působí jako deodorant, je něco špatně.
V takovém případě je načase sáhnout po osvědčených receptech a lektvarech našich babiček a prababiček, oprášit je a vyzkoušet. Z minulosti známe různé výluhy z česneku, cibule, tymiánu, levandule a různých jiných bylinek a koření. Mezi takové vyzkoušené a fungující postřiky patří i tabákový výluh. Na první pohled nevábně vyhlížející tekutina nepříjemného zápachu, na straně druhé účinný likvidátor obtížných škůdců. Budeme potřebovat jen pár dokouřených "špačků" z cigaret a nebo cigaretový popel. 150 g tabáku rozmícháme ve 3 litrech vody a hodinu pomalu vaříme. Roztok potom přecedíme přes jemné sítko a naředíme do postřikovače v poměru 1:1. Pozor, hlavní složkou tabákových rostlin je alkaloid tabáku, který je prudce jedovatý. Je potřeba s ním pracovat s největší opatrností.
Tímto roztokem velmi důkladně postříkáme všechny zasažené rostliny a dbáme na smočení celého stonku a spodní strany listů. Tam se mšice zdržují nejčastěji. "Vajglový" postřik lze použít nejen na mšice, ale také na molice, třásněnky, svilušky a další škůdce, které sají naše rostliny. Výluh je možné pro větší efekt vylepšit několika kapkami jaru nebo alkoholu. Je ho možné používat nejen na květiny, ale i na zeleninu a ovocné stromky.
Proč je tabákový výluh tak účinný? V tabákových směsích jsou kromě jiných obsažené pyridinové alkaloidy, které jsou toxické zejména pro listožravý hmyz. Toxicita je tak silná, že do dvou dnů je obvykle po problému se mšicemi. Tabákový výluh je posléze možné odstranit vodou. Takto použitý insekticid je vždy po ruce, nezatěžuje životní prostředí tolik, jako chemické přípravky a nezanechává po sobě nežádoucí vedlejší účinky. Takže vzhůru do boje se mšicemi.
Publikováno: 26. 6. 2019, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová