Tradiční korejská pochoutka kimči je považován za jeden z nejdravějších pokrmů na světě. Korejci jsou na něj náležitě hrdí a podávají ho snad ke každému jídlu. Populární je ovšem nejen ve své „domovině“, navíc si ho můžete připravit i vy doma.
Kimči dobylo celý svět
Název kimči lze přeložit jako „zelenina namočená ve slané vodě“. Vyrábí se kvašením (fermentací) pekingského zelí, několika dalších druhů zeleniny a koření a má skutečně široké využití. Konzumovat ho lze jen tak, je ale také vynikající přílohou. Často se podává pouze s rýží. Používá se i při vaření, přidává se do polévek, omelet, masových kuliček, asijských knedlíčků, ale i jiných dušených nebo rýžových pokrmů.
S touto tradiční korejskou pochoutkou se to má trochu podobně jako s naším bramborovým salátem: co rodina, to trochu jiný předpis. Nicméně existuje asi 200 základních variant, ale po celém světě prý „putuje“ kolem dvou tisícovek návodů na to zaručeně pravé kimči.
Nicméně základ je vždycky stejný: nasolené nakrájené listy pekingského zelí doplněné zeleninou a zalité kořeněným kašovitým nálevem, v němž by neměly chybět chilli papričky, česnek, čerstvý zázvor, rybí omáčka, případně cukr či med nebo jablka. Nálev se připravuje za studena, ale můžete ho i povařit. Při volbě zeleniny byste určitě měli sáhnout po jarní cibulce, mrkvi a bílé ředkvi nebo kedlubně, další druhy záleží na vaší chuti, hodí se i okurka, pórek, šalotka nebo ředkvičky.
Chilli papričky dodají „sílu“
Pekingské zelí, které se u nás často prodává pod ne zcela správným názvem čínské, očistěte, omyjte, nechte oschnout a pak ho nakrájejte na kostky. Nakrájené zelí nasypte do hluboké, třeba polévkové mísy a nechte ho několik hodin odležet, přičemž ho po půlhodinách promíchávejte. Tento proces můžete urychlit tak, že zelí zalijte na dvě hodiny slaným nálevem a zatížíte, aby bylo ponořené. Pak ho dobře propláchněte a důkladně z něj vymačkejte vodu.
Ostatní zeleninu pokrájejte nebo nastrouhejte na hrubém struhadle na drobné nudličky a smíchejte s pastou, kterou připravíte tak, že svaříte vodu s cukrem a rýžovou moukou nebo škrobem, aby vznikla kašovitá hmota, kterou nechte vychladnout. Pak z dalších ingrediencí jako česnek, zázvor, cibuli a rozmixujte hrubší pastu, do níž patří ještě chilli papričky nebo hotová chilli pasta. Spolu s kašičkou z mouky nebo škrobu pak vše promíchejte společně se zelím a ostatní zeleninou.
Kimči dojde v lednici
Hotovou směs napěchujte do připravených skleniček a dbejte, aby byla zelenina ponořená pod hladinou: můžete jí v tom trochu pomoci tím, že ji zatížíte. Víko nádobky přikryjte potravinovou fólií jako ochranu před nečistotami.
Sklenice nechte odstát při pokojové teplotě asi den, v létě to může být i kratší dobu, v zimě zase delší. Když se v tekutině začnou tvořit drobné bublinky, dejte sklenice do lednice, čímž se proces kysání (fermentace) zpomalí. Přibližně za týden je kimči hotové: čím déle ho necháte odležet, tím bude kyselejší.
Zdroj: pořad Receptář Prima nápadů, www.sushiraj.cz, www.magazin.recepty.cz
Publikováno: dnes, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová