Italskou kuchyni si neumíme představit bez olivového oleje, bazalky a spousty rajčat. Rajčata se používají čerstvá do salátů, ale i pasírovaná v podobě nejrůznějších omáček. Rajčatová omáčka, které se říká sugo, je základem mnoha italských pokrmů a používá se samozřejmě nejen v Itálii. Příprava suga je přitom vcelku jednoduchá.
Příprava suga
Pokud jste navštívili Itálii a chtěli ochutnat její typické pokrmy, nezbytně jste se museli setkat s pojmem sugo. Je to základní omáčka, bez které se Italové vlastně neobejdou. Tvoří základ nejen pro pizzu, ale i pro zapékané těstoviny, jako jsou třeba canelloni, zapékané lilky s cuketami a parmazánem, zvané la parmigiana, a hlavně se z ní připravují téměř všechny klasické těstovinové omáčky.
Výborné je, že tuto omáčku zvládnete vyrobit doma a zpracovat tak úrodu čerstvých červených rajčat, která jste na podzim sklidili ze záhonů. Příprava suga by jistě snesla i jiná než červená rajčata, ale typická kromě chuti je i jasně červená barva omáčky, a tu jinak, než z červených rajčat neuděláte.
Suroviny na přípravu suga najdete překvapivě i ve své české spíži či lednici. Hned na začátku je nutné říct, že se nejedná o obyčejný rajský protlak nebo pasírovaná rajčata, ale jde o omáčku, která potřebuje hodně vyzrálá a ideálně sladká rajčata.
Ingredience
- zralá červená rajčata
- cibule
- česnek
- olej
- bazalka
- cukr
Postup
Na pánvi (použijte velkou) rozehřejte olej a do něj dejte nahrubo nakrájenou cibuli a několik stroužků česneku. Suroviny není potřeba krájet najemno nebo rozmačkávat česnekové stroužky, omáčka se bude ve finále mixovat. Do základní verze suga nepatří žádné koření kromě trochy česneku, nicméně fantazii se meze nekladou.
Ihned po cibuli a česneku dejte do pánve rajčata i se slupkou, nakrájená na čtvrtky. Nechte dusit, dokud rajčata nepustí šťávu a nezačnou se rozpadat.
Omáčku osolte, můžete i mírně opepřit a přidejte pár snítek čerstvé bazalky. Pokud se vám zdá omáčka nevýrazná nebo dokonce nakyslá, oslaďte jí podle chuti.
Rozvařenou směs přelijte do mixéru a velmi pečlivě rozmixujte do husté kaše.
Sugo se dá bez obtíží skladovat v zavařovacích sklenicích. Před přelitím do sklenic omáčku propasírujte, ale hustou směs, která zbyde, nevyhazujte. Nechte jí dokonale usušit a potom jí můžete smíchat se solí. Dostanete tak ochucenou česnekovo-bazalko-rajčatovou sůl.
Omáčku ve sklenicích zavíčkujte a sterilujte při teplotě 80 °C asi 30-40 minut.
Zdroj informací: Receptář prima nápadů, pořad Beze ztrát, Fiskars, jakorybicka.cz,toprecepty.cz
Publikováno: dnes, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová