reklama

Topinambury v květináči

Topinambur je bylina, která se vzhledem podobá klasické slunečnici. Je vysoká, a to až 3 metry, a má žluté květy. Pěstování topinamburů je možné nejen klasicky v záhonech, ale dokonce i v květináčích. Topinambury nemají na půdu příliš velké nároky. Během roku mohou fungovat třeba jako ochrana před větrem – spolehlivě tak ochrání jiné rostliny, které jsou na vítr a na změny teplot háklivé. Rovněž mohou posloužit jako opora pro hrách nebo fazole.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pěstování topinamburů

Topinambur hlíznatý (Helianthus tuberosus L.) je ideální plodina, která může z velké části nahradit brambory. Topinambury jsou vhodné třeba pro diabetiky, protože místo škrobu obsahují polysacharid inulin, ale také celou řadu organických kyselin, enzymů, stopových prvků i minerálních látek. Svou chutí připomínají trochu brambory a trochu slunečnice. Výhodou je, že se dají konzumovat nejen tepelně opracované, ale i syrové. 

Topinambury jsou odolné proti mrazu i suchu, a přitom jsou nenáročné na půdu a klimatické podmínky. Mohou se pěstovat nejen ve volné půdě, ale také třeba na balkoně v květináči – samozřejmě to bude chtít velkoobjemové nádoby. Výhodou je, že topinambury jsou krásné i jako okrasné rostliny, a jejich jedlé hlízy jsou bonusem na víc. 

Kvetoucí topinambury připomínají slunečnice
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kvetoucí topinambury připomínají slunečnice

Hlízy se vysazují brzy zjara do hloubky 10 cm a sponu 35×35 až 50×50 cm. Spadají mezi rostliny, které rostou opravdu velmi bujným způsobem, přitom jsou velmi nenáročné na výsadbu. Pokud topinambury rostou v záhonu, není potřeba je zalévat ani hnojit, vystačí si pohodlně s tím, co nabízí půda a počasí. Při pěstování topinamburů je potřeba mít na paměti zásadní věc, a totiž to, že se rychle rozrůstá, proto se doporučuje zábrana zapuštěná do země, případně větší nádoba.

Proč pěstovat topinambury v květináčích?

Rovnou z několika důvodů:

  • Topinambury jsou invazivní rostliny. Velké nádoby udrží hlízy na uzdě a nedovolí jim rozpínat se do okolí.
  • Nasládlé hlízy velmi chutnají myším, a pokud budete pěstovat topinambury v pěstebních nádobách, budou mít škůdci ztížený přístup.
  • Z květináčů půjdou rostliny i s hlízami dobře vyklopit, a hlízy se nepoškodí. Při vykopávání hlíz ze země můžete snadno hlízy motyčkou poškodit.
  • Protože topinambury mohou v půdě setrvat i během zimních měsíců a v mrazech, těžko se k nim v tuto dobu dostanete, pokud na ně máte chuť. Květináč jednoduše přenesete ze zahrady do tepla a hlízy vyjmete, jakmile půda povolí.
Hlízy topinamburů můžete vysadit i do květináčů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hlízy topinamburů můžete vysadit i do květináčů

Při pěstování topinambur v květináči použijte větší nádoby, minimálně alespoň 30litrové. Ostatně čím větší nádoba, tím větší úroda. Polovinu nádoby vysypte dobrou zeminou, ideálně třeba čistým kompostem. Na 1 květináč postačí i docela malá hlíza. Výnos i tak bude alespoň 1,5 kg.

Hlízu zasypte slabší vrstvou zeminy nebo kompostu a zamulčujte slámou, sláma udrží v půdě vlhkost. Nezapomeňte pořádně zalít. Květináče dejte na východní stranu, kde na ně půjde slunce. Topinambury potřebují teplo. Další péče už nebude potřeba, topinambury si poradí i bez vás.

Pokud vychytáte pěstování topinambur hned zjara, narostou hlízy na sklonku léta a v začátcích podzimu, kdy je budete moci začít sklízet. Můžete je sklidit najednou, nebo postupně, a mít je tak k dispozici až do další výsadby. Po sklizni se ostříhají vysoké stonky slunečnic a na zimu se hlízy v zemi zakryjí listím.

Zdroj informací: pořad Zahradník po ruce, tipio.cz, abecedazahrady.dama.cz, sklizej.cz

Publikováno: 17. 6. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová