Pokud rádi tvoříte, máme pro vás jeden nápad. Což takhle výrobky z perníku? Že znáte jen perníkové srdce, vánoční motivy nebo domeček? Vyrobit si můžete prakticky cokoliv. Pokud máte dobrý recept na perníkové těsto, šikovné prsty a formu, můžete se pustit do výroby hodin-kukaček z perníku, které vám krásně provoní váš domov.
Výrobky z perníku
Kdo z vás by neznal perníkové těsto, ze kterého se vyrábí perníková srdce nebo vánoční cukroví. Historie výroby perníku v českých zemích sahá až do 14 století. Suroviny jako med, mouka a koření byly v této době velmi drahým a luxusním zbožím, proto se usazovali pernikáři ve velkých městech, kde měli odbyt. Výroba perníku byla jen v rukou odborníků, kteří se sdružovali do cechů. Do Norimberku se jezdila většina perníkářů tomuto umění učit. V polovině 19. století se toto řemeslo zatřáslo v základech vlivem rozvoje cukrářství, přesto se udrželo do dnešních dnů.
Původně se těsto zadělávalo několik měsíců i let předem, než se z něho cokoliv vyrobilo. Odleželé těsto se pak vytlačovalo do připravených forem vysypaných hrachovou moukou. Každý perníkář měl svůj tajný recept, který si bedlivě střežil, a předal jej jen svému nástupci. Jednalo se o přesný poměr koření – především skořice, hřebíčku, fenyklu, anýzu, badyánu, koriandru, ale i pepře. Do těsta se dlouhou dobu přidával jako sladidlo pouze med.
Do perníku se vytlačovaly náboženské motivy, ale postupem času i různé světské bytosti, zvířata, srdce i ostatní motivy jako třeba čerti nebo Mikuláš, a proto není divu, že si z vytlačovaného perníku můžete vyrobit i nástěnné hodiny.
Vyrobte si stylové hodiny v dřevokovu
Pro vytlačovaný perník budete potřebovat tyto suroviny:
- hrnek medu
- lžičku perníkového koření
- hladkou mouku
Med je nutné povařit v hrnci a pak jej nechat vychladnout na teplotu lidského těla. Přidejte koření i hladkou mouku a vypracujte těsto, které nechte odpočinut pět dnů na chladném místě.
Postup:
Odleželé těsto si důkladně vyválejte na pravidelnou placku. Formičku potřete vajíčkem a vtlačíte těsto, které následně vyklopíte a nožem opatrně odkrojíte přebytečné těsto, aby vám zůstal potřebný tvar, který necháte několik dní odpočívat, a který poté upečete v troubě do zlatova. Jednotlivé upečené části – podklad a ozdobné části kukačkových hodin slepíte polevou z moučkového cukru, bílku, kapkou citronové šťávy, smíchané s trochou tekutého lepidla. Nechte schnout minimálně tři hodiny.
Nezapomeňte si připravit z těsta i závaží v podobě šišky a kyvadélka, které rovněž pečte dozlatova. Jako ciferník můžete použít vykrojené marcipánové těsto do tvaru kruhu. Nezapomeňte si na něj nakreslit i jednotlivá čísla. Z překližky si vyrobte zadní část pro kyvadélko a protáhněte otvorem řetízek. Jednotlivé strany oblepte bílkovou polevou kousky připraveného perníku a nechte několik hodin schnout. Na závěr přilepte přední část a nechte opět několik hodin schnout. Pokud vám vše drží, stačí jen na řetízek upevnit šišku a k dřevěné konstrukci připevnit kyvadélko. Hotové kukačky z perníku si můžete pověsit třeba v kuchyni, nebo se skvělé hodí na chalupu či chatu.
Publikováno: 30. 9. 2023, Autor: autor: Šárka Miškovská | zdroj: pořad Vychytávky Ládi Hrušky, SvetCukraru.cz