Zelí na zimu by nemělo chybět v žádné domácnosti. Je to totiž superpotravina, hotová vitaminová bomba, která má navíc minimum kalorií. Navíc je to potravina, kterou konzumujeme snad odjakživa. Představuje jeden z nejlepších zdrojů živin a vitamínů, s nimiž můžete zvládnout zimu v plném zdraví. Jak ale zelí uchovávat, aby vám vydrželo až do jara? Máme pro vás hned několik tipů.
Zelí na zimu
Zelí na zimu můžete uchovat různými způsoby. Tak třeba nasolené zelí konzumovali již staří Římané. Kysané zelí bylo ceněnou odměnou dělníků, kteří stavěli Velkou čínskou zeď. Dnes nám známá výroba kysaného zelí vznikla již ve středověku. Slované ji tehdy převzali od Tatarů. Při svých objevných cestách zelí jedli mořeplavci, protože věděli, že je ochrání před kurdějemi a jinými neduhy.
Zelí má antibakteriální, antioxidační, močopudné, protizánětlivé, tonizační a regenerační vlastnosti. Zlepšuje fungování paměti. Čistí játra. Obsahuje velké množství vitaminů C, B, K a E. Kysané zelí podporuje imunitu, urychluje hojení ran, zvyšuje odolnost vůči nemocem, podporuje trávení a působí preventivně i proti rakovině. Doba sklizně mladého zelí (což je klasické zelí, jen jde o rané odrůdy) probíhá v době od května do srpna. Podzimní a zimní zelí se potom sklízí od září do prvních mrazů.
Kysané, nakládané nebo kvašené zelí
Jedním způsobem, jak můžete zelí uchovat až do jara, je jeho kvašení. A pokud narazíte na pojmy kysané, kvašené, fermentované, nebo dokonce pickles, nenechte se zmást, všechny názvy totiž ve skutečnosti označují jeden způsob úpravy. Zelí se tak pomocí bakterií mléčného kvašení konzervuje. Takové zelí je hotovou zdravou bombou, protože obsahuje ohromné množství vitaminů i minerálů.
Vůbec nejjednodušším způsobem nakládání představuje krátce kvašené zelí, které si snadno naložíte i v paneláku. Stačí, když zelí napěchujete do větší zavařovací sklenice ve správném poměru soli a koření. Nakládat přitom nemusíte pouze bílé zelí, ale i červené nebo pekingské zelí. Klasické kysané zelí se obvykle nakládá do různě velkých kameninových (ale i dřevěných) sudů nebo keramických hrnců. Podobným způsobem vzniká třeba kimchi.
Sterilované zelí
Zelí na zimu uchová i sterilování. Zavařené zelné saláty a čalamády jsou však výborné nejen v té nejtužší zimě. Nevýhodou sterilizace je bohužel to, že se při něm znehodnocuje řada prospěšných látek a obsahuje obvykle i poměrně dost cukru.
Skladování zelí v lednici
Pokud se rozhodnete zelí skladovat v lednici, vyberte si k tomu zdravé zelí. Odstraňte z něj horní (případně i poškozené) listy a vyřízněte také jeho stonek. Takto připravenou hlávku zelí pevně omotejte potravinovou fólií (2 vrstvami), dovnitř se totiž nesmí dostat vlhkost. Zabalené zelí pak uložte do lednice na horní polici. Uchovávejte při teplotě, která nepřesáhne 2 °C, vydrží vám tak 6–12 měsíců. Nezapomeňte ho však pravidelně kontrolovat!
Jak zmrazit zelí
Další možností, jak můžete uchovat zelí, abyste si ho během zimy mohli vychutnat, je jeho zmrazení. Abyste ho mohli uložit do mrazáku, je nutné ho trochu upravit. Zelí nejprve rozkrojte na čtvrtky. Čtvrtky vložte do hrnce, který je do poloviny naplněný vodou, která prošla varem. Zelí vařte 1 minutu (maximálně 1,5 minuty), pak je vytáhněte a hned ho vložte do druhé nádoby s ledovou vodou. Tam ho nechte 1 minutu.
Prudce ochlazené zelí vytáhněte, osušte ho papírovým ručníkem a nakrájejte najemno. Takto upravené zelí vložte do sáčku vhodného pro uložení do mrazničky, vytlačte z něj vzduch, označte ho datem a vložte do mrazničky. Tam vydrží dokonce až 9 měsíců. Když budete chtít zmrazené zelí použít, jednoduše ho z mrazničky vytáhněte a nechte rozmrazit.
Skladování zelí ve sklepě
Zelí na zimu ve své podstatě nemusíte nijak zpracovávat, pokud máte k tomu prostory, stačí ho jen dobře uskladnit. Ke skladování zelí potřebujete chladný prostor, v němž se teplota pohybuje v rozmezí 1–2 °C. Tento prostor by měl být také dobře větraný, s vyšší vlhkostí, a samozřejmě důkladně vyčištěný (tedy vydezinfikovaný). K uskladnění zelí se nejvíce hodí dřevěné bedny a police. Pro uskladnění jsou nejvhodnější hlávky zelí o velikosti zhruba 2–2,5 kg. Dejte si pozor, aby zelí bylo zdravé.
Před uskladněním ho nechte nejprve zaschnout. Vznikne tím na zelí ochranný obal, který zabrání vysychání zevnitř. Při ukládání zelí pak mějte na paměti, že by se zelí ve skladu nemělo vzájemně dotýkat. Takto uskladněné zelí vám vydrží až do jara. Nezapomeňte ho však minimálně 1× měsíčně kontrolovat a případné kazící se kousky okamžitě eliminujte.
Zdroj informací: jimejinak.cz; smaker.pl; instory.cz
Publikováno: 19. 9. 2023, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová