Jako jsou Vánoce nemyslitelné bez kapra a bramborového salátu, tak Velikonoc bez nádivky! Tento tradiční velikonoční pokrm se připravuje z pečiva, uzeného masa a vajec, prim ovšem hrají především první jarní bylinky, které dodají jídlu nejen nádhernou barvu, ale také skvělou chuť. Variant velikonoční nádivky existuje spousta a mnohé z nich se předávají jako rodinné stříbro. O to své se s Láďou Hruškou podělil Jan Románek z Novohradských hor.
Co je na velikonoční nádivku potřeba
- tvrdé rohlíky
- vejce
- čerstvé mladé kopřivy
- čerstvou petrželku
- čerstvé sedmikrásky
- čerstvou cibulku
- sušenou majoránku
- stroužek česneku
- sušené houby
- mléko
- sůl
- mletý pepř
- vínovice
- vysmažený špek
- uzené vepřové maso
- vařené vepřové maso
- masový vývar
- máslo na vymazání plechu
- strouhanka na vysypání plechu
Jak při přípravě velikonoční nádivky postupovat
1. krok: smícháme rohlíky s masem
Sušené houby namočíme na chvíli do vody. Rohlíky nakrájíme na kostičky a nasypeme do velké mísy. Uzené i vařené vepřové maso nakrájíme rovněž na kostičky a přidáme do mísy k rohlíkům.
2. krok: přidáme ostatní ingredience
Ke směsi přisypeme nadrobno nasekané kopřivy i jarní cibulku, přilijeme vejce, přidáme špetku majoránky, utřený stroužek česneku, zalijeme mlékem a přidáme také slité houby, nasekanou petrželku a vysmažený špek. Osolíme a opepříme.
3. krok: směs zalijeme vývarem
Všechny suroviny v míse pořádně promícháme a poté zalijeme vývarem z uzeného a z vařeného masa a přidáme trochu vínovice.
4. krok: velikonoční nádivku upečeme
Plech na pečení vymažeme máslem a vysypeme strouhankou. Nalijeme do něj těsto a povrch uhladíme vařečkou. Posypeme kvítky čerstvých sedmikrásek a vložíme do trouby předehřáté na 170 °C a pečeme 20 až 25 minut.
Publikováno: 16. 3. 2019, Autor: Láďa Hruška , Profil autora: Láďa Hruška