Přírodní antidepresiva povzbudí a uklidní, když na vás padne špatná nálada, stres a splín. Máte-li za sebou náročný den plný zvratů a cítíte se pod psa, je tu čas na antistresové voňavé bylinky, které vás zase dají do kupy. Hlavní slovo by měly mít dobromysl obecná, šanta kočičí a meduňka lékařská.
Přírodní antidepresiva: dobromysl obecná
Příjemně vonící dobromysl obecná (Origanum vulgare) se využívá jako mírné antidepresivum – je totiž věrná svému názvu a přináší dobrou mysl. Podporuje ale také srdeční činnost, pomáhá při zažívacích potížích, žaludečních neurózách, nadýmání, při nechutenství nebo dráždivém kašli. Kdysi dávno chránila před čarodějnicemi nebo uštknutím jedovatými hady a brouky. Patří mezi tzv. svatojánské kvítí – byliny natrhané na svátek sv. Jana ochraňují lidi i domácí zvířata před nemocemi.
Při stresu si dejte dobromyslový nálev. Jednu lžíci sušené bylinky (sbírá se kvetoucí nať) přelijte 250 ml vroucí vody, nechte 5 minut vyluhovat a sceďte. Denně vypijte maximálně dva hrnky, denní dávku nesmíte překročit, vyšší dávky totiž mohou vést k nevolnosti. Po náročném dni si dopřejte osvěžující, povzbuzující koupel. Zhruba 15 lžic byliny přelijte 1,5 l vroucí vody, zakryjte a nechte 30–40 minut vyluhovat. Pak sceďte a nalijte do koupele, jejíž teplota nesmí přesáhnout 38 °C. Inhalace dobromyslových par je skvělý prostředek proti bolesti hlavy.
Přírodní antidepresiva: šanta kočičí
Intenzivně vonící šanta kočičí (Nepeta cataria) má uklidňující, sedativní, ale zejména relaxační účinky; navozuje klidný spánek. Pomáhá také při nachlazení, neboť podporuje pocení i vykašlávání a snižuje horečku. Obsahuje halucinogenní látky, byť opravdu jen v malé míře. Její sušené listy se kdysi kouřily místo tabáku, žvýkání kořene se doporučovalo plachým mladým mužům, aby v sobě našli více odvahy a průbojnosti.
Na rychlé zklidnění a při bolestech hlavy si připravte nálev: 2–3 lžičky sušené natě šanty kočičí zalijte 200–250 ml vroucí vody a nechte 15 minut vyluhovat. Sceďte a vlažný nálev vypijte. Pomáhá také žvýkání čerstvých listů. Nálev ze šanty (5–6 lžic) je také základem voňavé antistresové koupele, která má i regenerační a hojivé vlastnosti, a tak pomůže i s různými kožními potížemi. Vůně šanty kočičí je intenzivní, pro někoho až nepříjemná. Ale není problém šantu míchat s dalšími bylinkami, jako je třeba meduňka lékařská nebo heřmánek pravý.
Přírodní antidepresiva: meduňka lékařská
Svěže vonící meduňka lékařská (Melissa officinalis) je osvědčenou a účinnou první pomocí při nervozitě a únavě, její citronově peprná vůně spolehlivě odplaví starosti pracovního dne. Její sedativní účinek se využívá při různých formách nespavosti. Jako bonus přináší úlevu při bolestech hlavy a pomáhá při nejrůznějších problémech se zažíváním.
Při stresu pomáhá večerní meduňkový nálev: 1 lžičku sušené byliny nebo snítku čerstvé zalijte 150–200 ml vroucí vody a nechte asi 10 minut vyluhovat, sceďte a vypijte. Nálev připravujte vždy čerstvý. Takový voňavý nápoj usnadní usínání. Odvar z meduňky si můžete přidat i do koupele, která vás příjemně uklidní. Čerstvé lístky meduňky se běžně přidávají do ovocných salátů, míchaných nápojů nebo jako ozdoba na dezerty.
Prima tip: antistresová bylinná koupel
Potřebujete dodat energii a rozveselit? Padla na vás nepřekonatelná únava? Smíchejte dobromysl obecnou (200 g natě), meduňku lékařskou (100 g listů), řebříček obecný (100 g natě), šantu kočičí (50 g natě) a heřmánek pravý (50 g květu). Toto množství zalijte 5 l vroucí vody, nechte 30–50 minut vyluhovat, sceďte a potom vlijte do připravené lázně.
Publikováno: 22. 2. 2018, Autor: Lenka Valjentová , Profil autora: Lenka Valjentová