reklama

Nenechte pigmentové skvrny, aby nad vámi vyhrály

V létě naše pleť ožívá, a to díky většímu přísunu vitamínu D i příjemnému opálení. Nesmíme však zapomínat, že slunění má svá pravidla, která musíme dodržovat, abychom kůži naopak nepodráždili. Tak docílíme krásné a zdravé pokožky bez nevzhledných pigmentových skvrn, které dokáží pořádně potrápit. Jak předcházet nechtěným skvrnkám na kůži, které trápí mnoho z nás?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Melaninové pigmentové skvrny vznikají i v důsledku nadměrného slunečního působení na naši pleť (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zdravé tělo, zdravá kůže

Naše tělo je jeden velký stroj, ve kterém je vše propojené. I když je to těžko uvěřitelné, i každodenní stres, špatný pitný režim, nezdravá životospráva a další okolnosti ovlivňují naše orgány, imunitní systém a to vše se zrcadlí na naší pokožce. Vsaďte (alespoň) v létě na lehčí stravu, přidejte do svého jídelníčku více ryb a potravin, které nezatěžují střeva a dodají tělu potřebné živiny. Nezapomínejte ani na dostatek tekutin a mějte lahev s vodou stále při sobě. Hydratované tělo nejenom lépe zvládá vysoké teploty, ale propívá i naší kůži.

Náš tip: Vyzkoušejte letní detox drinky, které pročistí játra. Játra jsou čističem našeho těla, a když je s nimi něco v nepořádku nebo je toho na ně „prostě moc“, přihlásí se skrze kůži. Vyzkoušejte antioxidační čaje či doplňky stravy, které harmonizují játra i střevní mikroflóru.

Zkroťte melanin

Pigmentové skvrny se tvoří díky nadměrné produkci melaninu. A co vlastně je melanin? Laicky řečeno, je to pigment, který dodává zbarvení nejenom naši kůži, ale například i vlasům. Lidé se světlou pletí mají melaninu málo, tmavší typy více. Jeho tvorbu spouští sluneční záření a přirozeně chrání pokožku před UV zářením. Pokud se ho ale někde na těle začne tvořit nadbytek, vznikají nevzhledné pigmentové skvrny nejčastěji v obličeji či na rukou. Chraňte proto pleť slunečním krémem s vysokým SPF faktorem a pro jistotu i slušivým letním kloboukem.

Melanin je pigment, dodávající barvu naší kůži i vlasům
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Melanin je pigment, dodávající barvu naší kůži i vlasům
Náš tip: Opalovací krémy vybírejte kvalitní a s jejich aplikací nešetřete. Správně byste ho měli použít kdykoliv, když půjdete ven a opakovaně nanášet každé 2 hodiny. Pokud v létě používáte make-up nebo BB krémy, ujistěte se, že mají v sobě SPF ochranu.

Pozor na léky, které užíváte

Sluníčko a léky se nemají rády, to víme všichni od dětství. Pokud užíváte antibiotika, měli byste se slunečním paprskům vyhnout velikým obloukem. Nejenom antibiotika, ale například i antidepresiva patří do skupiny tzv. fotosenzitivních léků, které mohou v kombinaci se sluncem vytvořit tmavé fleky nebo vyrážku. Opatrní buďte i při užívání bylinek (například třezalka, bolševník) nebo parfému obsahujícího bergamotový olej.

Náš tip: Bylinky a přírodní látky mohou však i pomoci – na malé skvrny vyzkoušejte například pleťové vody z bezových květů, petržele nebo krém z řeřichy.

Zázrak jménem Aloe vera

Pokud se již pigmentové skvrny objeví, zahajte včas léčbu. Jako nejúčinnější bylinka zde funguje Aloe vera, která obsahuje aloin, který dokáže kůži zbavit nadbytečného pigmentu. Můžete vybírat ze široké nabídky krémů a přípravků s touto rostlinou, avšak volte pečlivě – ne všechny obsahují 100% výtažek z aloe a mnoho z nich je lisovaných za tepla, čímž přicházejí o spoustu léčivých látek.

Aloe vera je velmi účinná v péči o pokožku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Aloe vera je velmi účinná v péči o pokožku
Náš tip: Pěstujte Aloe vera doma v květináči a budete ji mít neustále po ruce. Kromě vybělení pigmentových skvrn krásně ochladí a ošetří spálenou pokožku po opalování. Stačí ostrým nožem odříznout bodlinky po stranách listu, rozříznout podélně a vyndat blahodárnou dužinu. Tu poté aplikovat na postižené místo nebo ji použít do domácí tinktury. Její protizánětlivé účinky pomohou i při léčbě akné nebo vyrážek.

Pomoc hledejte v přírodě

I v naší kuchyni nebo zahradě najdeme suroviny, které nám pomohou s vybělením tmavých flíčků na těle. Například citron (znám svými bělícími účinky) v kombinaci s medem umí doslova zázraky. Trápí-li vás skvrnky na hřbetě rukou, pomůže plátek brambory nebo rozpůlená červená cibule. Naším favoritem je však usušený kořen libečku, který smícháte s olejem a přikládáte na postižená místa.

Jelikož se ale jedná o rostliny s bělícími účinky, nezapomínejte před samotnou aplikací vyzkoušet snášenlivost na menším kousku kůže, abyste předešli případnému podráždění. Doporučujeme také na závěr pleť ošetřit hydratačním krémem.

Náš tip: Udělejte si v pohodlí domova účinnou pleťovou masku. Jako základ použijte jogurt se špetkou kurkumy. Přidat také můžete šťávu z hroznů, avokádo nebo okurku.

Pokud „babské rady“ nestačí

Na malé pigmentové flíčky z intenzivnějšího slunění nám zajisté pomohou přírodní recepty, avšak pokud vás trápí pigmentové skvrny dlouhodobě, svěřte se do rukou odborníků, kteří mohou doporučit chemický peeling nebo ošetření pomocí laseru.

Rada na závěr

Mažte se, mažte se, mažte se! Jednoduchá, a přitom tak účinná rada. Tak, jak nám sluníčko může pomoci, tak může i ublížit. Buďte na svou pokožku opatrní a chraňte ji krémy s vysokým SPF faktorem, oči zakryjte slunečními brýlemi a po každém koupání obnovte vrstvu opalovacího krému. Pokud můžete, neopalujte se v poledne, kdy je sluníčko nejintenzivnější. A samozřejmě, nezapomínejte ani na citlivou dětskou pokožku, pro kterou jsou k dostání speciální ochranné krémy. Tak krásné léto bez obav!

Zdroj informací: Studio Danah a prirodnilekarna.cz

Publikováno: 17. 8. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce