reklama

Poradíme vám, jak vyzrát na slunce aneb Zdravé opalování

Bez slunce by léto nebylo létem. S blížícími se prázdninami a dovolenými je nutno důrazně varovat před riziky, které s sebou nesou sluneční paprsky. Poradíme vám, jak si užít sluníčka dosyta a bez poškození kůže. Pokud dodržíte naše rady, bude vám bonusem sametově hebká opálená pokožka zářící zdravím.

Dodržujte pravidla zdravého opalování (Zdroj: Pharma MKL)

Slunce je životodárné, bez něj by na naší planetě neexistoval život. Kdo se mu vyhýbá, ten se připravuje nejen o radost, ale i dokonce o několik let života. Samozřejmě pobyt na slunci může být i nebezpečný, Jakou cestou se tedy vydat a jakou vhodnou ochranu zvolit, abychom si z naší nejbližší hvězdy užili to nejlepší a vyhnuli se riziku?

Bronzová pokožka není z daleka jediné, co můžeme od slunce získat. Studie, která se realizovala ve Švédsku, dokazuje, že ženy, které si s rozumem a mírou užívají slunečních paprsků, žijí šťastněji, zdravěji a déle. „Studie zahrnovala ženy ve věku od 25 do 46 let a její výsledky jsou jednoznačné: úplné vyhýbání se slunci není dobré,“ konstatoval prezident Italské společnosti pro dermatologii Giampiero Girolomoni.

Co nám slunce dává

Ze studie vyplývá, že lidé, kteří se s rozumem vystavují slunečnímu záření, snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění a žijí déle. V případě žen je to o od 6 měsíců až po 2 roky. To ale ještě není všechno.

„Kůže vystavená slunku produkuje větší množství vitamínu D, který je důležitý pro imunitní systém i nervovou soustavu. Ze slunce se dá získat pouze v létě,“ upozornil G. Girolomoni. Kožní buňky vyrábějí i beta endorfiny, které nám přináší jistý pocit štěstí a radosti. A věděli jste, že kožní buňky dokážou mírně snižovat vyšší krevní tlak? Vylučují totiž oxid dusnatý, který má tuto schopnost.

Podtrhnuto a sečteno, slunce nám přináší pěkné opálení, delší život v pokoji a radosti a snižuje nám krevní tlak. Vše to ale platí za jistých okolností.

Zlý pán

Přílišná expozice UVA a UVB záření ze slunce pokožce škodí. Až 95 % z celého UV záření přitom tvoří UVA paprsky, které pronikají i skrz mraky, sklo, odrážejí se od vody, písku i sněhu. Jejich nebezpečnost a síla je zároveň v tom, že proniknout do hlubších vrstev dermis, kde mohou narušit strukturu kůže.

„Působení ultrafialového záření můžeme rozdělit na okamžité a pozdní. Opálení kůže s tvorbou pigmentu, její začervenání, spálení a tvorbu vitamínu D zařazujeme mezi okamžité účinky. K pozdním a nežádoucím změnám na kůži způsobené UV zářením ze slunce patří fotoaging, teda předčasné stárnutí pokožky, které se projevuje ztrátou pružnosti, tvorbou vrásek, pigmentových skvrn, rozšířených cévek a zažloutnutím kůže. Druhým nežádoucím vlivem je fotokarcinogeneza, to je stav vedoucí ke vzniku kožních nádorů,“ vysvětlila dermatoložka MUDr. Iveta Hasová.

Nechávejte si pravidelně kontrolovat mateřská znaménka
Nechávejte si pravidelně kontrolovat mateřská znaménka (Zdroj: Pharma MKL)

Kůže chráněná před nežádoucím UV zářením kosmetickými přípravkami s dostatečným SPF (Sun Protection Factor) tak zbytečně nestárne, není tolik vystavená riziku vzniku nádoru, pomalu se opálí, vyprodukuje vitamín D i další zdraví a psychice prospěšné látky.

Co je to SPF?

Krémy a spreje s SPF obsahují filtry, které dokážou pronikání UV záření v nějaké míře eliminovat. Nižší SPF je 6, nejvyšší 50. Velmi zjednodušeně se dá říct, že číslo vyjadřuje násobek času, kdy je pokožky díky kosmetice chráněná, než dojde k jejímu zčervenání nebo dalšímu poškození (spálení). Do „hry“ však vstupuje i fototyp, intenzita slunce a aktivity, které zrovna děláte.

Čím bledší pokožka, tím vyšší ochranný faktor potřebuje. Představa, že když se natřu krémem s SPF 50, budu chráněná celý den a dostatečně, je mýtus. Pokud ochranný faktor 50 blokuje 98 % UVB záření, SPF 30 ho dokáže eliminovat na 97 %.

„Účinek ochranného filtru je potřeba obnovovat každé dvě – tři hodiny aplikací dalšího krému. Nová vrstva je potřeba vždy po vyjití z vody, ale i v případě, že na slunci sportujete,“ upozorňuje Katarína Demetriou, majitelka kosmeticko-farmaceutické společnosti Pharma MKL.

Extra prvky

Výhodné je, pokud opalovací krém obsahuje kromě dostatečného SPF i další složky vyživující pokožku, například kyselinu hyaluronovou. Dermatologové doporučují používat krém s ochranným faktorem vždy, když svítí slunce, a to i jako podklad pod make-up.

Ta se nachází například v opalovacím krému HYALURMED. „Tento šetrný opalovací krém s kyselinou hyaluronovou poskytuje pokožce ochranu SPF 30 před UVA a UVB zářením a zároveň ji chrání před foto-stárnutím,“ dodává Katarína Demetriou z Pharma MKL.

Vyzrajte na slunce

  • Dříve než začne léto, nechte si zkontrolovat mateřská znaménka.
  • Přivykejte kůži na slunce postupně, náhlá dlouhá expozice kůže slunečním zářením většinou vede k spálení.
  • Vyhýbejte se slunci v čase jeho nejintenzivnějšího záření, tedy mezi 11:00 a 14:00 hodinou.
  • Vždy si chraňte tělo a tvář krémem s UVA a UVB ochrannými faktory.
  • Bavlněné oblečení, pokrývka hlavy a sluneční brýle jsou také ochrana pro vaše tělo.
  • Po pobytu na slunci je třeba o kůži pečovat vhodnými přípravky po opalování, které zabraňují vysušování pokožky a mají chladivý efekt.

Zdroj informací: Pharma MKL

Publikováno: 26. 6. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce