reklama

Není v české kuchyni nad bůček. Máme pro vás bůčkový speciál

Vepřový bok neboli bůček je většinou prezentován jako tučná a mastná pečená pochoutka, servírovaná nejčastěji s knedlíkem a se zelím. Ale bůček se dá připravit na mnoho nejrůznějších způsobů, pokud jej uvaříme, můžeme vývar použít na vynikající polévku. A my se dnes podíváme na některé netradiční recepty s bůčkem v hlavní roli.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vepřový bůček jako neskutečná delikatesa v české kuchyni (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Bůčkový speciál

Vepřový bok je část boku prasete v oblasti žeber až k břišní dutině. Část, kde začínají žebra, se označuje jako špička bůčku. Opačná část bez kosti, která směřuje ke slabinám, se nazývá paždík. Z kuchařského hlediska pak bůček dělíme na bok s kostí a bez kosti. Vepřový bůček se pro kuchyňskou úpravu prodává s kůží. 

Přestože se jedná o spíše tučnější maso, je nejen u nás, ale i v zahraniční kuchyni vyhledávanou lahůdkou, která se připravuje na mnoho způsobů. Tepelně se opracovává vařením, smažením, dušením i pečením, vepřový bůček se také udí, griluje a nakládá. V české kuchyni patří mezi přední suroviny, vyhledávaný a hojně používaný je také např. v čínské gastronomii.

Neumíme si bez něj představit šťavnatou sekanou, nedělní vepřo, knedlo, zelo nebo mnoho druhů masných výrobků, jichž je součástí. Přidává se jako surovina do měkkých salámů, párků nebo se z něho vyrábí oblíbená anglická slanina či bůčkový závin.

Anglická nebo farmářská slanina jsou oblíbenou a vyhledávanou delikatesou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Anglická nebo farmářská slanina jsou oblíbenou a vyhledávanou delikatesou

Božský bůček

Tento bůček nebudeme péci, ale vařit. Připravíme si bok bez kosti a bez kůže a dáme na plotnu vařit osolenou vodu. Můžeme do vody přidat na vyvaření i divoké koření (bobkový list, černý celý pepř a celé nové koření). Vaříme aspoň 3/4 hodiny, dokud není bůček měkký. Pozor, nesmí se ale rozpadat.

Ovařený bůček vyjmeme z vývaru, necháme okapat a mírně vystydnout. Mezitím si připravíme kus alobalu (pro jistotu dvojitý, aby se neprotrhl) a na něj nasypeme vrstvičku červené papriky, přidáme prolisovaný česnek a sůl. Bůček položíme do tohoto hnízdečka a ze všech stran pečlivě obalíme. 

Bůček ze všech stran obalíme v paprice a česneku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Bůček ze všech stran obalíme v paprice a česneku

Obalený bůček zabalíme do alobalu a na 3 dny uložíme do lednice. Po uplynutí třídenní lhůty můžeme proleželý bůček nakrojit a ochutnat. V některých oblastech se takto připravenému bůčku říká "pantůček" a obaluje se nejen v paprice, ale také v dalším koření (grilovací, divoké, zabijačkové), posypává se chilli paprikou nebo směsí barevného pepře. Konzumuje se za studena s pečivem, hořčicí, křenem nebo sterilovanou zeleninou.

Smažený marinovaný bůček

Suroviny:

  • vepřový bok bez kosti a bez kůže
  • sůl
  • olivový olej
  • cukr
  • sójová omáčka
  • pepř
  • česnek
  • chilli
  • med

Vepřový bůček vykostíme, odstraníme kůži a opláchneme. Osušíme papírovou utěrkou. Bůček nakrájíme na cca 0,5 cm proužky.

Z ostatních surovin smícháme marinádu, ve které necháme do druhého dne proležet proužky bůčku. Druhý den rozpálíme na pánvi olej a proužky zprudka opečeme. Délku smažení zvolíme podle toho, zda chceme mít bůček lehce nebo hodně křupavý. 

Osmažený marinovaný bůček je vrcholem delikatesy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) )
Osmažený marinovaný bůček je vrcholem delikatesy

Bůčková roláda s nádivkou

Suroviny:

  • 1 kg vepřový bůček bez kosti
  • pesto z medvědího česneku
  • 1 balíček sušených meruněk
  • 1 sklenička sterilované mrkve
  • 1 plechovka sterilovaného hrášku
  • 1 cibule
  • sůl
  • pepř
  • 2 vejce
  • 2 žemle nebo rohlíky
  • mléko

Z vepřového boku nařízneme široký plát a paličkou na maso plát rozklepeme. Osolíme a opepříme. Potřeme pestem z medvědího česneku (pesto vytvoříme z listů medvědího česneku, olivového oleje, soli, sekaných oříšků a parmezánu). 

V míse smícháme na kostičky nakrájenou žemli nebo rohlíky s mlékem a necháme je nasáknout. Přidáme nadrobno nakrájenou sterilovanou mrkev a hrášek, nadrobno nasekanou cibuli a sušené meruňky, přidáme vyšlehaná vejce a vytvoříme kompaktní směs, kterou navrstvíme na připravený bůček. 

Takto připravený bůček zavineme do rolády, sepneme sponami nebo svážeme potravinářským provázkem. Povrch rolády osolíme a opepříme. Vložíme roládu do pekáče, podlijeme vodou. Dáme péct do trouby na 200 °C půl hodiny, potom stáhneme na 180 °C a pomalu (asi hodinu) dopékáme. Nezapomeneme podlévat výpekem. Jakmile má roláda dobře propečenou kůrčičku, je hotová. Podáváme s vařenými nebo opečenými bramborami, čerstvým salátem nebo jen tak s chlebem.

Bůčková roláda s pestem a sušenými meruňkami je možná nezvyklá kombinace, ale delikátní chuť
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Bůčková roláda s pestem a sušenými meruňkami je možná nezvyklá kombinace, ale delikátní chuť

Vepřový bůček je vysoce variabilní surovina. Vyzkoušejte některý z našich receptů, ať už jako teplý oběd, pochoutku k večeři nebo jako studenou svačinu či pohoštění pro přátele.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Připravte si koleno na černém pivu:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 4. 3. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová