reklama

Chcete zdravě zhubnout? Tak to si nenechte ujít květy černého bezu

Ano, jsou to právě nažloutlé květy černého bezu (Sambucus niger), které podporují hubnutí. Vyjděte si na procházku, vezměte si s sebou košík a nůžky a nasbírejte si bezové květy, pak si vyberte některý z našich receptů a začněte s domácí výrobou pomocníků na snižování váhy.

Květy černého bezu (Sambucus niger) se sbírají zhruba do konce června za suchého slunečného dne v pozdních dopoledních hodinách a nikdy ne po dešti!  A jsou to právě květy, které obsahují kyselinu chlorogenovou, u které je prokázané, že má vliv na žádoucí úbytek váhy. Jsou velmi účinné i při detoxikaci a vylučování škodlivin ven z těla.

Květy černého bezu (Sambucus niger) podporují hubnutí
i (Zdroj: istock.com)
Květy černého bezu (Sambucus niger) podporují hubnutí

Květy černého bezu jsou vynikající potopudnou bylinkou s močopudnými účinky. Doporučují se při chorobách z nachlazení, podporují vykašlávání. Jsou osvědčeným přírodním prostředkem proti nadýmání a křečím trávicího traktu nebo neurologickým problémům. Příznivě také ovlivňují cévní stěny a pomáhají s kožními potížemi. Připravují se z nich léčivé čaje, tinktury, sirupy či pleťové vody. Kromě toho, že květenství černého bezu pomáhají vyléčit mnoho nemocí, uplatní se skvěle taky v kuchyni: asi všichni znáte kosmatici – smažené květy v těstíčku, ale zkuste náš recept na studenou letní polévku, je to pochoutka.

Nasbírejte si bezové květy a začněte s domácí výrobou pomocníků na hubnutí
i (Zdroj: istock.com)
Nasbírejte si bezové květy a začněte s domácí výrobou pomocníků na hubnutí

Pleťová voda z čerstvých květů černého bezu

Zhruba 10 větších květenství černého bezu dejte do 250 ml vody, nechte přejít krátkým varem a nechte do druhého dne. Potom sceďte, nalijte do tmavé lahvičky a používáte dle potřeby. Voda vydrží v lednici asi dva týdny. Pleťová voda z černého bezu je vhodná pro nečistou a mastnou pleť. Ale také můžete použít na místa postižená celulitidou, kdy vodu jemně vklepáváte do postižených míst jednou denně nejméně po dobu jednoho měsíce.

Bezový ocet z květů

Asi 100 g čerstvě natrhaných bezových květů propláchněte, zbavte stopek a nechte osušit. Potom dejte do uzavíratelné lahve a zalijte 500 ml kvalitního bílého nebo červeného vinného octa. Uzavřete a uložte na tmavé a chladné místo. Po dvou týdnech je ocet připravený k použití. Nejvhodnější je ocet uchovávat v tmavé lahvi. Bezový ocet je skvělým kořenícím přípravkem. Také má vynikající léčebné účinky. Pokud trpíte revmatickými potížemi, dejte si denně ráno nalačno 2 lžíce bezového octa a bolestivá místa jím potírejte. Bezový ocet je výborný stejně jako bezová pleťová voda v boji s celulitidou. Tento ocet úspěšně používaly babky kořenářky na potírání pat nemocných s vysokou horečkou.

Letní polévka z bezových květů

Přibližně 300 g čerstvě nasbíraných květů černého bezu dobře propláchněte, spařte horkou vodou a dejte do 250 ml teplého mléka. Nechte asi 30 minut vyluhovat, potom sceďte.  Do výluhu přidejte 1 lžíci akátového medu, špetku sušeného zázvoru a 3 žloutky a vše důkladně rozmíchejte a ještě prohřejte, ale nevařte!!! Polévku nechte vychladnout a pak dejte nejméně na 1 hodinu do ledničky. Před podáváním ještě můžete přidat pár kapek citronu. Tahle výborná letní polévka podporuje metabolismus. A pomáhá zbavit se zbytečných kil.

Recept na sekt z květů černého bezu
i (Zdroj: istock.com)
Recept na sekt z květů černého bezu

Sekt z květů černého bezu

Asi 10 čerstvých květů černého bezu propláchněte a nechte okapat. Nakrájejte 3 velké omyté citrony na tenké plátky, ze kterých odstraníte zrníčka. Do glazurované sklenice vložte bezové květy a citronové plátky, vše zalijte 250 ml čistého jablečného octa a přidejte 10 litrů neperlivé minerálky a 5 kg hnědého cukru a dobře promíchejte. V otevřené nádobě (bez pokličky) nechte jeden týden rozležet, potom se sceďte skrz plátýnko. Nápoj naplňte do uzavíratelných lahví, které udrží tlak kvašení. Do každé lahve dejte pár zrníček rýže a nechejte odpočívat na tmavém studeném místě nejméně dva týdny. Lahodný sekt potom můžete zředit podle chuti minerální vodou. Možná příště budete dávat více nebo naopak méně cukru, podle vlastní chuti. Sekt se podává se důkladně vychlazený.

Publikováno: 18. 5. 2018, Autor: Zdena Nováčková , Profil autora: Zdena Nováčková

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.