reklama

Jak zklidnit podrážděné oči? Nasbírejte si léčivé květy chrpy

Chrpa polní (Centaurea cyanus), bylina s modrými trubkovitými květy roste většinou spolu s vlčím mákem na okrajích polí a podél cest. Nasbírejte si na začátku léta léčivé květy chrpy a usušte je. Ačkoli má mnohé léčivé schopnosti, nejčastěji se využívá na zklidnění unavených a podrážděných očí.

V červnu a červenci se sbírají pouze výrazně modře zbarvené okraje květů nebo se odstříhávají celé květy i s kalichem a krátkou stopkou. Květy nesmí být odkvetlé a mokré, protože snadno plesniví. Nejlépe chrpu usušíte umělým teplem do 35 °C. Pokud ji sušíte přirozeně, tak vždy ve stínu v nízké vrstvě na sítech a na dobře větraném místě. Pozor, květy rychle natahují vlhkost a také je třeba je chránit před přímým světlem, na kterém rychle blednou. Dobře usušený květ má původní modrou barvu.

Chrpa polní (Centaurea cyanus) roste většinou s vlčím mákem
i (Zdroj: pixabay.com)
Chrpa polní (Centaurea cyanus) roste většinou s vlčím mákem

Proč a jak chrpa polní pomáhá

Jako bylinná droga se z rostliny používá květ samostatně či s kalichem. Obsahuje mj. přírodní barviva apigenin a cyanin, flavonoidy, alkaloidy, hořčiny, saponiny, sliz, minerály, zejména mangan. Pro obsah hořčin bývá často součástí bylinných směsí proti nechutenství. Vnitřně se v lidovém léčitelství využívá močopudných, žlučopudných a protizánětlivých účinků chrpy. Uplatňuje se tak při urologických potížích a revmatismu, čistí močové cesty a mírní bušení srdce, používá ke zmenšování otoků a jako podpora při detoxikaci. Ovšem nejčastěji se využívá na zklidnění unavených a podrážděných očí, při zánětu spojivek nebo přecitlivosti na světlo. Významně také redukuje otoky kolem očí. Zevně chrpa urychluje hojení drobných poranění i zanícených ran, vyrážek a ekzémů, pomáhá proti lupům a posiluje poškozené vlasy. Výrazně modrého barviva se používá k barvení některých léků a čajových směsí, v kosmetice chrpu najdete především ve vlasových přípravcích.

Chrpa polní: dobře usušený květ má původní modrou barvu.
Chrpa polní: dobře usušený květ má původní modrou barvu.

Chrpový nálev jako léčivý čaj

1 lžičku sušených květů (nebo 1 a půl čerstvých) zalijte 200 ml vroucí vody. Nechte 8–12 minut vyluhovat a sceďte. Vlažný nálev pijte jednou za den, máte-li unavené oči nebo jste přecitlivělí na ostré denní světlo, dopřejte si vlažný chrpový nálev jednou, max. dvakrát denně. Pro zvýšení chuti k jídlu nebo v rámci očistné kúry pijte teplý nálev dvakrát denně.

Chrpový nálev jako hojivý obklad

1 vrchovatou lžíci sušených nebo 2 lžíce čerstvých květů zalijte 250 ml vroucí vody. Nechte 10–15 minut vyluhovat a sceďte přes kávový filtr. Studený nálev se používá jako zklidňující výplach (s pomocí oční vaničky) na unavené a podrážděné oči. Hodí se také na omývání ran a postižené pokožky a jako hojivý obklad při kožních problémech a proti lupům.

Chrpa polní: léčivý nálev pomáhá očím, ale i zvyšuje chuť k jídlu
i (Zdroj: iStock)
Chrpa polní: léčivý nálev pomáhá očím, ale i zvyšuje chuť k jídlu

Publikováno: 7. 6. 2018, Autor: Lenka Valjentová , Profil autora: Lenka Valjentová