reklama

Kam na výlet: Vydejte se na tradiční svatomartinské slavnosti a trhy

Svatomartinská husa, komu by se hned nesbíhaly sliny! Ale o tomto víkendu můžete kromě ochutnávky oblíbené lahůdky a koštu skvělého vína navštívit i tradiční trhy nebo se pobavit v lampionovém průvodu.

Tradiční Martinské trhy v Hradci Králové

10. listopadu 2018 (9.00–16.00)

Již po dvanácté bude připravený v Hradci Králové tradiční předvánoční jarmark – Martinské trhy. Do Adalbertina se tak v sobotu sjedou řemeslníci, aby předvedli výrobky lidové tvorby a uměleckých řemesel včetně vánočního zvykosloví, výroby vánočních ozdob ze skleněných korálků, z kukuřičného šustí, z přírodnin, papíru a dalších materiálů. Do Hradce dorazí rovněž svatý Martin na bílém koni pod Bílou věž, který odstartuje bohatý program.

Svatomartinské slavnosti a husí hody ve Valtickém Podzemí

10. listopadu 2018 (17.00–23.00)

Dozlatova vypečená svatomartinská husička a svatomartinská vína ročníku 2018 nejlépe chutnají v unikátním labyrintu historických vinných sklepů, který hlasy veřejnosti opakovaně vynesly k titulu TOP vinařský cíl České republiky. Těšit se můžete na cimbálovou muziku i vypečenou husu.

Tradiční svatomartinské slavnosti a trhy
i (Zdroj: Svatomartinské slavnosti a husí hody ve Valtickém Podzemí)
Tradiční svatomartinské slavnosti a trhy

Příjezd sv. Martina do Luk nad Jihlavou

10. listopadu 2018 (17.00–19.00)

Přijměte pozvání na příjezd svatého Martina do Luk nad Jihlavou s lampionovým průvodem. Sraz účastníků lampionového průvodu bude v 17.00 u Kolničky. Součástí doprovodného programu bude i ohňová show. Pro děti i dospělé bude zajištěno občerstvení a svatomartinské rohlíčky. Lampiony budou k prodeji na místě. Přijďte si užít krásnou, melancholickou a tajemnou atmosféru tohoto jedinečného večera.

Svatomartinské čokoládobraní aneb slavnosti mladého vína a čokolády na Starých Hradech

10.–11. listopadu 2018 (10.00–17.00)

Podzimní slavnosti mladého vína z Moravy a Čech, slavnosti horkých a studených čokolád mnoha druhů, chutí, barev a vůní. Vinný a čokoládový jarmark na počest svatého Martina. Široká nabídka vín, medoviny a čokolád. Poznejte i na 400 pohádkových bytostí, draků, obrů, vodníků, čertíků, skřítků, čarodějnic, rytířů a princezen.

Svatomartinský košt na hradě Křivoklát

11. listopadu 2018 (10.00–19.00)

Navštivte Křivoklát tuto neděli a nenechte si ujít výborné jídlo i víno za zvuků cimbálovky! Program bude probíhat již od 10 hodin, kdy vás na nádvoří pobaví šermíři W-Arlet a kapela Klamovka. Od 14 do 19 hodin zahraje cimbálovka v prostoru Galerie u kamen, kde můžete ochutnat mladé víno a další dobroty, které si pro vás připravila Hradní krčma.

Tradiční svatomartinské slavnosti a trhy
i (Zdroj: Svatomartinský košt na hradě Křivoklát)
Tradiční svatomartinské slavnosti a trhy

Svatomartinská slavnost na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze

11. listopadu 2018 (11.00–20.00)

Svatý Martin na bílém koni přijede na Jiřák letos posedmé, aby prezentoval mladá tuzemská vína a tradiční pečenou husu. Pro Žižkov jde již o tradiční akci. Sedmý ročník slavnosti, připomínající tradice a zvyklostí, které se vážou ke dni svatého Martina. Na náměstí Jiřího z Poděbrad bude probíhat degustace mladých vín ze sklípků více než dvaceti vybraných českých vinařů. K tomuto dni již neodmyslitelně patří také pečení svatomartinské husy. Kromě toho na náměstí v centru Prahy dorazí také samotný svatý Martin na bílém koni. Jestli s sebou přiveze i očekávanou sněhovou nadílku, to se musí návštěvníci nechat překvapit sami.

Tradiční svatomartinské slavnosti a trhy
i (Zdroj: Svatomartinská slavnost na náměstí Jiřího z Poděbrad)
Tradiční svatomartinské slavnosti a trhy

Svatomartinské slavnosti v Třebíči

11. listopadu 2018 (11.11–19.30)

Velkolepá celodenní oslava svátku populárního světce, tradičně spojovaná s konzumací pečené husy a mladého vína. Bohatý kulturní program vyvrcholí příjezdem svatého Martina na bílém koni s doprovodem ozbrojenců. Široký výběr svatomartinských vín, pečená drůbež, masové speciality

Tradiční svatomartinské slavnosti a trhy
i (Zdroj: Svatomartinské slavnosti v Třebíči)
Tradiční svatomartinské slavnosti a trhy

Svatomartinský košt v Brně

11. listopadu 2018 (11.00–19.00)

Zažijte nezapomenutelnou atmosféru největší ochutnávky svatomartinských vín. Vinařský fond pořádá již 14. ročník tradičního koštu prvního vína nového ročníku. Přiťukněte si s námi na náměstí Svobody v Brně. Svatomartinský košt nabízí každoročně k ochutnání 100 druhů vín od vinařů z Moravy a z Čech. Svatomartinskému vínu je žehnáno v katedrále sv. Petra a Pavla na Petrově, svatý Martin poté slavnostně otevírá lahev na náměstí Svobody v 11.00 hod. Návštěvník v ceně vstupného obdrží skleničku, katalog vzorků a několik degustačních mincí. K poslechu hraje cimbálová muzika. V přilehlých stáncích je možnost zakoupení tematického občerstvení. Svatomartinský košt trvá do podvečerních hodin.

Tradiční svatomartinské slavnosti a trhy
i (Zdroj: Svatomartinský košt v Brně)
Tradiční svatomartinské slavnosti a trhy

Svatomartinský lampionový průvod v Kutné Hoře

11. listopadu 2018 (17.00–19.00)

Připomenutí si odkazu svatého Martina v den, kdy má tento patron svátek. U kostela sv. Jakuba rozsvítí lampiony a zkusí zavolat svatého Martina. Poté vyjde průvod k chrámu sv. Barbory. Celý průvod zakončí již tradičně v chrámu sv. Barbory, kde bude možnost jako symbol připojení se k myšlence a odkazu svatého Martina zapálit připravenou svíčku. Lampiony s sebou!
Sraz v prostoru mezi Arciděkanstvím Kutná Hora a kostelem sv. Jakuba.

Publikováno: 9. 11. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce