reklama

Ušijte originální házecí talíř pro malé děti

Děti jsou velmi aktivní, při svých hrách neposedí na místě, a proto rády běhají za míčem a všemi hračkami, které se alespoň trochu pohybují. Patří k nim i házecí disky a talíře. Je s nimi opravdu velká zábava, obzvláště když se jí zúčastní více hráčů. Ale děti někdy disk nechytí, dostanou ránu, a pak se ho bojí. Tak svým malým dětem podle našeho návodu pro začátek ušijte „házedlo“ textilní.

i (Zdroj: Jana Šebestová)
Ušijte házecí talíř pro malé děti (Zdroj: Jana Šebestová)

Budete potřebovat:

  • zbytky barevných látek (doporučujeme bavlněnou textilii, sepranou)
  • vatelínové kolečko průměr cca 20 cm
  • rýži
  • arch papíru na složení čtverce
  • potřeby pro patchwork
  • pomůcky pro ruční šití nebo šicí stroj
  • nůžky
  • krejčovský metr
  • mizící fix nebo křída ke značení na textil
  • tužka

Jakýkoli náraz je bezpečný a „disk“ se dá složit nebo i zmuchlat do kapsy. A na jeho výrobu vám postačí zbytky látek, vatelínu, hrst rýže a trocha času i trpělivosti. Nabízíme vám dvě varianty jeho zhotovení. Trochu složitější patchworkovou techniku a úplně jednoduché šití z celistvého kusu látky.

Postup:

Z připravených látek nařežte nebo nastříhejte čtverce o rozměru 11×11 cm podle zvolených barev – v našem případě jde o 4 tmavě modré, 4 oranžové a 2 čtverce z proužkované látky. Všechny díly rozřežte napůl, tím dostanete trojúhelníky. Jeden z trojúhelníků ještě rozdělte v polovině na dva malé.

Použijte podložku pro řezání
i (Zdroj: Jana Šebestová)
Použijte podložku pro řezání

Jak jsme zmínili výše, podle obrázku všechny čtverce rozřežte (pokud máte výbavu pro patchwork) nebo rozstříhejte napůl a jeden trojúhelník ještě rozpulte.

Řezacím kolečkem si připravte potřebné díly
i (Zdroj: Jana Šebestová)
Řezacím kolečkem si připravte potřebné díly

Stejně jako na fotografii nejprve z rozřezaných nebo rozstříhaných trojúhelníčků složte na ploše přední a zadní díl budoucího talíře. Skladbu barev a dekorů si zakreslete na papír a poté trojúhelníky postupně sešívejte podle předlohy. Na dva díly budete potřebovat osm barevných čtverců (čtyři na každý díl) a osm proužků na lemy.

Podle fotografie sestavte z trojúhelníků pro každý díl čtyři základní čtverce a sešijte je. Následně k sobě sešijte vzniklé čtverce. Pak k nim přišijte – opět podle obrázků – okrajové lemy. Postupujte stejně jako v předchozím odstavci. Hotové čtverce po rubové straně přežehlete, velkou pozornost věnujte rozžehlení všech švů.

Dílky sešijte podle předlohy
i (Zdroj: Jana Šebestová)
Dílky sešijte podle předlohy

Poté je přiložte lícem k líci, sešpendlete je k sobě, aby se nerozjížděly a vystřihněte z nich dva kruhy o průměru přibližně 24 cm.

Látkové kruhy ponechejte lící k sobě a sešijte je, v části okraje ponechejte asi 10 cm nesešitých. Připravte si kruh z vatelínu o průměru cca 20 cm.

Vystřihněte tvar frisbee
i (Zdroj: Jana Šebestová)
Vystřihněte tvar frisbee

Vzniklým otvorem kruh obraťte na lícovou stranu, švy v okraji pečlivě vyrovnejte. Použijte k tomu třeba měchačku nebo pletací jehlici. Vsuňte dovnitř vatelín a urovnejte jej na střed. Vatelín můžete k textilu přichytit několika zavíracími špendlíky (nebudete se o ně píchat jako při práci s obyčejnými špendlíky).

Oba díly sešijte
i (Zdroj: Jana Šebestová)
Oba díly sešijte

Kruh prošijte po obvodu ve vzdálenosti asi 2,5 cm od kraje. Vznikne tak tunýlek, který naplníte rýží. Teď můžete ozdobně prošít vnitřní část talíře (od tunýlku ke středu), aby se vatelín uvnitř nepohyboval. Máte-li patchworkové díly, lze je doplnit ozdobným prošíváním, tzv. quiltem. Postačí ale i obyčejné prošití do spirály nebo hvězdice.

Do tunýlku nasypte rýži
i (Zdroj: Jana Šebestová)
Do tunýlku nasypte rýži

Postupné plnění tunýlku obyčejnou (nevařenou) rýží vyžaduje trpělivost. Určitě proto nešijte tunýlek užší než 2,5 cm, jinak se do něj rýže dostává velmi těžko. Rýže by mělo být přiměřeně. Nakonec v ruce zašijte otvor, kterým jste tunýlek naplnili. Aby talíř pěkně létal, je potřeba jeho okraj rýží zatížit rovnoměrně. Ale nesmíte jej přeplnit. Tunýlek se musí ohýbat, rýže v něm nemůže být napěchovaná, spíš lehce přesýpavá.

Zdroj informací: Jana Šebestová

Publikováno: 28. 11. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce