Je známo, že rybí maso je velice zdravé, a dobře připravené je také velice chutné. Je dobře stravitelné a dá se využít pro celou řadu diet. Pokud nejste zrovna příznivci grilovaných nebo smažených ryb, mohla by vám zachutnat rybí tlačenka.
Prospěšné rybí maso
Ryby a plody moře by na našem jídelníčku neměly chybět, třebaže mořské ryby nejsou naší domácí stravou. Jejich přínos pro zdravou výživu je ale natolik nezanedbatelný, že bychom je měli konzumovat minimálně jednou týdně. A to samé platí o sladkovodních rybách, které se velmi dobře hodí pro nejrůznější diety.
Ryby, resp. rybí maso zvyšuje naši energii a posiluje imunitní systém. Losos, sardinky, makrela a tuňák jsou ryby, které mají vysoký obsah zdravého tuku, treska či pstruh zase disponují vyšším obsahem jódu. Kromě toho zde nalezneme omega 3 mastné kyseliny, které se vyskytují v rybím oleji, a jeho konzumace napomáhá uvolnit uskladněné tuky a podporuje náš metabolismus. Obecně konzumace rybího masa prospívá našemu kardiovaskulárnímu systému, snižuje rizika zánětů, a dokonce má pozitivní vliv na lidi, nemocné lupénkou nebo postižené revmatismem.
Rybí maso také tvoří významný zdroj vitamínů a minerálů (vitamíny A, D, B, vápníku, fosforu a zinku), a to zejména tehdy, když je připravujeme dušením. Rybí maso oddaluje stárnutí a pomáhá udržet kondici do vysokého věku.
Je zajímavé, že ne všechny druhy ryb jsou považovány za vysloveně zdravé a prospěšné. Mečoun, žralok, makrela královská a pangasius jsou podle dlouholetých výzkumů ryby s obsahem škodlivin (maso obsahuje těžké kovy). Většina sladkovodních ryb je z hlediska obsahu omega 3 mastných kyselin spíše neutrální. Mořské ryby obsahují více selenu a jódu než sladkovodní ryby, přičemž maso ryb je lehce stravitelné. Ryby s vyšším obsahem vody mají nižší obsah tuků. Ideální je zkonzumovat týdně cca 300 g rybího masa.
Rybí maso se dá připravovat na několik způsobů a lze jej konzumovat i syrové (asijská kuchyně). Je možné z něj připravovat nejrůznější pokrmy. Nejčastěji se u nás ryby grilují, pečou a udí.
Recept na rybí tlačenku
Co budeme potřebovat:
- 4 filety z ryby
- 1 cibule
- 2 stroužky česneku
- citron
- kari koření
- mletý kmín
- majoránka
- pepř
- 150 g vepřových kůží
Ideální je použít kapří maso, ale použitelné je v podstatě jakékoliv. Do tlačenky se hodí pevné maso, ze kterého se stáhne kůže a maso se nakrájí na stejně velké kostky. Poté se rybí maso vloží do osolené vody a povaří 8-10 minut.
Jako pojivo do tlačenky použijeme vepřové kůže, např. z kolena nebo z nožiček, případně kůži z bůčku, plece, kýty nebo laloku. Z kůže odstraníme veškeré maso a tuk. Očištěné kůže vložíme také do osolené vody a vaříme alespoň hodiny, dokud se kůže nezačnou rozpadat.
Rozvařené kůže ještě zatepla umeleme. Společně s kůžemi umeleme také cibuli a česnek.
Směs kůží s cibulí a česnekem okořeníme, přidáme vystydlé kostky rybího masa a mírně celou směs rozředíme vývarem z kůží.
Plníme do klasických tlačenkových střev (možno je i do přírodních - deníky), pečlivě zavážeme a dáme povařit, ale pouze na teplotu 80 °C. Voda nesmí vřít, jinak se směs nespojí, ale rozpadne. Poté vyjmeme, a necháme pozvolna zchladnout, aby kolagen mohl ztuhnout.
Rybí tlačenka se podává s pečivem zastudena jako rychlá svačina nebo zdravá studená večeře.
Zdroj informací: Vychytávky Ládi Hrušky, strucne-zdrave.cz
Publikováno: před dvěma dny, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová