reklama

Slupky od cibule nejsou odpad, ale lék

Slupky od cibule běžně končí v odpadkovém koši nebo na kompostu. Dají se ale využít jako účinný přípravek proti kašli a bolestem v krku stejně jako skvělý lék na afty. Zároveň je jejich zpracování pro tento účel naprosto jednoduché, proto je neváhejte vyzkoušet.

Slupky od cibule poslouží jako lék i koření (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co umí slupky od cibule?

Možná jste doposud využívali slupky od cibule pouze o Velikonocích k barvení vajíček a jinak končily nevyužité v koši nebo na kompostu. Odteď si je ale budete zaručeně schovávat k dalšímu využití – stejně jako cibule samotná totiž umějí prospívat zdraví, a to v mnoha ohledech. Cibuli je pak vhodné ještě ve slupce omýt pod tekoucí vodou, oloupat a slupky nechat dokonale uschnout, pokud je chcete skladovat. Připravit si z nich můžete například výluh, který pomůže při kašli a aftech.

Cibuli jednoduše omyjte a oloupejte
Cibuli jednoduše omyjte a oloupejte (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Cibule plné účinných látek

Nejen samotná cibule, ale také její slupky obsahují, stejně jako další ovoce a zelenina, mnoho užitečných látek. Patří mezi ně vláknina, flavonoidy, vitaminy A, C a E, antioxidanty. Všechny tyto látky pak prospívají lidskému zdraví.

Slupky od cibule jako účinný lék na kašel

Použijte slupky od cibule na kašel – budete potřebovat pouze hrst slupek, vodu a hrnec. Do hrnce nalijte 300 ml vody a umístěte jej na plotnu, kde vodu přivedete k varu. Plotnu vypněte a do hrnce přidejte slupky od cibule, pak nechte směs louhovat po dobu 20 minut. Jakmile uplyne stanovený čas, výluh pečlivě sceďte, nyní jej máte připravený k použití. 

  • Jak na používání výluhu z cibulových slupek při kašli? Výluh podávejte se šťávou z citronu a s medem, dejte si dvakrát denně hrneček.
  • A co při aftech a bolesti v krku? Čistý výluh bez citronové šťávy a medu kloktejte několikrát denně.
Slupky můžete usušit a skladovat pro případ potřeby
Slupky můžete usušit a skladovat pro případ potřeby (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Na co dalšího slupky od cibule využít?

Výluh ze slupek od cibule může posloužit i při dalších zdravotních problémech. Horkou vodou spařené slupky od cibule můžete inhalovat, a tak si pomoci při rýmě. Do výluhu, který už zchladl na vhodnou teplotu, můžete také ponořit nohy a ulevit jim, pokud jsou těžké a unavené, pomůže i na popraskané paty. Vychlazený výluh lze použít i k oplachování vlasů, kdy pomáhá proti jejich vypadávání a podporuje růst, stejně tak jím lze ošetřovat pokožku trpící akné a ekzémem.

Dochucovadlo i hnojivo

Slupky od cibule mají v kuchyni i mimo ní i další využití. Můžete je nasušit, rozdrtit a používat k ochucování všech možných pokrmů – rýže, slané koláče i domácí chléb budou s tímto kořením hned chutnat lépe stejně jako vývary. Obyčejný výluh potom pomůže při péči o rostliny – můžete s ním přihnojovat či jej použít jako postřik proti nejrůznějším škůdcům.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; prozeny.cz; aazdravi.cz

Publikováno: 17. 10. 2023, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová