Znáte česnek a med? Tyto suroviny se běžně používají v kuchyni ať už té studené, nebo teplé. Víte, že když se smíchají tyto superpotraviny dohromady, vznikne skvělá kombinace, která prospívá zdraví? Parádíme, jak si tento unikátní přírodní lék připravit a kdy jej využít.
Česnek a med
Tyto surovinu patří mezi superpotraviny, které používáme především při vaření. Obě tyto skvělé suroviny lze použít na přípravu pokrmů jak ve studené, tak v teplé kuchyni. Česnek a med spolu vytvářejí přírodní lék, který pomáhá jak při problémech, tak působí i jako prevence. Tuto kombinaci zvolte, pokud trpíte sennou rýmou nebo drobnými alergickými reakcemi. Česnek a med pomáhají při trávení a eliminují průjmy. Stejně tak vám pomohou řešit různé plísňové a bakteriální infekce uvnitř i na povrchu těla. Pomáhají lidem, kteří mají diabetes, a mužům při zvětšené prostatě.
Česnek a med jsou vhodné jako suroviny na přírodní léčivý sirup
Do sirupu použijte jednu polévkovou lžíci medu a tří stroužky syrového česneku, který prolisujete a s medem smícháte. Pokud bude užívat každý den dvě čajové lžičky, nejlépe ráno na lačný žaludek nebo ihned po probuzení, dodáte tělu vše potřebné a budete chráněni například před nachlazením nebo chřipkou. Vždy je dobré si připravit čerstvou směs.
Česnek a med použijte, pokud jste již nemocní – například nachlazení. K těmto ingrediencím můžete přidat ještě 2 chilli papričky, lžíci zázvoru, a šťávu z jednoho citronu. Vznikne velmi silná směs, která chutná dobře rozmíchaná ve sklenici vody. Směs ihned vypijte a počkejte do druhého dne, kdy pocítíte úlevu a budete se cítit lépe.
Česnek
Tuto superpotravinu si můžete vypěstovat na vaší zahrádce. Vždy vysazujte odrůdu vhodnou pro příslušnou oblast. Nejčastěji se česnek vysazuje na podzim od října do začátku prosince, než půda promrzne. Česnek ještě během toho období stačí zakořenit, ale nezačne rašit. Bude se mu dařit na otevřeném slunném místě v lehké půdě, která nemusí být příliš úrodná. Pro sazenice česneku zvolte vždy jen certifikované sadby od šlechtitelů. Sklízet jej můžete dle odrůdy od konce června do srpna.
Česnek obsahuje v syrové formě mnoho antioxidantů, enzymů a minerálních látek, jako je železo, zinek, draslík, vápník, fosfor, hořčík, selen a vitaminy B6, thiamin, riboflavin a niacin. Díky těmto látkám posiluje imunitní systém a čistí tělo. Skvěle účinkuje při nachlazení, chřipce a houbových infekcích. Léčí osteoartrózu, cukrovku a prostatitidu. Snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu, předchází ischemické chorobě srdeční, infarktu a ateroskleróze.
Med
Med je nejcennějším, co vám mohou včely poskytnout. Člověk tento produkt a jeho blahodárné účinky objevil již před několika tisíci lety. Právem je označován za potravinu králů. Vznik medu není ovšem tak jednoduchý, jak se zdá. Med je látka, kterou včely tvoří z nektaru – tedy sladkých šťáv, které nasbírají na kvetoucích rostlinách. Včela obohatí nasbíraný produkt o látky svého těla, uloží jej do plástů, kde se nechá zrát. Teprve až za určitou dobu vznikne z této směsi med. Nektar může být nahrazen medovicí, kterou včely sbírají v lesích.
Med obsahuje zdraví prospěšné látky jako kyselinu citronovou, mravenčí, jablečnou nebo jantarovou. Obsahuje také minerální látky – především draslík, vápník, sodík, hořčík, chloridy, sírany a fosforečnany. Med dále obsahuje aromatické látky, vitaminy, hormony a enzymy. Medovicové medy obsahují mnohem více aminokyselin než ty z nektaru a obsahují méně sodíku a vápníku. Květový med obsahuje především draslík.
Jeho přirozenou vlastností je krystalizace. Není pravda, že je med v této podobě nekvalitní. Medy s obsahem hroznového cukru tuhnou rychleji než ty s podílem molekul ovocného cukru. Pokud chcete mít med opět v tekuté podobě, dejte pozor na teplotu. Ideální je lázeň ve vodě o teplotě 40 °C, do které vložíte sklenici s medem a necháte med pracovat. Vyšší teplota med znehodnotí, především zničí veškeré enzymy.
Zdroj informací: zdravestravovani.eu; vceliobchod.cz; isotra.cz
Publikováno: 6. 9. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská