reklama

Pikantní mlsání zažene bolesti i deprese

Zázvor jako lék i jako koření v kuchyni znali v Asii už ve starověku a ze 4. století př. n. l. existuje první předpis, v němž je popsáno jeho použití při pečení masa. Maso na zázvoru je sice velká pochoutka, ale oddenky zázvorovníku lékařského mají především široké využití v domácí lékárně.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zázvor jako lék i pikantní koření provází lidstvo už po tisíciletí (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zázvor jako lék na cholesterol i bolavá záda

Chuťově výrazný zázvor jako lék se doporučuje při nachlazení a trávicích obtížích i jako prostředek pro snížení zánětů. Tento vynikající antioxidant si poradí také se škodlivým cholesterolem a vysokým tlakem. Méně se ví, že účinkuje i proti depresím, bolestem hlavy nebo při bolestivé menstruaci. Vyzkoušejte ho rovněž jako účinný obklad na bolavé klouby, záda i svaly.

Aby zázvor jako lék lépe chutnal, vyrobte si z něj domácí léčivé bonbony. Oloupaný zázvor pokrájejte na malé kostičky, které přelijte horkou vodou a nechte asi 4 hodiny louhovat do vychladnutí. Pak zázvor sceďte a vylouhované kostičky obalte v moučkovém cukru, které srazí jeho pro někoho nepříjemnou štiplavou chuť. Obalené kostičky pak nasypte do kastrůlku a za stálého míchání zahřívejte půl hodiny na velmi mírném ohni. Hotové bonbonky jsou vynikajícím prostředkem nejen proti nachlazení a bolestem v krku, který bude chutnat nejen dětem.

Zázvorové bonbonky plné zdraví chutnají nejen dětem
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Zázvorové bonbonky plné zdraví chutnají nejen dětem

A jako lék ze zázvoru poslouží i výluh, který po bonbonech zůstane. Namočte do něj ručník nebo plenu a použijte jako obklad na klouby či záda. Jeho účinek ještě zvýšíte další vrstvou obkladu, která vznikne použitím třeba suchého ručníku.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; zdravizone.cz

Publikováno: 9. 8. 2023, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová