Zdravý fenykl obsahuje velké množství vitaminů a minerálních látek. Kromě draslíku, vitaminu C a E je také zdrojem vlákniny. Má blahodárný vliv na naše trávicí ústrojí, které nás dokáže zbavit od nadýmání i křečí. Můžeme si z něj připravit čaj nebo i fenyklový olej, který je báječnou surovinou do zeleninových salátů.
Fenykl pomáhá i léčí
Většina z nás ví, že fenykl pomáhá. Jeho opojnou a léčivou sílu znali již ve starověku. Vzhledem k tomu, že fenykl obsahuje vlákninu, byl zdrojem potravy již pro staré Římanky. Žvýkali jej, aby neměly chuť k jídlu a aby byly stále štíhlé. Gladiátoři se s ním naopak dopovali, aby měli neustále sílu a pevné zdraví. Fenykl dokáže zklidnit naše střeva. Maminky velice často vaří fenyklový čaj svým dětem, aby je netrápily prdíky nebo bolavé bříško. Jestliže spojíme všechny jeho přednosti, můžeme připravit např. fenyklový olej.
Základem fenyklového oleje je samozřejmě čerstvý fenykl a obyčejný slunečnicový olej. Místo čerstvého fenyklu můžeme použít i sušená semínka z této rostliny. Příprava je velice jednoduchá. Připravíme si uzavíratelnou skleněnou nádobu, do které vložíme na plátky pokrájený fenykl. Vše zalijeme slunečnicovým olejem. Tuto směs necháme 3 až 4 týdny macerovat a nezapomínáme na pravidelné protřepávání sklenice se zdravým fenyklem.
Zhruba po 1 měsíci je fenyklový olej připravený na další využití. Můžeme jej použít jako klasický olej do zeleninových salátů, ale i jako lék na dobrou náladu a zklidnění bolavé dušičky. Fenyklový olej jednoduše nalijeme do aromalampy, zapálíme svíčku a necháváme se hýčkat opojnou vůní.
Zdravý fenykl v podobě oleje můžeme také použít na vyrobení krásné dekorace ve sklenici do kuchyně či na jídelní stůl. Na výrobě něžné krásy není nic složitého. Připravíme si skleněnou láhev, která bude sloužit jako obal. Nachystáme si také nejrůznější čerstvé bylinky.
Použít můžeme např. šalvěj či rozmarýn, volba je pouze na nás. Přidat můžeme samozřejmě i kousek čerstvého zdravého fenyklu. Následně si fenyklový olej slijeme a dozdobíme jím bylinky naskládané ve skleněné láhvi. Nádobu ze skla pečlivě uzavřeme a můžeme se těšit z netradiční ozdoby.
Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; bylinkyprovsechny.cz
Publikováno: 22. 7. 2023, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová