Rostlina kurkuma se pěstuje především pro svůj kořen, ze kterého se vyrábí stejnojmenné koření. Než ale bude čas na jeho sklizeň, můžete si užívat krásy samotné rostliny u vás doma – dá se totiž s přehledem pěstovat jako pokojová rostlina. Troufnete si na ni?
Co je rostlina kurkuma zač?
Rostlina kurkuma se využívá jako aromatické koření, které se získává z kořene rostliny Curcuma longa, původem z jižní Asie. Výrazně žlutá barva a charakteristická chuť kořene jsou dobře známé. Kurkuma je jednou z klíčových složek indické kuchyně a je hojně využívána také v mnoha tradičních asijských kuchyních jako aromatické a dochucovací koření.
Jak se pěstuje rostlina kurkuma jako pokojová rostlina?
Chcete vědět, zda se dá rostlina kurkuma pěstovat v našich podmínkách? Její pěstování doma je možné, ale je důležité mít na paměti, že rostlina vyžaduje určitou péči a optimální podmínky pro svůj zdravý růst a vývoj. Odmění vás za to krásnými růžovými květy.
Výběr vhodného místa a substrátu
Kurkuma, aby se řádně vyvíjela, potřebuje dostatečné množství světla. Postavte kurkumu na místo, kde potřebné světlo dostane, zároveň ale takové, aby na ní po celý den nesvítilo přímé slunce. Přímé sluneční záření rostlině škodí, mohlo by jí spálit listy, a tím ji poškodit. Jelikož je kurkuma tropická rostlina, je důležité dodržovat teploty kolem 20–30 °C, které jsou optimální pro její růst. Nejlepší půda pro kurkumu je propustná a bohatá na živiny. Půda se dá připravit ze směsi zahradní půdy, kompostu a perlitu nebo písku, tím zajistíte správnou drenáž.
Zalévání kurkumy
Rostlina vyžaduje pravidelné zalévání. Po celou dobu vegetace je třeba kurkumu pořádně zalévat, ale po odkvětu zalévejte mírněji – půdu udržujte pouze mírně vlhkou, pozor na přelévání. Důležitá je také správná drenáž, která zabrání přebytečnému zadržování vody v půdě. Je také vhodné často listy rostliny rosit, a tak udržet vyšší vzdušnou vlhkost, kterou pro svůj růst nutně potřebují. Další možností je postavit květináč s rostlinou do misky s oblázky, která bude ponořená do vody, čímž zajistíte nepřímou vzdušnou vlhkost. Další možností je odpařovač na vodu na topení nebo pokojová fontánka postavení poblíž rostliny.
Hnojení a sklizeň
Hnojit začněte, jakmile rostlina začne růst. Používejte hnojivo s vyváženým poměrem živin, použít můžete klasické hnojivo na pokojové rostliny. Hnojte od jara jednou týdně až do odkvětu – to je v podstatě od dubna do října. Nejpozději v listopadu se rostlina kurkuma začíná stahovat zpět do kořenů. V tu chvíli ji můžete vyjmout z květináče a kořeny rozdělit – využijte část pro svou spotřebu, zbytek zasaďte do nové půdy a zazimujte. Nechte ji v uzavřených prostorách s teplotou kolem 7 °C, čas od času zalijte a na začátku května ji můžete přesunout zpět na stanoviště, kde se opět rozroste.
Rostlina kurkuma v kuchyni
Rostlina kurkuma je významné koření v kulinářském světě, které dodává jídlu charakteristickou barvu, chuť a vůni. Východní a jižní asijské kuchyně se bez ní neobejdou. Její chuť a aroma nejlépe vyniknou při vaření na mírném ohni nebo při dušení pokrmů. Nejčastěji kurkumu najdete v kari koření, jehož je důležitou součástí. Kari se používá k dochucování omáček, masa, polévek anebo také zeleniny.
Léčivé stránky kurkumy
Hlavní aktivní složkou kurkumy je kurkumin, který je odpovědný za její žlutou barvu a využívá se pro své pozitivní působení na zdraví. Kurkumin je silným antioxidantem s protizánětlivými vlastnostmi, proto se kurkuma často využívá v tradiční indické medicíně, známé jako ajurvédská, k léčbě různých onemocnění.
V poslední době se kurkuma stala populární i v západních zemích díky svým potenciálním zdravotním přínosům. Mnoho studií naznačuje, že kurkumin může mít protirakovinné vlastnosti, podporuje zdraví srdce a snižuje záněty v těle. Probíhají také výzkumy zabývající se jejím potenciálem v prevenci a léčbě onemocnění, jako je Alzheimerova choroba, cukrovka a artritida.
Zdroj informací: sazenicka.cz; ceskestavby.cz
Publikováno: 13. 7. 2023, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová