Návrat ke kořenům je v kuchařském umění čím dál častější. Uměli bychom však upéct moučník s čokoládovou polevou, kde jako váhová jednotka je rozhodující váha vajec i s jejich skořápkou? Pečení podle našich předků může být do jisté míry inspirující. I bez elektronické váhy je možné upéct úžasně nadýchanou a vláčnou piškotovou buchtu.
Moučník s čokoládovou polevou jako tečka nedělního oběda
100 let starý recept na moučník s čokoládovou polevou je skvělou ukázkou, jak pekly naše prababičky. K získání ideálního poměru surovin, jako je např. cukr či mouka, není vždy potřeba použít elektronickou váhu. I v době, kdy o této věcičce neměli naši předkové sebemenší potuchy, museli suroviny správně navážit. Základní váhovou jednotkou se tedy stala obyčejná vejce.
Jak vychytaně nazdobit dobroty
Potřebné suroviny
Těsto:
- 5 vajec
- cukr krupice
- hladká mouka
- prášek do pečiva
- 5 lžic vody
Krém:
- 1 lžíce rumu
- 100 g másla
- šlehačka
- sušenky s kokosem
Poleva:
- hořká čokoláda
- tuk
Buchta bude sladká tak akorát. Vzhledem k tomu, že obsahuje hořkou čokoládu, nemusíme se bát, že by svou přehnaně sladkou chutí obtěžovala. Na moučník s čokoládovou polevou budeme potřebovat minimum věcí. Samotné piškotové těsto se skládá pouze z vajec, cukru, mouky, vody a půl prášku do pečiva. Na buchtu budeme potřebovat celkem 5 vajec. Nebudeme je však okamžitě rozbíjet. Použijeme je jako váhovou jednotku a navážíme dle nich potřebné množství cukru a hladké mouky. Naši předci neměli váhu. Pro získání ideální hmotnosti dalších surovin se tedy vzala vajíčka i se skořápkou a podle nich se získalo optimální množství dalších ingrediencí.
Vezmeme tedy 4 vejce i se skořápkou a položíme je na váhu. Zjistíme jejich hmotnost. Naprosto stejnou cifru potřebujeme nyní získat při vážení cukru. Hmotnost cukru krystal se tedy rovná hmotnosti 4 vajec se skořápkou. Pro získání odpovídající hmotnosti hladké mouky použijeme vejce 3. Postupujeme naprosto stejně jako u cukru. Váha 3 vajec tedy odpovídá váze hladké mouky, kterou potřebujeme pro výrobu moučníku. Do hladké mouky následně přidáme 1/2 prášku do pečiva.
Jakmile získáme potřebné množství jednotlivých surovin, pustíme se do přípravy těsta. Do misky vložíme všech 5 vajec. Oddělování žloutku od bílku nemusíme u tohoto moučníku řešit. Na vajíčka nasypeme cukr krystal a pečlivě rozmícháme. Do základu těsta následně přidáme připravenou hladkou mouku společně s práškem do pečiva a 5 lžícemi studené vody. Jakmile máme těsto na korpus připravené, vymažeme si plech a vysypeme jej moukou. Těsto nalijeme na plech. Troubu musíme předehřát na 160 °C a piškot pečeme po dobu 20 – 30 minut.
Ve chvíli, kdy vložíme plech s piškotovým těstem do trouby, se můžeme pustit do přípravy krému. Připravenou misku kokosových sušenek nadrolíme do nádoby. Aby byly sušenky opravdu najemno, použijeme k jejich úplnému rozmělnění mixér. K takto připravenému základu nalijeme 1 šlehačku, přidáme 1 lžíci rumu a 100 g másla. Vše perfektně našleháme. Připraveným krémem potřeme upečený piškot.
V posledním kroku si ve vodní lázni rozpustíme hořkou čokoládu, ke které přidáme trochu másla a trochu 100% tuku, aby nám poleva následně krásně zatuhla. Vyrobenou polevou polijeme kompletně celou buchtu a moučník s čokoládovou polevou je na světě. Nyní už jen stačí ochutnat, jak pekli naši předci a vzdát úctu jejich kulinářskému umění.
Publikováno: 1. 7. 2023, Autor: autor: Beáta Boháčová | zdroj: pořad Vychytávky Ládi Hrušky