Trávicí obtíže léčí řada bylinek. Nejvíce používáme mátu nebo heřmánek, ale výborný je i koriandr, který je u nás stále neprávem opomíjenou léčivkou. Využijete ho ovšem také při kouzlení v kuchyni.
Trávicí obtíže jím léčili už ve starověku
Trávicí obtíže i řadu dalších neduhů léčili koriandrem lidé už v pravěku, jak dokládají nálezy „koriandrových“ stop v pravěkých jeskyních obydlí v Izraeli. Zmínky o něm najdeme i ve Starém zákonu nebo na egyptských papyrech. Koriandr setý pochází ze západní Asie a postupně se rozšířil po celém světě. I když ho u nás ve volné přírodě v podstatě nenajdete, skvěle se mu daří na našich zahrádkách i balkonech. Jeho pěstování není vůbec náročné, stačí mu slunné místo chráněné před větrem a výživná, lehce vápenitá půda. Ideální doba pro jeho výsadbu na záhon je v dubnu, ale na balkoně či terase to zvládnete i později. V prvních týdnech potřebuje rostlina hodně vláhy, ale v nejteplejších letních měsících dává naopak přednost suchu.
Koriandr má široké využití v léčitelství a také v kuchyni, kde je častou přísadou hlavně do asijských a mexických jídel. Typická je pro něj chuť a vůně podobná pomerančovým květům s lehkým šalvějovým nádechem. Mimo jiné, je také jednou ze složek kari koření a přidává se i do salsy. Jeho čerstvá nať, která připomíná trochu petržel, je výborným kořením na grilovaná masa, především na grilované ryby Koriandr se hodí i do salátů, dresinků, majonéz nebo do tvarohových pomazánek. Semena koriandru se používají do nálevů na zavařování, při pečení sladkých dezertů, především perníků a vánočního cukroví, ale vhodná jsou i k dochucení nádivek, paštik a jako koření pod tučná masa.
Pokud chcete zachovat co nejvíce koriandrovou chuť a vůni i látky, které bylinka obsahuje, přidávejte ho do teplých pokrmů až v úplném závěru pečení nebo grilování, protože při dlouhém tepelném zpracování přichází o svou chuť i účinek. A jestli máte rádi trochu experimentování, vyzkoušejte koriandrový kořen sbíraný na podzim a povařený jako zeleninovou přílohu stejně, jako to dělají labužníci v jihovýchodní Asii.
Vyzkoušejte ho i na kašel nebo na nervy
Zatímco při vaření se vám bude hodit prakticky celá rostlina, pro léčivé účely se používají jenom koriandrová semena, a to nejčastěji ve formě čaje nebo odvaru. Jíst je můžete i jen tak, podstatné je, aby byla vždy podrcená.
Koriandr je vhodný zvláště pro toho, koho trápí časté trávicí obtíže. Má totiž protizánětlivé účinky a schopnost optimalizovat celý trávicí proces, odstraňuje i časté nadýmání a v bylinkářství je doporučován jako účinný prostředek na posílení slinivky břišní. Díky svému složení se přidává i do očistných jaterních kúr a zabírá i proti kašli. Jeho popíjení posiluje celkovou imunitu, protože obsahuje vitaminy skupiny B a také „céčko“ a „áčko“. Blahodárně působí rovněž na nervovou soustavu, na někoho má dokonce velmi povzbuzující vliv. Jeho zklidňující účinky se využívají v mastech na léčení revmatických obtíží.
Co byste ještě měli vědět:
- Odvar z koriandru na trávicí obtíže i další neduhy připravíte snadno, stačí vsypat jednu čajovou lžičku podrcených semen do čtvrt litru studené vody, kterou přivedete k varu a krátce povaříte. Před scezením ještě ponechte asi 15 minut v nádobě odstát. Z koriandru vyrobíte i léčivé víno, když do litru červeného vína vsypete 3–4 lžičky drceného koriandru a necháte 10 dní louhovat. Odvar i víno lze užívat dlouhodobě každý den.
- U koriandru nejsou známy žádné kontraindikace, jíst a užívat ho mohou i těhotné a kojící ženy a děti. Nicméně je zcela nevhodný pro ty, kdo mají poruchu srážlivosti krve, protože obsahuje látku zvanou kumarin, která působí proti srážení krve. Nicméně pokud jste se rozhodli koriandr užívat dlouhodobě, určitě neuškodí konzultace s lékařem nebo zkušeným fytoterapeutem.
- Potkat u nás ve volné přírodě koriandr je velká vzácnost, ale i kdyby se vám to poštěstilo, raději ho nesklízejte. Je totiž podobný mnoha svým příbuzným z čeledi miříkovitých, které často odliší jen skutečný odborník, a některé z nich jsou hodně jedovaté. K záměně může pochopitelně dojít i na zahrádce, ale tam si ho spletete nejspíš s anýzem, koprem nebo kmínem, takže žádné nebezpečí nehrozí. Ostatně právě kmín nebo anýz jsou dalšími ingrediencemi do velmi účinného bylinkového odvaru proti nadýmání – přidává se do něj ještě koriandr a fenykl – všechny bylinky stejným dílem.
- Možná jste slyšeli o tzv. vietnamském koriandru. Pod tímto názvem se skrývá rdesno vonné, které není s koriandrem vůbec příbuzné, ale stejně jako on se používá v kuchyni i v léčitelství.
Zdroj informací: bylinkovo.cz; bylinkyprovsechny.cz; titbit.cz
Publikováno: 29. 5. 2023, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová