Fenykl obecný se dá zužitkovat celý, ale u nás je nejběžnější používání semen. Jejich sílu, chuť i vůni ocení celá rodina jako léčivou bylinu a koření. Jako léčivá bylina především podporuje trávení a pomáhá při nachlazení, jako aromatické koření se uplatní téměř všude od masových pokrmů, přes nálevy při zavařování až k sladkému pečivu.
Fenykl obecný (Foeniculum vulgare) je víceletá bylina, která dorůstá až do výšky dvou metrů. Vzhledem připomíná kmín a kopr, květy a semena mají osobité sladce lékořicové aroma a chuť, která je dost podobná anýzu. Historicky obliba fenyklu přicházela ve vlnách a využíval se pro různé účely. V antice používali fenykl jako zeštíhlující prostředek, kdežto ve středověku jím tišili kručení v žaludku.
Jak a proč fenykl pomáhá léčit
Semena fenyklu obsahují zejména éterické oleje, proteiny, flavonoidy, rutin, vitaminy B, C a E a draslík. Podporují trávení, pomáhají při nadýmání a plynatosti, velmi příznivě a jemně působí proti bolení bříška u kojenců, proto bývají důležitou součástí dětských čajů. Mléko s fenyklem by měly pít kojící maminky, protože má vliv na zvýšení tvorby mateřského mléka. Semena fenyklu mají protispasmatický účinek, zmírňují žaludeční křeče. Jsou močopudné, snižují zadržování tekutin v těle. Fenykl je bohatým zdrojem draslíku, a tak pomáhá upravit vysoký krevní tlak. Jelikož podporuje vykašlávání hlenů, uplatní se také při kašli a astmatu. Používá se i při očních potížích. Semínka se mohou žvýkat po jídle na osvěžení dechu. Užívá se 1 lžička fenyklových semen denně; nedoporučuje se konzumovat semena v těhotenství.
Léčivé recepty z fenyklových semen
Fenyklový nálev: 2 lžičky semen (nejlépe podrcených) zalijte 250 ml vroucí vody a nechte 10-15 minut vyluhovat, pak sceďte. Pijte maximálně třikrát denně. Fenyklový odvar: 2 lžíce semen (nejlépe podrcených) zalijte 450 ml vody, přiveďte k varu, povařte 15 minut a slijte. Vypijte po šálcích v průběhu dne. Odvar má silnější účinek než nálev. Odvar se doporučuje při bolestech a překyselení žaludku, poruchách trávení a po požití příliš mastného jídla. Silný odvar je výborná dezinfekční ústní voda či kloktadlo při bolestech krku. Na unavené oči zkuste 15minutový obklad namočený do vlažného odvaru z fenyklu. Fenyklová tinktura: 25 g semen fenyklu vložte do lahve a zalijte 500 ml čirého vysokoprocentního alkoholu. Za každodenního protřepávání nechte 2-3 týdny macerovat. Potom sceďte. Tinktura je osvědcěným pomocníkem při špatném trávení, nadýmání a plynatosti i při nachlazení. Užívá se 1 lžička dvakrát denně před jídlem.
Fenykl v kuchyni
Vzhledem k tomu, že má fenykl příjemnou sladkou chuť, jeho kuchyňské využití je velmi rozmanité. Dá použít téměř všude od kořenění ryb, masa, přes saláty, majonézy až k nálevům při zavařování a omáčkám. Používání semen fenyklu má dlouhou tradici v likérnictví a jsou nedílnou součástí bylinných alkoholických nápojů, zejména žaludečních likérů. Můžete s ním také vylepšit chuť chleba i různých cukrovinek a sladkého pečiva. Řapíkaté listy fenyklu jsou vynikající součástí salátů a uplatní se podobně jako chřest. Pro svou nasládlou chuť se hodí do polévek a omáček. Mladými výhonky lze dochucovat saláty a teplé pokrmy. Nať se používá jako petrželka, pažitka či kopr.
Publikováno: 10. 3. 2019, Autor: Lenka Valjentová , Profil autora: Lenka Valjentová