reklama

Nemoci se nevyhýbají ani psům: Poznáte příznaky obvyklých psích neduhů?

Nemoci prý nechodí po horách, ale po lidech. Občas si však zasednou i na naše chlupaté mazlíčky. Prozradíme vám příznaky častých psích onemocnění a především způsob, jak s nimi, spolu s veterinářem, bojovat.

Psincový kašel

Psincový kašel je velmi běžný mezi psy, kteří byli v psím útulku, u veterináře nebo v psím hotelu. Stejně jako u lidí se i u psů jedná o virové onemocnění. Původcem je mnoho různých virů, které způsobují podobné klinické příznaky (záchvatovitý kašel, hlenovitý výtok z očí a nosu). Nejčastějšími původci jsou adenovirus a virus parainfluenzy psů. V některých případech můžou sliznici, která je již poškozena viry, napadnout bakterie, které průběh nemoci zhoršují. Bohužel to není nic, čemu by se mohli psi vyhnout. Ačkoliv psincový kašel zní závažně, je to ekvivalent k našemu běžnému nachlazení. Nejlépe, jak se o zvíře postarat, je nechat ho v klidu, podávat mu protizánětlivé léky a léky podporující odkašlávání. Samozřejmostí je podávání mokrého krmení a dostatek vlažné vody. Pokud obtíže neustávají, je nezbytná antibiotická léčba. Proti psincovému kašli však můžete svého psa nechat očkovat.

Nemoci nešetří ani malá štěňata
i (Zdroj: istockphoto.com)
Nemoci nešetří ani malá štěňata

Rakovina

Bohužel stejně jako u nás u lidí i u psů se často objevuje ve stáří rakovina. Psi mohou trpět všemi druhy rakoviny jako je lymfom, melanom, rakovina mléčné žlázy, leukémie a další. Léčba rakoviny je ve formě operací, chemoterapie nebo radiační léčby. Jako u všech rakovin je nejdůležitější podchytit nemoc v zárodku. Nepodceňujte proto neobvyklé bulky nebo skvrny na kůži, očích, mléčné žláze atd. 

Katarakty (šedé zákaly)

Šedý zákal je problémem především starších psů. Šedý zákal stejně jako u lidí může ovlivnit zrak psa v celkem podstatné míře. Nemusí to být problém pouze u starých psů, může se vyskytnout po tom, co si oko prošlo traumatem, nebo může být způsobený onemocněním. Šedý zákal se může objevit po narození psa nebo se vyvinout během prvních pár týdnů života štěněte.

Trpělivý psí pacient
i (Zdroj: istockphoto.com)
Trpělivý psí pacient

Artritida

Artritida je velmi běžná u starších psů. U každého 1 z 5 psů v ČR se během života objeví artritida nebo osteoartritida. Artritida je zánět nebo otok kloubů. Příčinou může být abnormální vývoj kosti nebo kloubu, nestabilita okolních vazů a šlach, úraz a následné poškození kloubu, infekce, autoimunitní poškození kloubů. Při léčbě artrózy se používají jak protizánětlivé léky, tak i látky vyživující a chránící poškozenou chrupavku. Příznaky mohou být, že pes pomalu vstává (především po ránu nebo v chladnějším prostředí) a je méně aktivní, nežli býval. Často je velmi těžké určit, zda pes trpí artritidou. Prvním příznakem artrózy u vašeho pejska může být neochota k pohybu, problém s vyskočením na gauč nebo do kufru auta, pomalejší chůze po schodech anebo vylehčování jedné z končetin. Pokud byla u vašeho zvířecího kamaráda artritida diagnostikována, mohou cvičení, neklouzavé podlahy, masáže, správná váha psa a protizánětlivé léky pomoci k jejímu šetrnějšímu průběhu.

Průjem

Průjem je velmi běžný zdravotní problém u vašich čtyřnohých kamarádů. Často může být zapříčiněn špatnou stravou nebo reakcí těla na potravu, se kterou si trávicí trakt nedokázal poradit. V některých případech může být ale důvod průjmu vážnější. Průjem, který je doprovázen zvracením, může být příznakem i jiných nemocí.

Jezevčík u paní doktorky
i (Zdroj: istockphoto.com)
Jezevčík u paní doktorky

Publikováno: 25. 2. 2019, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce