reklama

Obezita domácích mazlíčků je nebezpečná. Zakročte včas!

Nejběžnějším onemocněním domácích mazlíčků je obezita. Věděli jste, že ve vyspělých zemích postihuje zhruba 50 % psů a koček? Toto číslo je alarmující vzhledem ke zdravotním komplikacím, které s obezitou bývají spojeny. Je proto nezbytné umožnit psům i kočkám dostatek pohybu a poskytnout jim správnou a kvalitní stravu, ale i dostatečný přísun čerstvé vody.

i (Zdroj: Unsplash / Krmiva Pučálka)
Nejběžnějším onemocněním domácích mazlíčků je obezita (Zdroj: Unsplash / Krmiva Pučálka)

Jak je uvedeno výše, ve vyspělých zemích může trpět nadváhou a obezitou téměř polovina zvířecích kamarádů. Například studie z roku 2018, publikovaná v časopise Veterinary Record, ukázala, že až 59 procent psů ve Spojeném království mělo nadváhu nebo bylo obézních. Také podle studie publikované v Journal of the American Veterinary Medical Association v roce 2018 je tomu tak u přibližně 56 procent psů a 60 procent koček v USA.

Rozpoznejte ji včas

Hlavním ukazatelem obezity je nadměrná tělesná hmotnost. Pokud si nejste jisti, zda váš mazlíček trpí obezitou, měli byste ho nechat vyšetřit veterinářem. Ten může určit jeho ideální tělesnou hmotnost  podle plemene, věku a velikosti. Dalším znakem může být ztráta viditelných kontur těla – například pokud není vidět tvar pasu nebo pokud jsou žebra pod vrstvou tuku jen těžko hmatatelná. Obezita a nadváha způsobí také nechuť k pohybu a častější zadýchávání se.

Prevence obezity u psů a koček zahrnuje hlavně správnou stravu a dostatek pohybu
i (Zdroj: Unsplash / Krmiva Pučálka)
Prevence obezity u psů a koček zahrnuje hlavně správnou stravu a dostatek pohybu

Co může obezita u domácích mazlíčků způsobit?

Obezita u zvířat stejně jako u lidí může vést k řadě zdravotních problémů. Obézní psi a kočky mají vyšší riziko výskytu cukrovky, onemocnění srdce, artritidy a některých typů rakoviny. Přílišná váha může způsobovat problémy s dýcháním, a dokonce zkracovat život.

Prevence a zase ta prevence

Prevence obezity u psů a koček zahrnuje hlavně správnou stravu a dostatek pohybu. Je důležité, aby strava byl vyvážená a odpovídala věku, plemeni a úrovni aktivity. Omezte nadměrné množství pamlsků a lidské stravy, která může být  nejen příliš kalorická, ale zároveň i nezdravá.

Obézní psi a kočky mají vyšší riziko vážných zdravotních komplikací
i (Zdroj: Unsplash / Krmiva Pučálka)
Obézní psi a kočky mají vyšší riziko vážných zdravotních komplikací

V dnešní době najdete i takzvaná odlehčená krmiva s nízkým podílem tuků pro psy s nadváhou, pro ty starší je výborná receptura Marp Holistic Slin & Fit s bílou rybou. Kastrované nebo starší kočky si zamilují recepturu Marp Holistic Cat Indoor či Sterillised, které taktéž obsahují minimum tuků. Díky kvalitní a odlehčené stravě půjde snižování hmotnosti  zvířete mnohem snadněji. Pravidelná fyzická aktivita, jako jsou častější procházky, hry nebo cvičení, může také pomoci udržet mazlíčka v dobré kondici.

Vyhrajte boj s obezitou

Léčba obezity u psů i koček vyžaduje komplexní přístup, což zahrnuje změnu stravy, navýšení fyzické aktivity a v některých případech také lékařskou intervenci. Veterinář může navrhnout speciální dietní plán nebo doporučit speciální dietní krmivo. Fyzická aktivita by měla být zvýšena postupně a pod dohledem odborníka, aby nedošlo k přetížení zvířete. 

Léčba obezity u psů i koček vyžaduje komplexní přístup
i (Zdroj: Unsplash / Krmiva Pučálka)
Léčba obezity u psů i koček vyžaduje komplexní přístup

Obezita je u domácích mazlíčků vážným problémem, který vyžaduje pozornost a péči. Je důležité, abychom byli vůči nim zodpovědní a dbali na to, aby měli zdravou stravu a dostatek pohybu. Prevencí obezity jejich život nejen prodloužíme, ale také zlepšíme jeho  kvalitu.

Zdroj informací: Krmiva Pučálka

Publikováno: 25. 10. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce