Bolest hlavy patří snad k nejčastějším zdravotním obtížím. Sice trápí více ženy, ale nevyhýbá se ani mužům. Pokud vás hlava bolí z „běžných“ důvodů, mohou vám jemně pomoci bylinky, zejména majoránka zahradní, třezalka tečkovaná a řimbaba obecná.
Tenzní bolest hlavy (neplést s migrénou) bývá záchvatovitá, oboustranná, tupá, tlaková, svíravá, často je spojená s únavou. Hlava může bolet ve spáncích, čele, za očima, na temeni, v týlní části nebo i celá. Většinou doprovází choroby z nachlazení, dehydrataci, alkoholové excesy, stres, PMS apod. Bolest hlavy ale může signalizovat i závažnou nemoc, jakou může být porucha funkce štítné žlázy, infekce v organismu a další. Pokud vás hlava bolí z důvodu jiné choroby, bylinky vás nevyléčí, hodně ale pomohou při „běžných“ bolestech.
Bolest hlavy a třezalka tečkovaná
Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) účinkuje skvěle při mírnění tenzních bolestí hlavy, menstruačních bolestí i revmatických bolestí. Pomáhá při stresu, depresích, chorobné úzkosti nebo nervovém vyčerpání. Na nálev zalijte 2 lžičky sušené třezalky 250 ml vroucí vody, nechte 10–15 minut vyluhovat a pak sceďte. Nálev pijte vlažný po doušcích, nejvýše tři šálky denně.
Bolest hlavy a majoránka zahradní
Bolest hlavy zažene, uklidní a náladu vylepší majoránka zahradní (Origanum majorana). Má blahodárný vliv na nervovou soustavu, při nachlazení zabírá horký čaj z majoránky s medem. Na nálev přelijte 2 lžičky majoránky 450 ml vroucí vody, přikryjte a nechte 15 minut vyluhovat. Sceďte a toto množství popíjejte po douších během dne. Nálev ze 4 lžiček majoránky má také jako přísada do koupele uvolňující a uklidňující účinky při bolestech hlavy. Výborný je také majoránkový olej, kterým si potírejte při bolestech hlavy čelo. Drcenou majoránku (40–50 g) zalijte 500 ml kvalitního oleje a nechte na tmavém místě minimálně dva týdny odstát. Pak olej sceďte. Dá se používat i na dochucení salátů.
Bolest hlavy a řimbaba obecná
Květ i listy řimbaby obecné (Tanacetum parthenium) ovlivňují rozšiřování i zužování cév; již od nepaměti se tahle bylina používá jako prostředek proti bolestem hlavy, nervozitě, migréně i artróze. Musíte ale dávat pozor na množství, protože řimbaba obsahuje pyrethrin a cinerin, které mohou při vysokých dávkách užívaných nalačno podráždit žaludek. Řimbaba se nesmí užívat v těhotenství. Na nálev zalije 1 lžičku sušené řimbaby 250 ml vroucí vody, nechte 10 minut vyluhovat, sceďte. Vypijte tři šálky za den.
Prima tip: česnekový obklad proti bolesti hlavy
Nadrťte nebo prolisujte jeden stroužek česneku a rozetřete ho opatrně na čelo a spánky, nechte zhruba 10 minut působit. Smyjte vlažnou vodou. Není to příliš voňavá metoda, ale velmi účinná!!!
Publikováno: 27. 1. 2019, Autor: Lenka Valjentová , Profil autora: Lenka Valjentová