Pórek patří mezi další z řady oblíbené zeleniny. Používá se běžně v teplé kuchyni do polévek, omáček, masových směsí a dalších pokrmů. Je možné ho vařit, smažit, zapékat i grilovat. Vyzkoušeli jste už někdy pórkovou polévku, grilovaný pórek ala chřest nebo dokonce pórkový olej? Pokud ne, je nejvyšší čas to zkusit a obohatit si jídelníček.
Pórek
Pórek patří mezi obvyklý druh zeleniny a je označován za vysoce dietní potravinu, která je navíc bohatá na celou škálu vitaminů, vlákninu, draslík, selen, mangan, železo a fosfor. Ten je samozřejmě nejvíce obsažen v zelené části rostliny. Pórek patří také mezi zdravou a tělu prospěšnou zeleninu, protože podporuje trávení, pomáhá při zácpě i nadýmání. Je vhodné jej konzumovat, pokud máte revma či dnu, jelikož má močopudné účinky. Zároveň vám také pomůže při odvodňování.
Syrový pórek pomáhá i při hojení ran, jelikož má protivirové a protibakteriální účinky. Pórek je velmi důležitý pro těhotné ženy, protože obsahuje značné množství kyseliny listové. Kombinace vitaminu A, C, E a dalších silných antioxidantů v pórku pomáhá chránit pokožku před poškozením volnými radikály i před škodlivými ultrafialovými paprsky slunce. Pórek pomáhá při hubnutí a v boji s obezitou.
Pórek obsahuje dostatek folátů a vitaminu C, je dobrým zdrojem vlákniny, obsahuje vysoké množství sacharidů, je také výborným zdrojem vitaminu K a B6. Obsahuje velmi málo tuku. Je ale bohatý na minerály, jako je draslík a fosfor. Pór je bohatým zdrojem vápníku a hořčíku. Zelené listy pórku obsahují 100× více beta-karotenu a 2× tolik vitaminu C než jeho bílá část.
Pórek rozkrojíme, odřízneme kořínky, ale rozhodně je nevyhazujeme. Necháme je chvíli namočené, aby se pěkně nasákly vodou a potom kořínky čili vousy obalíme v mouce a osmažíme.
Zbylý pórek rozkrojíme podélně a oddělíme zelenou část, ze které následně vyrobíme pórkový olej. Všechny zelené listy důkladně opláchneme, aby nikde nezůstala hlína.
Bílé části pórku rozkrájíme na větší kolečka.
Na pánev nalijeme trochu oleje. Rozpálíme ho a vložíme do něj nakrájené bílé části pórku a nahrubo nasekanou cibuli.
Do pánve přidáme omytou na kostky nakrájenou bramboru i se slupkou, osolíme celerovou solí a připravujeme základ na polévku.
Využijeme multifunkčního pomocníka. Thermomix je v podstatě mixér, který vaří a míchá jídlo při nastavitelných teplotách a rychlostech. Dodává se také s vestavěnou váhou, napařovacím nástavcem a dotykovou obrazovkou, která vás provede recepty v češtině.
Do nádoby nalijeme olej, zahřejeme jej na 80 °C a přidáme zelené části pórku nakrájené na proužky. Takto připravíme pórkový olej. Jakmile je pórkový olej hotový, přecedíme jej a dáme stranou.
Při vaření krémových polévek nebo omáček jsme vyzkoušeli cedník Functional Form, který vyniká složitelnou konstrukcí pro snadné skladování. Díky tomu může být použit i jako pařák na potraviny. Odolná silikonová konstrukce se dá mýt v myčce na nádobí.
Zelené části pórku dále využijeme a dáme je také do polévky. Orestovanou zeleninu zalijeme vývarem.
Zatímco se nám budou ingredience v polévce zvolna provářet, osmažíme si pórkové vousy čili kořínky. Na pánev nalijeme pórkový olej, vousy vyjmeme z vody, důkladně osušíme a obalíme zlehka v mouce. Smažíme v pórkovém oleji.
Osmažené kořínky necháme okapat od přebytečného oleje a mezitím si rozmixujeme polévku do hladkého krému. Opět nám k tomu poslouží náš multifunkční Thermomix, který zvládne vařit i mixovat.
Servírujeme do hlubokých talířů. Nejprve na dno položíme osmažené vousy a zalijeme je rozmixovanou polévkou.
Pokud není krémová polévka naše hobby, ale přesto máme pórek rádi, můžeme vyzkoušet celou řadu dalších receptů z pórku, například zapékaný pórek, gratinovaný pórek se šunkou nebo konfitovaný pórek s čočkou Puy a pórkovým krémem podle Ottolenghiho.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Beze ztrát; zdravezdravi.cz; tipio.cz
Publikováno: 24. 4. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová