Vaření rýže, zvlášť pro vícečlennou rodinu, je trochu ošemetná záležitost. Ať děláme, co děláme, vždy nám nějaká ta hrstička uvařené rýže zbyde. Což o to, pokud máme hospodářská zvířata, rýži jim můžeme nabídnout na zlepšení jídelníčku, ale v paneláku s ní toho moc nevyčarujeme. Nebo že by ano?
Co s uvařenou rýží?
Rýže vaříme většinou jako přílohu k masu a omáčkám, samostatně jako nejrůznější druhy rizota, občas ji také přidáváme do polévek. Ale ať ji odměřujeme, jak chceme, většinou nám trochu vařené rýže pokaždé zbyde. Co s ní?
Rýže
V kuchyni se využívá několik druhů rýže, kterou rozeznáváme podle typu, ale také podle tvarů zrnek:
- přírodní čili natural („ hnědá “) - obilky světle hnědé barvy
- bílá - s obilkami, jež mohou být dlouhozrnné nebo krátkozrnné
- arborio - kulatozrnná rýže. Obsahuje velké množství škrobu, proto rýže po uvaření hodně lepí, ale vnitřek zrna zůstává pevný. Skvěle ji uplatníme při přípravě italského rizota, které má krémovitou polotekutou texturu, anebo při přípravě sladké mléčné rýže
- basmati - používá se v indické kuchyni. Chutnat bude ke smaženému masu, ale i k pečeným či grilovaným pokrmům. Využijeme ji jako přílohu k prakticky všem jídlům, která se obejdou bez omáčky. A to jak těm exotickým, tak evropským
- jasmínová - voňavá, používá se v čínské kuchyni. Je to rýže, která lepí, takže se hodí zejména k jídlům s omáčkou. Dobře ale ladí i s krevetami nebo se připravuje na sladko. . Ale pozor na její specifickou chuť a květinovou či oves připomínající vůni, která nemusí souznít s každým jídlem
- červená - má tmavohnědou barvu, příjemnou ořechovou vůni, a i po uvaření je tvrdší na skus. Kombinuje se s jasmínovou
- černá - můžeme ji podávat například k pražmě se zakysanou smetanou, rajčatovou salsou a avokádem
Rýže beze ztrát
Do většího hrnce si dáme vařit 250 ml sladké smetany a 250 ml mléka.
Přidáme kousek vanilkového lusku. Nožem jemně vyškrábneme vanilkovou dužinu, vmícháme do mléka se smetanou, ale neuškodí, pokud do mléka vložíme na povaření i samotný lusk.
Do misky s vodou vložíme asi 3 pomeranče, přilijeme 1 dcl octa a přidáme lžičku jedlé sody. Tím vytvoříme lázeň, která nám pomeranče výborně očistí od chemického postřiku i veškerých nečistot na kůře. Kůru totiž budeme potřebovat.
Z očištěných pomerančů potom kůru oloupeme, přidáme ji k mléku se smetanou a necháme krátce povařit. Ochutíme lžičkou perníkového koření.
Zasypeme cukrem a počkáme, až mléko dosáhne bodu varu.
Pak ovařenou kůru vyjmeme a odložíme stranou. Do svařeného mléka dáme uvařenou rýži a vaříme pomalu do pudinkové konzistence.
Nádobí Hard Face má kromě vynikající odolnosti také jedinečný design, má ten nejodolnější nepřilnavý povrch pro náročné výzvy a je možné je mít v myčce. Hrnec Hard Face je tím nejchytřejším hrncem na trhu. Má skleněnou poklici se silikonovým okrajem, ve kterém jsou otvory o dvou velikostech pro snadné slévání vody.
Více informací naleznete na www.fiskars.cz.
Než se rýže uvaří, vymažeme si zapékací formu máslem.
Do pánve dáme vodu s cukrem v poměru 1:1, do rozvaru vložíme pomerančovou kůru, kterou jsme si dali stranou, a necháme pomalu probublávat.
Rýžový pudink v hrnci odstavíme stranou a necháme zchladnout pod teplotu 85 °C. Potom do něj vmícháme 4-5 žloutků.
Předehřejeme si troubu na 190 °C. Pudink přemístíme do zapékací misky, uhladíme povrch a zasypeme jemně cukrem, aby se následně při zapékání vytvořila sladká krusta. Dáme na 20 minut do trouby zapéct na 190 °C. Po 20 minutách troubu přepneme na gril a nákyp dopečeme.
VTS 785 DXB je elektrická trouba v elegantním provedení z černého skla, která vám kromě tradičního pečení otevře dveře k dalším moderním tepelným úpravám pokrmu. Disponuje funkcí páry, kterou ocení především příznivci zdravé výživy. Připravíte s ní jídla rychle a šetrně, takže si zachovají maximum vitaminů a stopových prvků.
Navíc vás překvapí výtečná chuť a přirozená konzistence výsledných jídel. Dále je trouba vybavená 22 automatickými pečicími programy, které jsou navržené přesně podle potřeb konkrétních jídel. Vyberte jenom typ jídla a jeho hmotnost, trouba zvolí správnou teplotu, topná tělesa a nastaví čas přípravy.
Více informací na www.mora.cz.
Z pomerančové kůry a sladkého rozvaru vytvoříme kandovanou kůru. Oloupaný pomeranč zbavíme bílé slupky a vyjmeme z něj, nebo vyřežeme, jednotlivé dílky pomeranče jako filátka. Těmi budeme zdobit nákyp. Ze zbylých slupek a pomerančové dužiny vymačkáme všechnu šťávu a vlijeme ji ke kandované kůře na pánev.
Servírujeme lehce vystydlé, ozdobené pomerančovými filátky a kandovanou kůrou a šťávou.
Tento nákyp můžeme podle chutí obměňovat sezónním ovocem, kompotovaným ovocem nebo třeba mátovým sorbetem či zmrzlinou.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Beze ztrát; vitalia.cz; Fiskars; MORA MORAVIA, s.r.o.
Publikováno: 11. 2. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová