reklama

Onemocnění kloubů u psa

Všimli jste si, že váš pes začal kulhat, aniž by si způsobil nějaké zranění? Váš mazlíček může trpět některou z forem kloubních onemocnění, které postihuje nejen starší, ale i mladé psy a v tomto sychravém a nevlídném počasí se může průběh ještě zhoršovat. Mnohdy je onemocnění závažnějšího charakteru a proto poradíme, jak nejúčinněji pomoci vašemu psu, kdy navštívit veterináře a jak onemocnění předcházet.

i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Kloubní problémy u psa znamenají problém, ale většinou se jim dá předcházet (Zdroj: Šárka Miškovská)

Kloubní onemocnění se velmi často projevuje především u starších psů větších plemen, ale můžete se s ním setkat i plemen malých psů. Může postihnout i štěňata, kdy se jedná o vývojovou nebo růstovou vadu. Nejčastěji jde o artrózu, osteochondrózu, dysplazii, luxaci pately nebo onemocnění postihující loketní kloub. Tato choroba nejčastěji postihuje velká plemena jako německé ovčáky, labradorské a zlaté retrívry, rotvajlery, bernardýny nebo bernské salašnické psy.

Kloubní výživa může působit i jako prevence, ale je rovněž účinná jako podpůrná léčba už při rozvinutém onemocnění. V současné době jsou na trhu i kapky s obsahem CBD konopného oleje určené přímo pro psy, které mohou potíže u určitých kloubních onemocnění zmírnit, a pes může fungovat bez omezení. Vždy je vhodné při problémech navštívit veterinárního lékaře, který provede nezbytná vyšetření a na jejich základě vybere vhodnou léčbu.

Návštěvu veterinárního lékaře neodkládejte
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Návštěvu veterinárního lékaře neodkládejte

Artróza

Degenerativní a vývojové onemocnění, které se projevuje především v chladnějším počasí. Může být důsledkem zánětlivého onemocnění kloubů nebo traumatem. Projevuje se úbytkem kloubní chrupavky a zbytněním kostí v tkáni. V místě hladké kloubní plochy působí chronický zánět, otok a bolestivost.

Tyto potíže se zhoršují. Diagnostikuje se na základě různých vyšetření, jedním z nich je RTG. Léčba probíhá v nasazení terapie zmírňující bolest a zpomalení zhoršujícího se stavu prostřednictvím omezení pohybu a ve fyzioterapii. V některých případech je nutný i chirurgický zákrok, kterým se může celý kloub znehybnit.

Problémy s nastupováním do auta mají psi s nemocnými klouby
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Problémy s nastupováním do auta mají psi s nemocnými klouby

Osteochondróza

Může být dědičná, ale může se jednat i o poruchu růstu. Projevuje se bolestí a kulháním především po zátěži. V postiženém kloubu, který se vyvíjí, se uvolní kousek kloubní chrupavky, která působí jako cizí těleso, které v místě překáží a může na kloub tlačit. Prevence spočívá v podávání správné a vyvážené stravy, která psovi dodá dostatečné množství výživných a energetických látek ve správném poměru.

Pokud je tento příjem nevyvážený, může dojít k překotnému růstu, jehož důsledkem je porucha krevního zásobení rostoucí chrupavky, která se tím uvolní. Veterinární lékař – ortoped, provede řadu vyšetření, především RTG nebo modernější artroskopii. Pes by měl být v klidu a bez námahy, tedy s omezením pohybu po několik dnů. Mnohdy je vhodný i operativní zákrok, který může problém zlepšit, záleží však na mnoha faktorech, především stáří psa, rozsahu postižení kloubu a včasné diagnóze.

Rentgenový snímek odhalí problém
Rentgenový snímek odhalí problém (Zdroj: Šárka Miškovská)
Rentgen se provádí z více stran
Rentgen se provádí z více stran (Zdroj: Šárka Miškovská)

Dysplazie

Toto onemocnění je dědičné nebo vývojové onemocnění, které postihuje především velká plemena psů a projeví se nejčastěji mezi 4 až 14 měsícem věku psa. Projevuje se apatií, obtížemi při vstávání, neochotou psa k procházkám a problému s chůzí po schodech. Onemocnění je způsobeno při růstu loketního nebo kyčelního kloubu, kde dochází k nefyziologickému vývoji struktur kloubu, a tím velikost neodpovídá poměrům ve zdravém kloubu. Kloubní pouzdro je díky tomu volnější a časem při dlouhodobé zátěži vzniká artróza s doživotním kulháním.

Veterinární lékař určí diagnózu na základě různých vyšetření, především RTG, ve věku 12 měsíců zvířete. Postižení kloubu se dělí do pěti skupin podle stupně poškození od 0 do 4. Toto vyšetření je prováděno i u chovných jedinců, ale musí být provedeno profesionálně, aby výsledek nebyl zkreslený. Léčba je možná medikamenty či operativním řešením. Pes by neměl mít příliš fyzické aktivity, důležité je i snížení tělesné hmotnosti volbou správného krmiva, které musí být ovšem vyvážené.

Postižení výběžků loketní kosti

Je genetické a vývojové nemocnění, které se objevuje u psů ve stáří 5 až 12 měsíců. Projevuje se kulháním. Onemocnění způsobuje, že chrupavčité výběžky se v loketní kosti mohou oddělit a volně pohybovat. V místech působí tyto oddělené části jako cizí těleso, může docházet i k dysplazii. Terapii je chirurgická a v rozsáhlém postižení jen medikamentózní.

Luxace kolenní čéšky

Projevuje se zvláštním poskakováním psa, kdy běží nejdříve po čtyřech, následně po třech s pokrčenou končetinou a opět po čtyřech. Onemocnění postihuje malá plemena (jorkširský teriér, trpasličí pudl, čivava nebo bostonský teriér), kdy se stehenní kost v místě anatomického žlábku tahem stehenních svalů se shora při ohybu kolene vychýlí na čéšku.

U velkých plemen (německá doga, irský vlkodav nebo bernardýn) se jedná o opačný pohyb, o lokalizace čéšky, která při pohybu kolene sklouzne na vnější stranu kolene. Chirurgicky se řeší jen velmi těžké případy, ty lehčí lze ponechat bez operace.      

V žádném případě nepodávejte psovi analgetika určená pro léčbu zánětů a bolestí u člověka, ale výhradně veterinární léky předepsané veterinářem, tzv. antiflogistika. Psovi může být nasazena dlouhodobá nebo nárazová léčba, vždy záleží na konkrétním stavu psa a rozsahu onemocnění i z důvodu neblahého vlivu těchto léků na sliznici trávicího traktu. Při nadměrném užívání může dojít u psa ke zvracení, velmi nepříjemnému průjmu nebo k vážným trávicím potížím.

Účinné je podávání veterinárního preparátu kloubní výživy v několikatýdenních intervalech přímo do žíly. Důležitou součástí je účinná látka kyselina hyaluronová, která se díky tomu velmi dobře distribuuje do kloubních struktur. V domácích podmínkách postačí preparátu kloubní výživy podáním přímo do tlamy zvířete nebo smíchaním v potravě.

K dostání jsou ve formě tablet, prášku nebo roztoku. Aptus Apto-flex Vet sirup je kloubní výživa, která je velmi účinná v tekuté podobě. Tento preparát kromě kyseliny hyaluronové obsahuje i další prospěšné látky jako glukosamin fosfát, chondroitin sulfát, kolagen, MSM a antioxidanty (brusinkový extrakt). Působí velmi dobře nejen na klouby, na vazy jako prevence, ale i jako podpůrná léčba po chirurgických ortopedických zákrocích.  
Podáním účinné léčby se mohou příznaky onemocnění zmírnit
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Podáním účinné léčby se mohou příznaky onemocnění zmírnit

Lépe je nemocem předcházet, proto je lepší prevence nebo včasná návštěva veterináře. Dostatek pohybu, který zamezí obezitě a zatížení kloubů, kvalitní vyvážená strava dle dispozic psa a podávání chondroprotektiv může být tou správnou cestou. Jinak se může onemocnění výrazně zhoršit a operativní řešení není vždy bez komplikací.     

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; vaseveterina.cz; Orion Pharma s.r.o.

Publikováno: 1. 12. 2022, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská