Proč jarní detox v zeleném looku? Pojďme si představit tři krásně zelené byliny, od kterých jste možná ani nečekali, že vám s jarní očistou pomůžou: hlavní roli zaujímá medvědí česnek, úspěšně mu sekundují pýr plazivý a rdesno ptačí. Všechny pozitivně ovlivňují detoxikaci organismu, která pomůže nejen v procesu hubnutí, ale také k posílení imunity.
Medvědí česnek podporuje trávení
V poslední době populární medvědí česnek (Allium ursinum) roste volně v přírodě, nejčastěji ve vlhkých lesích. Ale dá se pěstovat také na zahrádce nebo květináči. Využívají se hlavně listy ještě před a v počátcích květu (duben až květen), kdy mají nejsilnější koncentraci účinných látek – obsahují hlavně aminokyseliny allicin a alliin, vinylsulfid a esenciální oleje.
Česnek medvědí působí celkově detoxikačně, močopudně, podporuje trávení, ale také na krvetvorbu, dezinfikuje střeva, působí proti zácpě či snižuje krevní tlak. Česnekové listy jsou nejlepší čerstvé; nejčastěji se používají podobně jako pažitka, špenát a cibulová nať, receptů na jeho využití v kuchyni je spousta. Potřebujeme-li listy uchovat pár dní, vydrží v lednici zabalené ve vlhké utěrce nebo ve sklenici s vodou.
Recept na tinkturu z medvědího česneku
Jeden díl nadrobno nakrájených listů zalijeme třemi díly nejméně 40% čirého alkoholu. Uzavřeme, necháme tři týdny na temném místě vyluhovat, občas protřepeme a potom scedíme. Tinktura se užívá maximálně dvakrát denně 10–15 kapek do vody, mléka nebo čaje.
Recept na víno z medvědího česneku
Hrst listů medvědího česneku zalijeme 200 ml kvalitního bílého vína a necháme přejít varem. Až směs vychladne, osladíme ji podle chuti medem. Užíváme 1 lžíci každý druhý den.
Rdesno ptačí je silný detoxikant
Rdesno ptačí nebo také truskavec ptačí (Polygonum Aviculare) patří mezi rozšířené plevele, které rostou na okrajích luk, polí a lesů. Sbírá se kvetoucí nať. Obsahuje flavonoidy, třísloviny, kyselinu křemičitou, silice, slizy, minerální látky a látku kvercitrin, která má antioxidační účinky, a kromě toho je také vynikající pro boj s obezitou. Dá se říci, že působí jako silný detoxikant jater a má výrazné močopudné účinky. Podporuje metabolismus, zvyšuje vylučování odpadových látek a prospívá lidem s cukrovkou – to doporučuje MUDr. Mlčoch. Při detoxikaci organismu je vhodné rdesno ptačí spojit s čekankou a pampeliškou. Připravit si můžeme odvar z nati – jednu lžíci vaříme ve čtvrt litru vody asi 2 minuty. Ale dá se popíjet i formou výluhu, tedy jen zalitím horké vody a vyluhováním po dobu přibližně 5 minut.
Prima recept na detoxikační elixír
Smícháme 100 g nati rdesna ptačího, 50 g květu vřesu, 50 g nati čekanky, 25 g kořene jehlice trnité a 25 g tymiánu. Vrchovatou lžíci směsi zalijeme 400 ml studené vody, přivedeme k varu, vaříme asi 2 minuty a necháme půl hodiny vyluhovat. Scedíme. Užíváme čtyřikrát denně po dobu tří týdnů. Dojde k omlazení organismu a ještě ztratíme nějaké to kilo.
Pýr plazivý harmonizuje tělo
Pýr plazivý (Elytrigia repens) roste téměř všude, a i když je to úporný a nepříjemný plevel, patří k nejstarším léčivkám. Sbírají se oddenky, po důkladném omytí se rozřežou a rychle usuší. Pýr se užívá hlavně ve formě odvaru, který obsahuje inositol, draselné soli, sacharidy, slizy, kyselinu křemičitou, inulin a různé enzymy. Pýr zvládne i lehčí otravy potravinami, protože výborně čistí organismus od solí, má silné močopudné vlastnosti, harmonizuje metabolismus a tvorbu žluči.
Zdroj informací: autorka článku
Publikováno: 21. 1. 2018, Autor: Zdena Nováčková, Profil autora: Zdena Nováčková