Hlíva ústřičná má, podobně jako mnohé jiné houby, léčivé účinky. Tyto její schopnosti jsou ale tak výjimečné, že je využívá i moderní medicína. Pomáhá při léčbě řady chorob a má blahodárné preventivní účinky. Takže na ní nezapomínejte ani v kuchyni a občas z ní připravte nějakou dobrotu.
Hlíva ústřičná se honosí přívlastkem elixír mládí a zdraví a toto tvrzení není vůbec přehnané. To, co z ní dělá takřka zázračnou potravinu a co ji povznáší nad ostatní houby, je unikátní mix látek, které obsahuje. Vedle mnoha důležitých vitaminů (B, C, D a K) či prvků jako železo, sodík, selen, draslík nebo jód, najdeme v hlívě vedle aminokyselin a proteinů také vlákninu, která pomáhá vyplavovat škodliviny z těla.
A obsahuje rovněž betaglukany, které se významnou měrou podílejí na posilování našeho imunitního systému. To vše dohromady dělá z hlívy onen zázračný elixír, o jehož účincích věděli už v antickém Římě, kde ji často zařazovali do svého jídelníčku. A nic v tom nebrání ani nám. Z hlívy se navíc vyrábí řada doplňků stravy, které jsou doporučovány i lékaři. Lze je užívat dlouhodobě a vhodné jsou i pro děti s výjimkou těch úplně malých do věku tří let.
Pozitivní působení hlívy se ještě zvýší ve spojení s rakytníkovým olejem, proto jsou stále oblíbenější doplňky stravy, které obsahují jak hlívu, tak rakytník. Nicméně při jejich nákupu si nechte poradit od odborníků, protože ne všechny přípravky, které jsou na trhu k mání, jsou skutečně kvalitní. A pochopitelně dodržujte doporučené dávkování.
Hlíva ústřičná zatočí s vysokým tlakem i bradavicemi
Výčet neduhů, s nimiž si hlíva umí poradit, je vskutku úctyhodný. Již jsme se zmínili o jejím pozitivním vlivu na imunitu, ale pomáhá rovněž při poruchách látkové přeměny tuků a cukrů, detoxikuje organismus, zabraňuje přetučnění jater a podporuje správnou funkci střev. Užívat ji mohou pacienti s vysokým tlakem nebo s poruchami krevního oběhu. Hlíva svým složením přispívá k rychlé rekonvalescenci po operacích a chronických infekcích a udržuje zdravé klouby a šlachy.
A proč je vlastně nazývána mimo jiné elixírem věčného mládí? Rovněž po zásluze, neboť snižuje chronickou únavu, zvyšuje schopnost zvládat stresové situace a optimalizuje proudění životní energie v těle. Své uplatnění našla také v kosmetice, a to díky svým schopnostem regenerovat pokožku a je doporučována také při léčbě akné a bradavic.
Hlívu vypěstujete i v bytě
Hlívu jsme většinou zvyklí kupovat v supermarketu nebo na farmářských trzích. Roste ale celoročně i u nás ve volné přírodě a pěstovat ji lze i v domácích podmínkách, dobře se jí daří například v pytlích se slámou, kdy ji můžete sklízet až 4× během vegetačního období. Hlívové podhoubí běžně koupíte například v zahradnictví. Nebojte se, že tak velká úroda přijde vniveč, protože hlívu bez problému zmrazíte či usušíte a můžete ji pak používat v kuchyni stejně jako jiné sušené houby.
Nebo ji rozdrťte na prášek, který užívejte podobně jako preparáty z lékárny. Prášek z hlívy je také výborným kořením k ochucení řady pokrmů, třeba omáček nebo rizota. Ke konzumaci jsou vhodné mladé plodnice, které jsou šťavnaté a výborně chutnají a voní. Staré hlavičky hlívy ztvrdnou, jsou špatně stravitelné a mají nepříjemně kyselou chuť.
Nejčastěji se hlíva uplatní v kuchyni jako přísada do polévek, gulášů a omáček, ale výborná je také v pomazánkách nebo zapečená, grilovaná a pochopitelně také jako řízky v trojobalu. Oblíbená je „dršťková“ polévka z hlívy, a pokud hledáte zdravou a bezmasou alternativu kuřete na paprice, pak není lepší volba než právě hlíva.
Co budete k přípravě hlívy na paprice potřebovat?
- 400 g hlívy ústřičné
- 2 lžíce másla
- 1 cibuli
- smetanu na vaření
- 2 lžíce hladké mouky
- 2 lžičky sladké papriky
- sůl a pepř
Nadrobno nasekanou cibulku zpěňte na másle společně s hlívou nakrájenou na nudličky. Pak přidejte sladkou papriku a nechte lehce orestovat. Teprve potom podlijte vodou a duste, dokud hlíva nezměkne, což trvá většinou 15 až 20 minut. Smetanu smíchejte s hladkou moukou, promíchejte a přidejte k omáčce s hlívou. Poté nechte ještě asi 5 minut provařit. Nejvhodnější přílohou k této dobrotě je rýže, kterou lze ještě vylepšit hráškem a šunkou pokrájenou na malé kousky.
Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; pharmanews.cz; lekarna.cz; mj-krasazdravi.cz
Publikováno: 3. 10. 2022, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová