Rádi pečete a přemýšlíte, jak udělat pečení zdravější? Zkuste nahradit bílou pšeničnou mouku zdravější variantou. A že nevíte jak? Snadná pomoc, poradíme! Těsto si zachová své vlastnosti a vy zároveň prospějete svému zdraví.
Na naše dotazy odpovídá Daniel Perner, zakladatel a majitel značky Pernerka.
Čím je specifická práce s běžnou pšeničnou moukou? Co je pro ni charakteristické?
Práce s pšeničnou moukou je pro většinu českých pekařů a pekařek dobře známá. Pšeničná mouka obsahuje lepek, který určuje také práci s ní. Lepek dává těstu pružnost, díky němu je těsto elastické a má vliv i na výsledný tvar pečiva. Těsto bez lepku se chová jinak, zejména se rozpadá a nedrží tvar, tam je ten klíčový rozdíl.
Platí nějaká obecná doporučení, jak nahradit pšeničnou mouku v těstě za jinou?
Obecné doporučení z hlediska vyvážené výživy je zařadit více celozrnného pečiva, protože obsahuje více vlákniny než běžná (necelozrnná) mouka. Obecně naše populace přijímá méně vlákniny, než by měla, a smíchání pšeničné mouky s celozrnnou je skvělou cestou, jak vlákninu do jídelníčku přidat. Doporučuji proto postupně míchat “běžnou“ mouku s celozrnnou a s postupem času navyšovat podíl celozrnné mouky, až nakonec péct pouze z celozrnné, což je ideální stav.
Která mouka je ve svých pečících vlastnostech nejpodobnější pšeničné?
To závisí právě na obsahuje lepku, z toho pohledu je tedy nejblíže špaldová mouka, která se mele ze pšenice špaldy.
Jaká mouka je naopak pšeničné pečícími vlastnostmi nejvzdálenější a proč?
To jsou naopak mouky, které přirozeně neobsahují lepek – třeba rýžová nebo pohanková.
Jaké jsou nejčastější omyly při nahrazování/kombinování pšeničné mouky?
Míchat mouky můžeme prakticky jakkoli, jen je třeba myslet na to, jestli pečeme pro celiaky nebo ne. Míchat můžeme bezlepkové mouky mezi sebou a lze míchat i bezlepkové mouky s moukami, které lepek obsahují. Čím více lepku, tím více je těsto pružné a drží tvar a naopak.
Zdroj informací: Daniel Perner
Publikováno: 14. 8. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce