Když je plodů léta o dost víc, než se dá vůbec zkonzumovat, putují přebytky příbuzným, známým i sousedům. Okurky, papriky, rajčata i cukety ale můžete naložit do sladkokyselého láku, z ovoce zase můžete vyčarovat kompoty, marmelády, povidla i čatní. A všechny ty dobroty pohodlně zavařit v troubě na pekáči s vodou. Obejdete se tak bez klasického obřího plechového nebo elektrického zavařovacího hrnce, který by většinu roku jen překážel. Stačí znát pár triků.
Jen do čistých sklenic
Zavařování je hodně háklivé na čistotu. Proto dřív, než se zavařováním začnete, si připravte sklenice, víčka a gumová těsnění, naběračky a další náčiní a dobře je umyjte a opláchněte. Případně nechte myčku, ať práci udělá za vás. Zapomeňte ale na utěrku – na každé totiž najdete celou sbírku bakterií, které by mohly zavařeniny kontaminovat a ty by následně zplesnivěly. Ideální je sklenice ještě před plněním sterilizovat v troubě pomocí speciálního programu po dobu 30 minut při 125 °C. Víčka a ostatní náčiní pak stačí vložit do mísy nebo jiné větší nádoby a přelít vroucí vodou z konvice.
Stejně velké sklenice
Pokud to jde, vybírejte stejně velké sklenice v násobcích – litrové můžete zavařovat v troubě po šesti, menší po osmi. Pro zavařování s troubě se ideálně hodí sklenice se šroubovacími víčky nebo s kovovými jednorázovými víčky, méně sklenice s pryžovým těsněním a se skleněnými víčky s pérkem. Sklenice naplňte, důkladně otřete čistou papírovou utěrkou hrdla od případných kapek a uzavřete.
Vlastní zavařování
Nalijte 1 litr horké vody do hlubokého pekáče; teplota vody by měla být asi 70 °C. Do pekáče vložte šest litrových, případně osm menších sklenic tak, aby se nedotýkaly ani navzájem, ani okrajů plechu. Pekáč vložte do trouby na druhou úroveň odspodu a zvolte funkci pro zavařování – ta u nových trub MORA využívá grilovací těleso s ventilátorem pro dokonale rovnoměrný rozvod vzduchu o teplotě 180 °C po dobu 30 minut.
Pokud vaše trouba automatickou funkci nemá, dá se také použít horkovzdušný ohřev s ventilátorem s teplotou nastavenou na 170-180 °C. Sklenice zahřívejte, dokud se v první sklenici nezačnou vytvářet bublinky. Ovoce a zeleninu takto zavařujte 40-55 minut a poté je ještě ponechejte ve vypnuté troubě další půlhodinu odležet. Maso ve vlastní šťávě zavařujte při 95 °C po dobu 60-75 min., houby při 250 °C po dobu 8-10 min. Opět nechte ve vypnuté troubě odpočívat dalších 30 minut.
Poté sklenice vyjměte a vyrovnejte na čistou utěrku, není třeba je otáčet. Před konzumací nechte alespoň dva týdny chuti rozležet – to platí hlavně pro nakládané okurky a další tvrdou zeleninu nebo houby.
Tip na chytrou troubu s programem pro zavařování
Nová extra velká kombinovaná trouba MORA VTS 785 BW s funkcí páry a velkorysým vnitřním objemem 77 l umožňuje nastavit teplotu s přesností na jeden stupeň v úctyhodném rozmezí 30 až do 300 °C. Dokáže také sterilizovat nebo zavařovat i vařit ve vodní lázni. Má 22 automatických pečicích programů včetně parních. Nechybí ani funkce pro zdravé horkovzdušné fritování bez tuku; přidáte-li i páru, povrch bude křupavější.
Díky velkému průzoru ve dvířkách a dvojitému osvětlení nemusíte troubu zbytečně otevírat. Trouba má inovovaný patentovaný tvar vnitřního prostoru s klenutým stropem po vzoru tradičních pecí, nová je i konstrukce a umístění topných těles i rozložení ventilačních otvorů. I při své extra velké kapacitě 77 l peče naprosto rovnoměrně a úsporně. K pohodlí přispívá praktický teleskopický výsuv i tlumené zavírání a otevírání dvířek. Perfektní vyčištění párou zajistí funkce ECO Clean. Trouba spadá do úsporné třídy A+.
Publikováno: 28. 7. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce