Muškátový květ i muškátový oříšek je koření z jednoho stromu, ale každý má odlišnou vůni i chuť a hlavně zcela jiné, ovšem velice prospěšné účinky na zdraví. Měli byste vědět, že muškátový květ není květem, ale míškem pokrývajícím tvrdou pecku. Ani muškátový oříšek není v pravém slova smyslu ořechem, ale jádro pecky muškátového plodu. Květ i oříšek, jak je nazýváme, jsou ze stromu muškátovníku vonného (Myristica fragrans), nebo se mu také říká macizeň pravá.
Proč a jak muškátový oříšek pomáhá
Lepší je používat celý oříšek a strouhat ho, než si kupovat mletý, který nemá tak silné aroma. Muškátový oříšek má omamné silice a nesmí dojít k předávkování, když k němu dojde, projevuje se silnou nevolností, obsahuje totiž fenol – myristicin, který je tělu toxický. Dokonce se uvádí, že ve větším množství, což je více než pět oříšků najednou, může způsobit i smrt. Příznivě působí na chronické bronchitidy, revmatismus, dnu – léčí i redukuje bolest.
Nikdy ho nepoužívejte současně s alkoholem, protože muškátový oříšek jeho účinky zesiluje. Přisuzuje se mu vliv na potenci mužů, prý prohlubuje procítění orgasmu a látky v něm obsažené dodávají obojímu pohlaví víc vnitřní jistoty. Používá se i pro zlepšení trávení, podpory chuti k jídlu. Je protikřečový, tlumí bolest a zlepšuje spánek, a tím podporuje soustředěnost mozku za bdělého stavu. Muškátový oříšek bývá také často součástí kořenící směsi kari, bývá i součástí likérů nebo masových pokrmů – paštik, klobás, salámů.
Když patříte k těm, koho trápí revmatismus, kořeňte si pravidelně pokrmy špetkou prášku z muškátového oříšku a klidně k tomu přidejte i homeopatikum z muškátového oříšku. Pro detoxikaci organizmu a povzbuzení jater zase můžete užívat bylinkový čaj ze tří špetek strouhaného oříšku, lžičky medu a čtvrt litru vody. Pije se denně jeden šálek, kúra nemá trvat déle než dva týdny. Tenhle čaj pomáhá i při bronchitidě.
Tip:
Na akné je vhodná směs medu (1 lžíce) a muškátového oříšku (asi čtvrt lžičky). Směs aplikujte na postižené místo, nechejte dvacet minut působit a poté opláchněte vodou. Provádějte jednou denně po dobu několika dní.
Proč a jak muškátový květ pomáhá
Svoji léčivou sílu i vůni si udržuje déle než většina koření. Kvalitu kupovaného muškátového květu můžete posoudit sami - když květ silně zmáčknete, měla by se objevit kapička oleje. V kuchyni se používá muškátový květ méně často než muškátový oříšek. Koření ochucuje slaná a sladká jídla.
Muškátový květ se využívá při kožních problémech, podporuje totiž prokrvení kůže a její samo očistnou funkci. Harmonizuje krevní oběh. Obsahuje také látky, které zesilují radost ze života. Při užívání tohoto koření platí, že čím méně, tím lépe, protože prospívá tělu hlavně v malých dávkách.
Tip:
Když chcete zlepšit krevní oběh a prokrvení celého, dejte do jednoho deci alkoholu např. whisky jednu až dvě lžičky mletého muškátového květu, nechte přibližně dva týdny vyluhovat. Potom užívejte třikrát denně jednu lžíci, před užitím vždy důkladně protřepejte.
Zdroj informací: vseokoreni.cz; vitalia.cz
Publikováno: 25. 12. 2017, Autor: Zdena Nováčková, Profil autora: Zdena Nováčková