Nejlepší lovecký salám ocení každý, protože „lovečák“, to je česká klasika. Skutečnou lahůdkou je ten, který si vyrobíte doma sami – bez chemie a z toho správného masa, které si sami vyberete.
Co budete na výrobu loveckého salámu potřebovat:
- 2 kg vepřové plece bez kosti
- 2 kg vepřového boku
- 1 kg hovězího předního
- 15 g mletého pepře
- 5 g česneku
- 2,5 g mletého hřebíčku
- 110 g řeznické soli (použijte skutečně tento druh obsahující dusičnany, které ničí škodlivé bakterie, protože salám připravujete vlastně „za studena“)
Studené až lehce namražené maso nakrájíme na menší kousky, aby se ve strojku nebo v robotu dobře mlelo. Použijte opravdu hodně zchlazené, neboť to ještě obsahuje dostatek bílkovin, působících v salámu jako pojivo. Teplé maso navíc „pouští“ hodně tuku a lovečák by pak byl suchý.
Nechte salám pracovat
Namleté maso smíchejte se všemi zbývajícími ingrediencemi a důkladně prohněťte, aby se chutě spojily. Pak si namočte střívka, protože ta musí být správně tvárná, jinak nedosáhnete kýženého, pro lovecký salám tolik typického placatého tvaru.
Pro lepší tvarování si můžete zhotovit i vlastní formu, například z kovové lišty. Střívko neplňte celé, protože potřebujete mít prostor, aby se při zplošťování měla masová směs kam posouvat.
Naplněné salámy ponechte ještě 3 dny při pokojové teplotě pracovat, a teprve potom je pověste do udírny. Nemusíte mít klasickou, stejně dobře poslouží i modernější verze elektrická. V ní nechte „lovečáky“ udit 24 hodin do teploty kolem 28 °C, která je ta správná pro tzv. studené uzení.
Věděli jste že….?
Lovecký salám je skutečně českým vynálezem a gurmetským klenotem. V Čechách se vyrábí už více než 100 let. A před více než 60 lety se jeho výroba dočkal i národní normy. Za svůj název vděčí tomu, že si ho lovci brali s sebou, když vyráželi na delší dobu do přírody, protože tam se trvanlivé potraviny vždycky hodí.
Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky
Publikováno: 24. 6. 2022, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová