reklama

K uvaření tohoto dokonalého vývaru nepotřebujete vybavenou kuchyň, ani prvotřídní nádobí

Zvládnete uvařit opravdu kvalitní zeleninový a rybí vývar, aniž byste měli k dispozici soupravu nádobí, skvělá kamna a nejmodernější vybavení kuchyně? Pokud ne, máme pro vás jednoduchý recept na zeleninový vývar s vařeným pstruhem, a to všechno pouze na ohni a v obyčejném kotlíku.

Uvařte si dokonalý zeleninový a rybí vývar (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Zeleninový vývar s vařeným pstruhem

Vařit v moderně vybavené kuchyni není vlastně žádné velké umění. Máte k dispozici sporák, kvalitní nádobí a spotřebiče, které spoustu práce udělají za vás. Na vás už jen je zajistit suroviny a vyrobit žádaný pokrm, třeba takový zeleninový vývar s vařeným pstruhem.

Zkuste si ale představit, že jste uprostřed přírody a k dispozici máte otřískaný kotlík. V takové situaci se můžete ocitnout, pokud pojedete třeba na vandr, na dovolenou uprostřed lesů a hájů, anebo vám odstřihnou elektřinu a nemáte plyn. Pak vám nezbývá nic jiného než nasbírat dřevo a rozdělat oheň, na kterém se pokusíte něco uvařit.

I když to na první pohled vypadá složitě, vaření na ohni v kotlíku není žádná věda. Vzpomeňte si, že naši předkové museli vařit v daleko primitivnějších podmínkách, a přitom jejich pokrmy byly dobré a vydatné. Například polévky, kterými se sytili po celý týden. Zkuste si schválně uvařit dobrý a posilující vývar, aniž byste měli moderní vybavení a spotřebiče.

Vaření na ohni v přírodě může být skvělý zážitek
Vaření na ohni v přírodě může být skvělý zážitek (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Recept na zeleninový vývar s pstruhem

Co budeme potřebovat:

  • mrkev
  • kořenovou petržel
  • cibuli
  • česnek
  • 1 pstruha
  • sůl
  • pepř
  • tymián
Základem vývaru bude kořenová zelenina, cibule a ryba
Základem vývaru bude kořenová zelenina, cibule a ryba (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nejprve bude potřeba rozdělat oheň a nad něj zavěsit na trojnožku kotlík. Při rozdělávání ohně se snažte použít buď už používané ohniště, případně si vytvořte svoje, ale dbejte na bezpečnost. Přeci jen kvůli jednomu vývaru podpálit les není úplně dobrý nápad. Mezitím, než voda začne vřít, si připravíme zeleninu. Mrkev a petržel omyjeme důkladně, abychom zeleninu zbavili hlíny a prachu. Pokud je to potřeba, oškrábeme je škrabkou na brambory nebo nožem.

Mladé plodiny nebude potřeba škrábat, jen je omyjeme. Cibuli a česnek oloupeme, cibuli rozkrájíme na čtvrtky, česnek rozdělíme na stroužky. Česnek můžeme ještě rozpůlit nebo rozkrájet na větší kousky. Zeleninu vložíme do vroucí vody, osolíme, opepříme a přidáme snítku tymiánu nebo cca 1 polévkovou lžíci tymiánu sušeného. Necháme vařit. Vývar necháme projít varem po dobu asi 15 minut, až bude zelenina téměř měkká. 

Zeleninu v kotlíku necháme uvařit
Zeleninu v kotlíku necháme uvařit (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Asi v polovině vaření nasolíme pstruha a vložíme jej do zeleninového vývaru. Pokud nemáme pstruha, můžeme použít jinou mořskou nebo sladkovodní rybu. Dbáme vždy na to, aby to byla ryba kvalitní s pevným masem a netučná. Vaříme dalších cca 15 minut.

Na vývar lze použít téměř jakoukoliv rybu, dbáme ale na kvalitu masa
Na vývar lze použít téměř jakoukoliv rybu, dbáme ale na kvalitu masa (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Dobrý vývar poznáme podle toho, že je čirý a nezakalený, má vyváženou chuť. Díky tomuto jednoduchému vaření v kotlíku na ohništi jsme si dokonce zvládli připravit dvě výborná jídla. Vývarovou polévku se zeleninou a vařeného pstruha. K němu lze podávat brambory (můžeme je zkusit postaru upéci ve žhavém popelu), nebo postačí dobrý čerstvý chléb a jako zpestření třeba domácí bylinkové pesto.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Vyzkoušejte kuřecí vývar s paštikovými knedlíčky:

Publikováno: 22. 1. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová