Bábovka je naše česká klasika, ale ta tradiční je přece jen suchá. My však máme moderní recept na báječně vláčnou bábovku s příchutí banánu.
Pečeme bábovku třenou, piškotovou, mramorovanou, tvarohovou nebo dokonce i pudinkovou. Všechny jsou skvělé, ale ať děláme, co děláme, bez zapití čajem nebo kakaem je spolkneme jen stěží a přidávat tuk není zrovna dobrý nápad, navíc to moc nepomůže. A přitom stačí tak málo – do těsta přimícháme banánovou kaši.
Buchta z banánového těsta není nic nového pod sluncem, protinožci v Austrálii banánový chlebíček povýšili na takřka národní delikatesu. A dnes, kdy je u nás cena banánů nižší nežli domácích jablíček, nám nic nebrání tento recept vyzkoušet také. Upravíme si ho podle naší české chuti i tradice a dáme mu formu oblíbené bábovky.
Potřebujeme:
- 2 vejce
- 4 středně velké hodně zralé banány
- 1 hrnek krystalového cukru (nebo třtinového)
- 1 hrnek plnotučného mléka
- 1 hrnek oleje (nebo 100 g rozpuštěného másla)
- 2,5 hrnku hladké mouky (nebo hladké celozrnné špaldové)
- 1 vanilinový cukr
- 1 kypřicí prášek
- na vylepšení čokoládu na vaření, mandle, pekanové ořechy, kandované ovoce, kokos nebo skořici
- máslo na vymazání a mleté mandle na vysypání formy
Banány oloupeme, dáme do mísy a rozmačkáme je vidličkou na kaši. Ovoce můžeme také rozmixovat, potom bude bábovka jemnější. Někomu ale víc chutná výraznější struktura, kterou zanechají právě jen rozmačkané kousky banánů.
K banánům rozklepneme obě celá vejce a šlehačem vyšleháme do pěny. Přidáme krystalový cukr i vanilínový cukr a vyšleháme.
K banánové směsi přidáme mléko a olej a znovu promícháme. Pro vylepšení bábovky můžeme v tomto okamžiku přidat například nalámanou čokoládu, nasekané ořechy, trochu skořice či kokosové moučky. Mouku smísíme s kypřicím práškem a důkladně ji zapracujeme do banánového krému. Těsto nalijeme do máslem vymazané a mletými mandlemi vysypané bábovkové formy a vložíme do trouby. Pečeme asi 45 minut při zhruba 150 ºC.
Díky banánům je těsto vláčnější, ale déle se propéká, proto nastavujeme nižší teplotu a čas pečení můžeme prodloužit až na hodinu. Nehrozí, že se bábovka připálí. Provedeme obvyklý test špejlí, zda je těsto i uprostřed propečené, pokud vytáhneme špejli suchou, můžeme bábovku z trouby vyjmout.
Formu po vyjmutí položíme na mřížku a necháme asi 15 – 20 minut vychladnout. Teprve poté bábovku opatrně vyklopíme. Pokud bychom příliš pospíchali a vyklopili ji ještě horkou, riskujeme, že se nám těžké těsto srazí. Ještě vlažnou bábovku pocukrujeme moučkovým cukrem a servírujeme.
Tipy pro vás:
Pro nejlepší výsledek je potřeba mít banány dostatečně zralé, vlastně až přezrálé. Z obchodu si zpravidla přineseme ovoce pevné, ještě trochu nazelenalé. Stačí ale jen pár dní banány nechat ležet nezakryté při pokojové teplotě a dojdou. Ideální banán na pečení má slupku výrazně žlutou a začínají se na ní objevovat hnědé skvrnky. Dužnina je měkká a hodně sladká. Proto můžeme množství cukru předepsaného do těsta i výrazně snížit. Lze jej dokonce i úplně nahradit například čekankovým sirupem nebo xylitolem.
Těsto na banánovou bábovku můžete samozřejmě nalít po vzoru Australanů do chlebíčkové formy, ale třeba i do muffinových formiček. V tom případě před pečením povrch ještě vylepšíme pospáním mandlovými lupínky. Banány můžeme také vyměnit za pyré z pečené dýně hokkaido, mrkve či cukety. Používáme zhruba stejné objemové množství.
Grilované banány znáte?
Publikováno: 8. 10. 2021, Autor: Jana Šulcová, Profil autora: Jana Šulcová