reklama

Připravte si tuto tradiční pochoutku z Balkánu, u jídla se vám vybaví vzpomínky na dovolenou

Vzhledem k tomu, že nám končí léto, oficiálně i podle kalendáře. Děti se vrátily do školy a na příjemné chvíle u moře v Chorvatsku nebo v Bulharsku nezbývá než jen vzpomínat. Pomoci vám v tom může ajvar nebo lutenica, tradiční pochoutky, s nimiž se v obou zemích střetnete takřka při každém jídle. A vzhledem k tomu, že je u nás nadúroda rajčat a také dostatek paprik, proč toho nevyužít? Vyrobte si svou vlastní chutnou lutenicu nebo ajvar a radujte se z nich i v chladných měsících. Připravili jsme si pro vás tradiční recepty na tyto dobroty.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ajvar a lutenica mohou představovat skvělou volbu pro další zpracování vaší nadúrody rajčat a paprik (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ajvar

Ajvar je tradiční balkánská pochoutka, která se vyrábí z červené kapie, pálivé papriky, česneku a lilku. Ačkoli se neví, odkud přesně pochází, její název pochází z tureckého havyar, což v překladu znamená kaviár. Jde o chutnou zeleninovou pastu, která je perfektní ke grilovaným masům. Jak se vyrábí?

K výrobě tradičního ajvaru potřebujete:

  • 4 kg červené kapie
  • 2 kg lilku
  • česnek
  • 500 ml slunečnicového oleje
  • 1 lžíce polévkového vinného octa
  • sůl podle chuti
  • pepř
  • volitelně chilli papričky, podle toho, jestli chcete pikantní ajvar nebo ne
Zelenina
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ajvar se vyrábí z pečené papriky a lilku. Dochutit ho pak můžete ještě česnekem, případně petrželí

Nejprve si předehřejte troubu na 220 °C. Potom papriky umyjte a osušte. Papriky rozložte na pekáč a pečte, dokud na nich slupka nezčerná a nezačne se odlupovat. Pečte papriky po dávkách, protože se všechny do trouby nevejdou. Jakmile máte papriky opečené, vložte je do plastového sáčku, který uzavřete. Pára změkčí slupku, což pak usnadní oloupání paprik. Potom, co papriky vychladnou, vyjměte je ven, oloupejte je a vložte je očištěné do síťky, kterou zavěste nad nádobu. Nechte je přes noc odkapat. To samé pak proveďte i s lilkem. Druhý den pak rozemelte papriku i lilek.

Zeleninu vložte do hrnce a za stálého míchání vařte na mírném ohni. Každých 20 minut přitom do směsi přidejte 100 ml oleje. Ajvar je hotov, asi po hodině vaření. V posledních 20 minutách pak přidejte do ajvaru ještě ocet, cukr, česnek a sůl. Uvařený ajvar nalijte do vysterilizovaných zavařovacích sklenic, které jste si předem vyhřáli v troubě. Nahoru na ajvar nalejte vždy trochu horkého oleje. Sklenice pořádně uzavřete a zabalte do deky, aby mohly pomalu vychladnout.

Ajvar ve skleničce
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ajvar je balkánská pochoutka, která se vyrábí z červených kapií a lilku. Skvěle se hodí nejen ke grilovaným masům

Lutenica

Bez sklenice lutenice se v Bulharsku neobejdete. Jde o jednu ze základních bulharských potravin. Jde o jedinečnou pochoutku, která balancuje někde na pomezí pomazánky a čatní. Vyrábí se z červené papriky, chilli paprik, rajčat, cibule, soli, cukru a oleje. Lutenice se zcela běžně konzumuje jako pomazánka s chlebem, ale běžně se podává i k pokrmům z masa. Skvělá je i ke grilovanému masu nebo masovým kuličkám.

Na lutenicu potřebujete:

  • 1 kg rajčat
  • 2 kg pečené červené papriky
  • 1 polévkovou lžíci soli
  • 2 až 3 lžíce cukru
  • ½ lžičky oleje
  • dochutit můžete česnekem a petrželí

Stejně jako u ajvaru si nejprve upečte papriku. Následně ji očistěte a oloupejte, abyste ji nakonec mohli nakrájet na malé kousky. Rajčata nakrájejte na malé kousky, dejte je do hlubokého hrnce a vařte, dokud se vám neodpaří voda. Potom k nim přidejte nakrájené pečené papriky, sůl a cukr podle chuti. Pokud chcete, dochuťte také trochu česneku a petrželí. Oleje dejte tolik, kolik absorbuje. Smažte, dokud nebude vše hotové.

Lutenice
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Lutenici tvoří především pečené červené papriky a rajčata

Poté přeložte lutenicu do vysterilizovaných sklenic a důkladně je zavíčkujte a zavařte.

Připravte si broskvové čatní podle našeho receptu:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 3. 9. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás dále zajímat

Recept na vynikající zeleninovou hořčici à la ajvar

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Dívali jste se někdy na složení průmyslově vyráběné hořčice? Pokud ne, udělejte to a možná vás na ten chemický koktejl přejde chuť. Místo kupování hořčice si můžete vyrobit doma vlastní a podle chuti.