Uchovávání potravin na pozdější čas je tradiční už po mnoho desítek let. Sušení, zavařování nebo mražení fungovalo už za časů našich babiček. Dnes si ještě můžeme pomoci k zachování čerstvosti vakuováním. Máte svého favorita mezi těmito metodami?
Sušení potravin
Jeden z nejstarších způsobů konzervování potravin je jejich sušení. Jde o proces, kdy se sníží množství vody a nemohou se tak množit plísně a bakterie. Prostředí bez vody jim totiž neprospívá. Sušením získáte produkt se zachovanou typickou vůní a chutí a s velmi dlouhou trvanlivostí. Dříve se sušily potraviny na velkých sítech. To ale můžete koneckonců i dnes. Slunce, vítr a na noc třeba vyhřátá půda udělají své. Jen je třeba hlídat, aby si na nich nepochutnával hmyz a nedostaly se k nim nečistoty ze vzduchu.
Dnes už si můžete pořídit elektrickou sušičku, která usuší ovoce rychleji a můžete ji využít i v paneláku. Vybírejte ji podle toho, jak často a kolik toho chcete sušit. A také to, co chcete sušit – pak je vhodná sušička, u které můžete regulovat teplotu sušení. Domácí sušení má své výhody – ovoce nebude plné zbytečných cukrů, které se obyčejně přidávají, ani oxidu siřičitého, který se používá jako konzervant. Někoho může nadýmat nebo způsobovat bolesti žaludku.
Zavařování
Dalším způsobem, jak dlouho uchovat přebytky ze zahrady, je zavařování. Kompoty byly tradiční součástí obědů v mnoha domácnostech. Během procesu sterilizace se organismy způsobující rozkladné procesy usmrtí. Ve sklenici vznikne podtlak a drží víčko pevně na sklenici. Tímto způsobem si můžete uchovat zeleninu i ovoce... to třeba ve formě marmelád. Ovoce ve sladkém nálevu pak můžete použít při pečení koláčů a buchet v době, kdy už bude po sezoně. Můžete zavařovat, jako kdysi naše babičky, v prádelním hrnci nebo si vypomoci modernějším pomocníkem – zavařovacím hrncem.
Zavařovat se dá také v troubě, a to velmi jednoduše. Plné sklenice uzavřené víčkem dejte na pečící plech, nalijte zhruba 2 cm horké vody a dejte trouby na cca 95 °C na zhruba 35 minut, podle druhu zavařované potraviny. Máte-li doma myčku, můžete zavařovat dokonce i v ní. Výhodou je, že se tam vejde opravdu velké množství sklenic. Stačí vložit sklenice s ovocem nebo zeleninou zalitými studeným lákem a zapnout nejdelší program a nejvyšší teplotu. I mikrovlnka vám může posloužit k zavaření... například masa, polévky apod.
Mražení
Vhodné k uchování potravin je také mražení. Zvláště vhodné je to pro mrkev, petržel a celer, které pak můžete používat do polévek. Problémem ale může být samozřejmě kapacita mrazáku.
Vakuování
Ideální pro uchování potravin je vakuování. Můžete díky němu udržet potraviny déle čerstvé v lednici, uchovají si svou chuť i barvu, zachovají si i své výživové látky a vitaminy. Odsátím vzduchu se omezí tvorba plísní a růst mikroorganismů. Můžete používat vakuové dózy nebo vakuovací sáčky. Můžete je kdykoli otevřít a zase uzavřít bez nutnosti vše spotřebovat. Ideální je na čerstvé ovoce, jako jsou borůvky a jahody, které rychle podléhají zkáze.
Tento způsob uchování potravin omezí i zápach – ryby ani česneková pomazánka v ledničce pak nebudou problém. Ve vakuovací fólii můžete uložit potraviny i do mrazáku, kde vydrží i 3 roky. A zaberou minimum místa. Stejně tak ji můžete tepelně upravit metodou sous vide. Zavakuovat můžete i pečivo, které bude po vyjmutí zase jako čerstvé.
Zdroj:
www.mujpramen.cz/vakuovaci-balicky-potravin-co-jeste-nevite; www.alza.cz/vakuovani-potravin; www.apetitonline.cz/tipy-triky/jak-na-domaci-zavarovani; www.decodoma.cz/5-zpusobu-jak-zavarovat/; www.elektroefekt.cz/clanek/?suseni-potravin-jako-nejstarsi-zpusob-uchovavani-potravin; https://blog.mall.cz/lifestyle/susene-mlsani-vse-co-potrebujete-vedet-o-suseni-nejen-ovoce-513.html; www.g21-vitality.cz/magazin/vse-co-jste-chteli-vedet-o-suseni-ovoce.html
Vyrobte si podle naše honávodu jednoduchou vakuovačku:
Publikováno: 7. 8. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová