reklama

Jak připravit gril, abychom si perfektně pochutnali na voňavých laskominách: Grilovací sezóna

Léto je ten nejbáječnější čas, který skýtá člověku řadu potěšení. Mezi jednu z nejoblíbenějších kratochvílí dlouhých teplých večerů patří společenské a kulinářské vyžití při grilování. Ovšem i při grilování se dá leccos zkazit, dokonce si člověk může nenávratně zničit zdraví. Jak připravit gril? Správnými postupy při grilování vás provede gurmán a odborník na grilování Jiří Rašovský.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

„Už lovci mamutů si připravovali jídlo podobným způsobem,“ říká mistr grilu, ale také připomíná, že je potřeba dodržovat určité zásady. Ty, když se nedodržují, tak kvalita jídla postupně upadá. Začít bychom měli samozřejmě nejprve u přípravy samotného grilu. „Existují grily elektrické, plynové, ale já osobně nejraději používám gril na pevná paliva, který si postavím na vhodné místo," říká expert. Ideální je takové místo, kde příliš nefouká, abychom eliminovali nebezpečí, že něco omylem podpálíme.

Důležité je také to, aby to byla rovina a jídlo nesjíždělo. Dalším krokem je očištění roštu, abychom zabránili připalování masa, a příprava samotných surovin. „Doporučuju připravit si věci tak, aby měl ten, kdo griluje, všechno pěkně po ruce a nemusel neustále odbíhat,“ radí Jiří Rašovský.

Jak připravit gril?

V klasickém grilu, který pan Rašovský používá nejraději, zatápí dřevěným uhlím nebo dřevěnými briketami, které podpaluje rovněž klasicky – tedy postupným zažehnutím třísek nebo pomocí podpalovačů na bázi dřeva. „V žádném případě nepodpalujeme benzinem ani tekutým lihem,“ varuje.

A jak podle něj poznáme ten správný okamžik, kdy jsou uhlíky rozžhaveny přesně tak, jak potřebujeme, abychom mohli začít se samotným grilováním? „V celé ploše jsou krásně červené a je na nich malinko šedivého popílku. Když přiblížím ruku k roštu, tak zhruba 2-3 cm nad ním by měl být takový žár, že níž už ruku nemůžu dát," radí Jiří Raškovský.

Grilujte předem naložené maso
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Grilujte předem naložené maso

K samotné přípravě surovin na gril říká ze své zkušenosti to, že dobře funguje naložit je předem. „U drůbežího masa se osvědčila marináda z česneku, bylinek a oleje,“ prozrazuje, zároveň ale důrazně upozorňuje, že by marinády nemělo být příliš mnoho, aby neskapávala do ohně, kde pak vytváří nezdravé karcinogenní látky. Právě toto bývá častou chybou amatérských milovníků vaření na grilu. Kvalitní kus masa bohatě stačí z obou stran potřít trochu dobrého olivového oleje a s citem vmasírovat, jako když člověk u moře natírá partnerce záda.

Solit a pepřit můžeme podle něj až těsně před podáváním. Za další typicky začátečnickou chybu považuje pan Rašovský různé šťouchání a píchání vidličkou do masa během grilování. Z masa pak vytéká šťáva a my ztrácíme právě to cenné. Odmítá také přikládání různých šišek, které obsahují pryskyřice, nebo grilování nad přímým ohněm, které vede k jeho spálení.

A na závěr? Po grilování necháme gril dostatečně vychladnout a popel, který nám ještě poslouží jako hnojivo, nasypeme druhý den někam ke stromku. Dále už jen otřeme rošt a můžeme se těšit na další grilování.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 13. 8. 2022, Autor: Zdeněk Sekanina, Profil autora: Zdeněk Sekanina