K večeři se hodí lehčí jídlo. Ale proč u přípravy trávit spousty času, když si můžeme uvařit chutně, rychle a také zdravě. Vyzkoušejte náš recept na rychlé dýňové špagety s rajčatovou omáčkou.
Co budeme na dýňové špagety potřebovat?
- špagetovou dýni
- cibuli
- šunku
- drcená rajčata
- česnek
- sůl, pepř a oregano
Postup přípravy:
Špagetovou dýni pečlivě omyjeme, rozkrojíme napůl a vydlabeme semínka. Pokud máte zahrádku, určitě semínka nevyhazujte. Očistěte je od zbytků dužiny a nechte usušit (položte je na ubrousek na okno). Na jaře je můžete nechat naklíčit a pak zasadit. Kdo nemá zahrádku, může si ze semínek udělat zdravé mlsání.
V tomto případě semínka opět očistíme od dužiny a vložíme na 10 minut do vroucí osolené vody. Poté vyjmeme a osušíme. Smícháme s olejem a rozložíme na pečící papír na plech. Pražíme přibližně půl hodiny dozlatova, každých 10 minut promícháme.
Vydlabanou dýni položíme řeznou stranou na pekáček na pečící papír. Pečeme v troubě vyhřáté na 200 °C přibližně 30 minut. Mezi tím si připravíme rajčatovou omáčku.
Nakrájíme cibuli na kostičky a na másle ji necháme zesklovatět. Pro krájení použijeme kvalitní a dobře nabroušený nůž, například kuchařský nůž Fiskars Hard Edge. Je mimořádně ostrý a přes svou velikost i lehký, takže si ho určitě oblíbí i ženy. Máte problémy s krájením cibule? Možná oceníte návod jak efektivně krájet.
Na zpěněnou cibuli přidáme na kostičky nakrájenou šunku. Pokud chceme udělat jídlo pro vegetariány, vynecháme ji a nebo ji nahradíme rostlinnou alternativou. Posypeme oreganem a smažíme dozlatova.
Přidáme drcená rajčata, osolíme, opepříme a povaříme. Na závěr dochutíme česnekem. A proč dávat česnek až jako poslední? Vařením ztrácí svou intenzitu, tedy čím méně jej tepelně upravíme, tím více zachováme jeho léčivé účinky i vůni a chuť. Věděli jste, že se česneku také přezdívá přírodní antibiotikum? Pokud máte ale podrážděný žlučník či žaludek, měli byste být při jeho konzumaci opatrní. Při úpravě zmírníte jeho palčivost tím, že vyjmete ze stroužku vnitřní klíček a česnek pouze pokrájíte.
Upečenou dýni necháme vychladnout. Poté vidličkou vyškrabáme dužinu, která vytvoří krásné zeleninové špagety.
Pokud máte raději těstoviny, máme pro vás tip na jejich vaření. Použijte hrnec Functional Form. Díky svému povrchu je vhodný na všechny typy varných desek, zároveň je nepoškrábe. Má ale také několik báječných vychytávek. Bakelitová držadla zůstávají skutečně i při delším vaření chladná, takže se nespálíte. Poklička z tvrzeného skla má integrované drážky, které využijete právě při slévání vody z vaření brambor či těstovin. Zároveň tyto drážky umožní kontrolovat unikající páru z hrnce a tím i průběh vaření.
Dýňové špagety naservírujeme na talíř, nebo pro efekt použijeme vydlabanou dýňovou slupku, přelijeme rajčatovou omáčkou, posypeme zbylou šunkou a ozdobíme třeba bazalkou.
Publikováno: 26. 12. 2020, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková