Udělejte radost ručně vyrobeným dárkem. A ještě takovým, na kterém si obdarovaný zaručeně pochutná. Jednoduchý postup a ingredience, které máte doma - ideální i na poslední chvíli, kdy je potřeba v předvánočním shonu ušetřit každou volnou minutu. Pusťte se do pečeného čaje.
Co do pečeného čaje použít
Pečený čaj můžete vyrobit na mnoho způsobů, důležité je nezapomenout na cukr, který slouží jako konzervant, a také koření, které přidá čaji další chuťový rozměr. Jinak se fantazii meze nekladou a zkoušet můžete nejrůznější variace a kombinace.
- Ovoce lze použít čerstvě i mražené, ale také sušené. To čerstvé je samozřejmě lepší.
- Pokud budete přidávat citrusové plody, kupte ty v bio kvalitě a budete moci do směsi kousek přidat včetně kůry. Ale opatrně, aby čaj potom nebyl příliš hořký.
- Kromě citrusů je lepší sáhnout spíše po českém ovoci, exotika je chuťově velmi specifická a také se moc nehodí k používanému koření (s výjimkou ananasu).
- Alespoň polovinu by měly tvořit kyselé plody - rybíz, pomeranč, ostružiny nebo třeba angrešt či brusinky. Ozvláštnit můžete čaj i šípky, rakytníkem či černou jeřabinou.
- Nepoužívejte banány - chuti nepřidají a při pečení zčernají, takže ani vizuálně nepůsobí dobře.
- Koření použijte dle chuti – vhodná je skořice, badyán, hřebíček, vanilkový lusk či anýz. Zkusit můžete přidat i trochu zázvoru.
- Kromě cukru můžete přidat i kousek alkoholu, vhodný je rum, slivovice či griotka, které zajistí delší trvanlivost.
Postup přípravy pečeného čaje
Připravit pečený čaj není vůbec složité, postup a ingredience jsou následující:
- 2 kg ovoce,
- 1 kg cukru (můžete ubrat či přidat podle chuti a použitého ovoce),
- 2 - 3 čajové lžičky koření,
- 1 dl alkoholu,
- 1 - 2 citrony.
- Troubu předehřejte na zhruba 200°C,
- ovoce omyjte, očistěte, zbavte jádřinců a pecek, citrusy či plody s tvrdou a nejedlou slupkou oloupejte (jablka a hrušky loupat nemusíte), ovoce z mrazáku nechte před zpracováním povolit,
- u citrusů je vhodné odstranit i bílá vlákna mezi dílky a slupku z jednotlivých měsíčků,
- větší plody nakrájejte na kostičky, malé bobuloviny nechte vcelku,
- vložte do hlubšího pekáčku,
- přidejte cukr, trochu alkoholu a koření a vše promíchejte,
- vložte do trouby a pečte 30 až 45 minut, občas promíchejte,
- ovoce při pečené pustí šťávu, změkne, některé kousky mohou zkaramelizovat, pokud by vody bylo málo a ovoce se začalo připalovat, podlijte troškou vody,
- hotovou směsí naplňte zavařovací sklenice, zavíčkujte a otočte na chvíli dnem vzhůru,
- sklenice poté uchovávejte je v chladu a temnu.
Teď už si můžete užívat hotový pečený čaj - do hrnečku dejte tři nebo čtyři lžičky ze sklenice a zalijte horkou vodou, ovoce můžete samozřejmě sníst. Pokud bude čaj sloužit jako dárek, sklenice můžete ještě ozdobit - z látky, ubrousku či papíru vytvořte kruh, který položíte na víčko (můžete ho i přilepit) a přivážete stužkou nebo provázkem kolem hrdla. Na víčko ještě můžete přidat ozdoby v podobě větviček jehličnanů, sušeného ovoce nebo čerstvého šípku - obdarovaný tak může tušit, jaké chutě ho uvnitř čekají.
Pokud si chcete práci v kuchyni usnadnit nejen při výrobě pečeného čaje, použijte kuchyňské náčiní značky Fiskars. Nejsou to už jen sekyrky, ale také kvalitní nože, prkénka na krájení či hrnce.
V kuchyni se vám bude určitě hodit prkénko z březového dřeva, na které lze uchytit plastovou desku. Můžete mít jednu nebo více desek v různých barvách na výměnu, a tak ji využít na různé potraviny a bez nutnosti neustálého omývání. Stejně plnohodnotným pomocníkem vám budou nože na krájení v různých velikostech. Jejich čepele jsou z kvalitní nerezové oceli o optimální tvrdosti. Vydrží tak dlouho ostré a bez reznutí a budou se vám v ruce dobře držet, protože povrch ergonomicky tvarované rukojeti je z příjemného materiálu Softouch. Na mnoho činností pak využijete multifunkční lžíci Functional form, kterou můžete promíchávat, ale také vytírat nádoby bez možného poškrábání, protože je na okrajích opatřena silikonovým proužkem. Její součástí je i odměrka, kterou snadno můžete dávkovat po lžičkách, lžících a 50 ml, a výstupek, díky kterému ji odložíte na kuchyňskou linku bez obav z jejího znečištění.
Publikováno: 20. 12. 2020, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová