reklama

Jak pěkně rychle zatočit s nezvanými hosty aneb Přírodní odpuzovač hmyzu

Přírodní odpuzovače hmyzu si umí poradit s probouzejícím se různě obtížným hmyzem, který se každoročně na jaře probouzí a který nikdo nechce mít za svého spolubydlícího. Obejdete se bez chemických přípravků, které nám ani přírodě nijak neprospívají. Poradíme, jakými prostředky obtížný hmyz odpudit, některé běžně používáte v kuchyni.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Přírodní odpuzovače hmyzu

Mnoho z nás často zkouší kupovat různé chemické prostředky nebo lapače či likvidátory proti hmyzu, které mohou být účinné, ale mají několik nevýhod. Jednou z nich je, že mohou být celkem drahé. Další nevýhodou je, že mohou být nebezpečné pro děti nebo domácí mazlíčky. Proto je vhodné najít místo těchto nezdravích odpuzovačů přírodní alternativu.

Bobkový list

Jednou z metod může být použití speciálních listů, které vám pomůžou hmyz z vaší domácnosti odstranit. Máte dojem, že se jedná o netradiční metodu? Ano, je celkem netradiční, ale opravdu funguje, a navíc je velmi jednoduchá. Nemusíte chodit nikam do lesa a hledat. List, o kterém píšeme, máte buď doma, nebo si jej můžete koupit v potravinách. Přidává se do omáček nebo polévek a jedná se o obyčejný bobkový list. 

Bobkový list má zcela unikátní vůni, která je specifická tím, že ji hmyz nemá zase až tak v lásce. Prostě mu celkem výrazně vadí. Pokud někam bobkový list umístíte, stanou se dvě věci. Stávající hmyz je vypuzen a ten nový se vám do domu už nevrátí. Spolehlivě odpudí různé můry nebo komáry, mravence nebo též také o moly, ale třeba i šváby. Cokoliv vás obtěžuje, to může zmizet právě díky bobkovému listu.

Bobkový list je účinný pomocník proti hmyzu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Bobkový list je účinný pomocník proti hmyzu

Postačí jich jen několik a použití není složité. Stačí si vzít pár lístků a ty umístit na různá místa ve vašem interiéru. Můžete je jenom tak položit na zem, do rohu místnosti nebo je umístit kamkoliv jinam. Lze je dát třeba do látkových sáčků, kterými můžete vyzdobit místnost, a tak je využít jako vhodnou a zajímavou dekoraci. Listy nemusíte jen pokládat, můžete si z bobkového listu vytvořit příjemnou aromaterapii. Stačí list zapálit a nechat doutnat, avšak dávejte dobrý pozor, ať něco nechtěně nezapálíte. 

Další přírodní odpuzovače

Jako přírodní odpuzovač hmyzu můžete zvolit bylinky, koření nebo květiny, které nejsou nijak náročné na vaši peněženku, a zároveň jsou šetrné k přírodě. Velmi známými bylinkami jsou rozmarýn, tymián, yzop, máta, majoránka, dobromysl, fenykl, koriandr nebo kopr, který postačí umístit pod okno. Rovněž je vhodná levandule, šalvěj, saturejka, myrta, santolin. Spolehlivě působí i okrasné rostliny, jako jsou afrikány nebo vratič obecný. 

Bylinky nemusíte dávat jen do okna, ale též na balkon,  můžete je umístit kolem pergoly nebo je použít jako ozdobnou obrubu zdí. Hmyzu, a především mouchám, vadí i sušené květy šeříku. Postačí, když je rozložíte po bytě a mouchy odletí. Doma si můžete vyrobit i neškodnou a nejedovatou mucholapku. Smíchejte mletý pepř s medem na kašičku, natřete s ní savý papír, který položíte třeba na talíř, jenž umístíte na poličku.

Šeřík krásně voní a zároveň odhání hmyz
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Šeřík krásně voní a zároveň odhání hmyz

Heřmánek vysetý okolo chaty nebo domu bude vadit myším, které do vašeho obydlí nepůjdou. Cedr odpuzuje hmyz a hlavně moly, ale je velmi účinný i proti komárům. Moly úspěšně odpudíte i pomocí pačuli. Bezinka pomáhá na krysy a myši. Svou vůní je spolehlivě odradí od návštěvy u vás doma. Máte rádi pomeranče? Pokud jejich kůru vyhazujete, nedělejte to. Nechte je schnout na kamnech nebo radiátorech, jejich příjemné aroma spolehlivě účinkuje proti molům. Citronové silice svým aroma odpuzují různé druhy hmyzu.

K večernímu posezení na balkoně, terase nebo jen na zahradě si můžete potřít nechráněná místa olejem z bazalky, česneku, levandule, šalvěje, cedrového dřeva, citronu nebo cibule. Olej se připraví velice jednoduše. Lahvičku napěchujte bylinkou po okraj a zalijte třeba olivovým nebo slunečnicovým olejem a dejte na okno na sluníčko. Nechte tři týdny louhovat, a pak můžete scedit, či může zůstat i tak. Olej je pak připraven k používání. Preventivně můžete bojovat proti hmyzu i čerstvými listy ořešáku.

Jak proti hmyzu 

Proti nežádoucímu hmyzu můžete bojovat i tím, že si dáte do oken nebo dveří sítě proti hmyzu, které se můžete sami vyrobit nebo koupit. Díky instalaci sítí proti hmyzu do oken můžete vesele větrat od rána do večera klidně i při rozsvícených světlech. Žádný nepříjemný hmyz už se k vám domů nedostane a vzduch může zcela bez problémů proudit do místností. 

Sítě proti hmyzu vás ochrání před otravným hmyzem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sítě proti hmyzu vás ochrání před otravným hmyzem

Pokud z nějakého důvodu nemůžete nebo nechcete sítě instalovat, potom je skutečně jedinou variantou nechat okna a dveře zavřené zejména ve chvíli, kdy máte večer rozsvícená světla v interiéru. I malé světýlko, zapnutá televize nebo mobil postačí, aby si nepříjemný hmyz k vám rychle našel cestu. Přes den jej zase může lákat vůně z kuchyně při vaření. Nejúčinnější je tedy větrat nejlépe v noci, kdy již spíte a doma se nic neděje ani se nesvítí. 

Bojovat můžete i proti pavoukům, když eliminujete místa, kde mohou nalézt útočiště. Pavouci se totiž rádi vyskytují v blízkosti úkrytů, do kterých se mohou v případě nebezpečí rychle schovat. Máte-li tedy doma škvíry v podlahách nebo ve zdech, měli byste tato místa co nejrychleji opravit a díry zatmelit. Stejně tak se snažte uzavřít přístupové cesty ze stoupaček a dalších podobných míst, ze kterých si pavouci rádi hledají cestu do našich místností. Pokud jsou vám pavouci nepříjemní, určitě se je snažte aktivně z domácnosti vyhazovat a vysávat jejich pavučiny.

Zdroj informací: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.; svetkreativity.cz; druidova-mysteria.cz; dumabyt.cz

Publikováno: 25. 4. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská